Hendek Fidanlığında Yeni Uygulama

Sakarya Orman Bölge Müdürlüğü Hendek Fidanlığında fidanlık uygulamalarında bir ilke imza atarak pot in pot (saksı içinde saksı) uygulamasını başlattı.

Hendek Fidanlığında Yeni Uygulama

Sakarya Orman Bölge Müdürlüğü Hendek Fidanlığında fidanlık uygulamalarında bir ilke imza atarak pot in pot (saksı içinde saksı) uygulamasını başlattı.

Fidan sektöründe bazı Avrupa ülkelerinde kullanılmaya başlanan pot in pot (saksı içinde saksı) uygulaması ülkemizde ilk defa Sakarya Orman Bölge Müdürlüğü’ne bağlı Sakarya Fidanlık Müdürlüğü Hendek Fidanlık Şefliğinde uygulamaya konuldu. Önümüzdeki dönemde uygulamada getirdiği kolaylıklar ve fayda maliyet analizi de değerlendirilerek, uygulamanın yaygınlaştırılması ve sektöre öncülük yapılması hedeflenmektedir.

Ülkemizde bir ilk olan uygulama ile ilgili değerlendirme yapan Sakarya Orman Bölge Müdürü Ziya Polat; “Orman Bölge Müdürlüğümüze bağlı, Hendek Fidanlık Şefliğimizde Avrupa’da uygulanmakta olan saksı içinde saksı (pot in pot) şeklinde repikaj çalışmasına başlanmıştır. Çalışmada öncelikle parsel hazırlanmış ve piketajı yapılmıştır. Çukurlar açılıp altta repikaj alanında sürekli kalacak olan saksılar yerleştirilmiştir. Devamında ise repikaj yapılmış saksılı fidanlar, alandaki saksıların içine konulup alan organik materyalle kaplanmıştır. Bu çalışma ile repikaj alanına yerleştirilen saksıların içine saksıya repike edilmiş fidanlar konulmakta, boylandıktan sonra yeni fidanların repikajı yapılmaktadır. Kanal içindeki saksı sabit olarak kaldığı için boylandırma işlemi tamamlandıktan sonra parsel bozulmamakta ve ekstra işçilik yapılmamaktadır. Fidan kökleri toprağa geçmediği için her dönem fidan nakli rahat bir şekilde gerçekleştirilebilmektedir.

Ayrıca yere repikaj yapıldığı için güneşin etkisi ve nem kaybı ortadan kaldırılmış olmaktadır. Repikajların sıra aralarına dal doğrayıcıdan geçirilen dal, kabuk, kozalak gibi bitki artıkları serilmekte bu şekilde alanda otlanma malçlama dolayısı ile çok azalmaktadır. Uzun süre alanda kalan organik maddeler çürüyerek toprağın bünyesini iyileştirmektedir.

Hendek Fidanlığında en modern uygulamaları dünya ile eş zamanlı olarak hayata geçirerek ayrıca öncü uygulamalara da imza atarak sektöre yol gösterici olmak istiyoruz. ’’dedi.


Paylaş: 

Diğer Haberler