GİRESUN DA FİDAN SATIŞLARINA DENETİM

GİRESUN DA FİDAN SATIŞLARINA DENETİM

 

5553 Sayılı Tohumculuk Kanunu ile Tohumculuk Sektöründe Yetkilendirme ve Denetleme Yönetmeliğine göre; Tohumluk (tohum,fide,fidan,süs bitkileri) satan, dağıtan gerçek ve tüzel kişilere  tohumluk bayi belgesi, üretenlere ise üretici belgesi alma zorunluluğu getirilmiştir. Yetkisiz kişilerin açıkta fide,fidan,tarla-sebze tohumu ve süs bitkileri satmaları yasaklanmıştır. 

İlgili mevzuata göre;  Bakanlıktan yetki almadan tohum, fide, fidan ve süs bitkileri satan, ruhsatsız olarak ticari anlamda üretimini yapan kişi ve kuruluşlara da idari yaptırım uygulaması getirilmiştir. 

Halkın da bu konuda bilinçlenmesi; üzerinde etiket ve bitki pasaportu bulunan tohum, fide, fidan ve süs bitkilerini, Giresun İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü tarafından, yetkilendirilmiş tohumluk bayilerinden ya da üretici belgesi olan üreticilerden almaları  gerekmektedir.

Üreticiler; açıkta, yetkisiz kişilerden, etiketsiz, sertifikasız ve pasaportsuz tohum/ fide/ fidan/süs bitkileri satın aldığında birçok sorunla karşılaşabilmekte;  hastalık ve zararlılara rastlanabilmekte, bu durum fide/fidan kurumalarına, verim kaybına neden olmaktadır. Ayrıca bu hastalık ve zararlılar toprakla bulaşarak, çözümü zor ve zaman alan sorunlara sebep olmaktadır. Aşılı diye satıldığı halde bazı fidanların aşısının olmadığı, dikildiğinde tutmadığı ve belirtilenin dışında farklı tür ve çeşitte meyvelerin oluştuğu, kalitesiz ve verimi düşük ürün alındığı görülebilmektedir. Üreticiler, böyle sorunlarla karşılaştığında elinde etiket, sertifika pasaport gibi belgeleri olmadığından geriye dönük olarak hakkını arayamamakta, parası, emeği ve zamanı boşa gitmektedir.

Yukarıda bahsedilen bu mağduriyetlerin  yaşanmaması için tohum, fide, fidan ve süs bitkilerinin  etiketli ve pasaportlu olarak, yetkili tohumluk bayileri ya da yetkili üreticilerden alınması hususları, tüm ilgililere önemle duyurulur.

 


Paylaş: 

Diğer Haberler