Hazine Arazileri Tarıma Açılıyor

Tarım ve Orman ve Çevre ve Şehircilik Bakanlıklarımızın ortak çalışmasıyla önemli bir proje hayata geçiriliyor.

Hazine Arazileri Tarıma Açılıyor

Küresel boyutta pandemi niteliği kazanan Korona Virüsle (COVİT-19) etkin mücadele yanında tarımsal üretimde sürdürülebilirliğin sağlanması ve gıda arz güvenliğinin korunması büyük önem arz ediyor. Bu çerçevede Tarım ve Orman ve Çevre ve Şehircilik Bakanlıklarımızın ortak çalışmasıyla önemli bir proje hayata geçiriliyor.

Tarım Bakanı Bekir Pakdemirli yaptığı açıklamada: “Hazineye ait kullanılmayan tarım arazilerini, örnek ekilişler için çiftçilerimizin kullanımına açıyoruz. Böylece tarım arazilerimizden en etkin bir şekilde çiftçilerimizin yararlanmasını sağlayacağız.

Pilot uygulama olarak başlatılan bu çalışmada, ilk etapta 9 milyon 700 bin metrekare alanda ekim yapılacak. Hububat, baklagiller, yağlı tohumlar ve yem bitkileri gibi stratejik ürünlerimizin ekilmesi sağlanacak.

Çiftçilerimiz, bu arazileri bedelsiz olarak örnek yaz ekilişler için kullanacak. Hem çiftçimiz hem de ülkemiz kazanacak. Tüm bu çalışmalarımızı Çevre ve Şehircilik Bakanlığımız ile yürütüyoruz. Tarım sektörüne verdiği destek için Sn. Bakanımız Murat Kurum'a çiftçilerimiz adına teşekkür ediyorum.” dedi.

Kadınlara ve gençlere öncelik

Kadınlarımıza ve gençlerimize projede pozitif ayrımcılık tanınacak.Hazineye ait kullanılmayan tarım arazisinin olduğu köylerde ikamet eden çiftçilerimize, yapılacak olan puanlama sistemiyle öncelik verilecek.Tüm bu çalışmalarda tarımsal hasılanın artırılması hedeflendiğinden mevcut ekilen alanlardan ziyade kullanılmayan kullanılmayan tarım arazilerinin üretime kazandırılması amaçlanıyor.

Süs bitkisi yetiştiricileri destek bekliyor

Tarım alanında yapılan destekler devam ederken ve yeni projelerle üretici desteklenirken süs bitkiciliği sektörü de destek bekliyor. Büyük bir ihracat atılımı yapan ve binlerce çalışanın istihdam edildiği sektöre henüz bir destek verilmedi. Ekim döneminde çalışmalarını yapamayan üreticileri gelecekte maddi sorunlar bekliyor. Üretilen bitkileri elinde kalan üretici gelecek için karamsar. Tarımada stratejik ürünlere verilen desteklerden sonra sektörün de destek beklediği ifade ediliyor. 

 

Paylaş: 

Diğer Haberler