Çiftçiye Tohum Desteği

Tarım Bakanı Pakdemirli, ekilebilir arazilerin tümünün tarım faaliyetlerine açılacağını ve yüzde 75 hibe ile tohum desteği verileceğini açıkladı.

Çiftçiye Tohum Desteği

Tarım Bakanı Pakdemirli, ekilebilir arazilerin tümünün tarım faaliyetlerine açılacağını ve yüzde 75 hibe ile tohum desteği verileceğini açıkladı.

Tarım Bakanı Bekir Pakdemirli: “Yaz dönemi ekilişlerinde kesinti yaşanmaması ve mümkün olan tüm işlenebilir arazilerde ekiliş için 'Bitkisel Üretimin Geliştirilmesi Programı' başlattık. Bu projeyle ülkemiz için, hububat, baklagil ve yağlı tohumlu bitkiler gibi stratejik ürünlerde rekolte artışını sağlamayı, aynı zamanda üreticilerimizi bu dönemde üretime yönlendirmeyi, dolayısıyla da tarım arazilerinin etkin şekilde kullanılmasıyla tarımsal üretimin artırılmasını hedefliyoruz" dedi.

Stratejik tarım ürünlerine destek

Covid-19 salgını sebebiyle kesintiye uğrayan ve zor günler yaşayan tarım üretimi tohum hibesi ile üretime devam edilmesi hedefleniyor. Salgın süresince ve sonrasında gıda maddelerinin arzında sorun yaşanmaması adına çiftçinin üretime devam etmesi gerektiği vurgulanıyor.

21 ilde destek

Adıyaman, Afyon, Ağrı, Aksaray, Bingöl, Çanakkale, Erzincan, Erzurum, Kars, Kayseri, Kırıkkale, Kırşehir, Konya, Muş, Nevşehir, Niğde, Samsun, Sivas, Tokat, Uşak ve Yozgat tarımsal üretim için destek verilen iller arasında. Bu illerde gerekli tohum destekleri verilmeye başlandı. 

Süs bitkisi üreticisi destek bekliyor

Tarım alanında verilen destekler öncelikli olarak gıda üretimi yapan üreticiye yönelik olurken, süs bitkisi yetiştiricileri de destek bekliyor. 500 bin kişiye istihdam sağlayan sektör ilerleyen günlerde bu süreci atlatabilmek için destek bekliyor. 

 

Paylaş: 

Diğer Haberler