GARDEN&KOALA GÜNEŞE YATIRIM YAPTI

Garden & Koala, 2 Milyon TL’lik bir yatırım gerçekleştirerek Güneş Enerji Santrali kurdu. Firma, seralarda ve ofislerindeki elektrik ihtiyacının yüzde 75’ini buradan sağlıyor.

GARDEN&KOALA GÜNEŞE YATIRIM YAPTI

 

Çukurova bölgesinin en büyük firmalarından olan Garden & Koala, sektörde büyüme yatırımlarına hız kesmeden devam ediyor. 25 yıldır iç ve dış mekan saksılı süs bitkisi üretimi yapmakta olan Garden & Koala, her zaman konumunda öncü ve lider olmayı ilke edinmiş olmanın vizyonuyla çalışmalarına devam ediyor. Garden & Koala, son dönemde hayata geçirdiği yeni yatırımlarıyla ön plana çıkmaya başladı. Bu yatırımlardan en fazla öne çıkanı ise üretim tesisinde kullanmaya başladığı güneş enerjisi santralleri. Garden & Koala firması enerji ihtiyacını kurmuş olduğu güneş enerji santrali ile sağlıyor. Bunun için yaklaşık 2 Milyon TL’lik yatırım gerçekleştiren firma, başlangıç için enerji ihtiyacının yüzde 75’ini güneşten sağlıyor.

 

 

TKDK PROJESİ

 

Firma olarak güneş enerji santraline önem verdiklerini dillendiren Garden & Koala Genel Müdürü Ahmet Fatih Çiçek, “Yeşili üreten bir firma olarak doğaya saygılı enerji kullanmak bizleri mutlu gediyor” diyor. Güneş enerji santrali kurulması serüvenini anlatan Fatih Çiçek, “Güneş enerji santrallerinin kurulmasına bundan bir yıl önce karar verdik. Çalışmalarımızı hazırladık. Projemizi tamamlayarak TKDK (Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu)’na gönderdik. Projemizi yüzde 50 hibe ile hayata geçirdik. Güneş enerjisi santrali için yaklaşık 2 Milyon liralık bir yatırım gerçekleştirmiş olduk. Bunun 900 bin lirasını TKDK’dan almış olduk. Şu anda kurmuş olduğumuz güneş enerjisi santrallerinden elde ettiğimiz elektrik enerjisini seralarımızda, ofislerimizde üretim tesisimizin neredeyse tamamında kullanıyoruz” diye konuştu.

 

 

GÜNEŞ ENERJİ SANTRALİ

 

Seralardaki enerji maliyetlerinin çok yüksek olduğunun altını çizen Çiçek, Adana - Mersin bölgesinin güneş enerjisi panellerinin kullanılması için ideal bir bölge olduğunu söyledi. Üretimde enerji maliyetlerinin düşürülebilmesinin büyük bir avantaj olduğunu kaydeden Çiçek, güneş enerjisi panelleri veya güneş enerji santrali kullanımını sektördeki diğer firmalara da tavsiye etti. “Bu yapılan yatırımın (güneş enerji santrali) hem ülke ekonomisine hem de çevreye katkısı var. Sektörde güneş enerji santrali kuran tek işletme şu anda biziz. Ben sektördeki arkadaşlarımıza bunu şiddetle tavsiye ediyorum. Bu şekilde çevreyi koruyan yatırımlara yönelsinler. Bu konuda biz elimizden gelen desteği göstermeye hazırız. Tecrübelerimizi, deneyimlerimizi aktarırız yol gösteririz. Devlet destekli projeler kullanılabilir. Tabi bu konuda bizim STK’larımızın da, gerek SÜSBİR olsun gerek diğer kooperatifler birlikler, üreticilerimize yönlendirme yapması çok önemli. Özellikle SÜSBİR’in firmalarımızı alternatif enerji yatırımları için yönlendirmesi gerekiyor” dedi.

 

 

ÇEVRECİ YATIRIM

 

Garden & Koala firması çatısına konuşlandırılan güneş enerji santrali ile 569 kW’lık bir elektrik üretimi yapılıyor, bu da enerji ihtiyacının ortalama yüzde 75’ini karşılıyor ve aynı zamanda firmanın her ay ortalama ödemiş olduğu 50 bin TL’lik elektrik faturasını büyük oranda azaltıyor. Çiçek, hedeflerinin güneş enerji santralini genişleterek elektrik üretimini 1 MW’a çıkarmak olduğunu söyledi. Çiçek, o zaman artı enerjiyi devlete satarak firma olarak enerji harcamasını kara dönüştürmeyi planladıklarını ifade etti. Çiçek, “Güneş enerji santralleri yatırımını önemsiyoruz; çünkü bu sayede hem cebimizden çıkan para azalıyor hem de çevreye daha az zarar veriyoruz. Çiçek üreten, yeşili üreten bir firma olarak çevreci yatırımda bulunmak bizi sevindiriyor. Ve bu şekilde çevreci yatırımlarımıza devam edeceğiz” ifadelerini kullandı.

 

 

 

 

 

 

8 bin 500 metrekarelik garden center

ÇİÇEK ALMANIZ İÇİN ÇOK NEDENİNİZ VAR

 

 

Firma olarak yatay yatırımdan ziyade artık dikey yatırıma ağırlık verdiklerini anlatan Garden & Koala Genel Müdürü, faaliyete geçirdikleri 8 bin 500 metrekarelik satış serasının bölgedeki ilk ve tek garden center olduğunu söyledi.

Satış merkezinde her çeşit bitki bulunuyor, aynı zamanda saksıdan peyzaj elemanlarına kadar çeşitli yan ürünler de mevcut. Satış raflarını veya üretim seralarını gezebilen müşteriler buradan seçtikleri ürünleri rahatlıkla satın alıp lojistiğini sağlayabiliyor. Perakende satışa önem verdiklerini kaydeden Çiçek, “Aslında perakendecilik bizim iş yoğunluğumuza iş katıyor, ama biz üretici olarak çiçeği sevdirmek istiyoruz. Yeni sloganımız da bu zaten; “Çiçek almanız için çok nedeniniz var!”

 

 

RAHATLIKLA ALIŞVERİŞ

 

Çok geniş bir ürün yelpazesine sahip olan Garden & Koala’nın garden center’da üretim seralarındaki bitkilerin yanı sıra bölgede yetişen ve ithal her çeşit ürün bulmak mümkün. Perakende veya toptan alışveriş için buraya gelen müşteriler deneyimli personelin yardımıyla rahatlıkla istedikleri bitkileri bularak buradan ayrılabiliyor. Müşteriler için alışveriş esnasında soluklanabilecekleri, tamamen ücretsiz hizmet veren bir kafeterya bile düşünülmüş. Küçük ve büyük araçların rahatlıkla giriş çıkış yapabildikleri, geniş bir otoparkı bulunan, satış serasında tek bir bitkiyi arabanızın arka koltuğuna da koyup gidebilirsiniz veya isterseniz pick-up’ınızı da doldurabilirsiniz. Tercih sizin!

 

 

BÖLGENİN TEK GARDEN CENTERI

 

Fatih Çiçek: 8 bin 500 metrekare alana garden center tarzında bir sera kurduk. Bunun Bin 600 metrekaresi kapalı hangar şeklinde. Geri kalanı da sera… Buraya raflar koyduk, masalar yerleştirdik, soğutma sistemleri kurduk. Satış bölümümüzde çiçeğin yanı sıra saksı, toprak, besin ürünleri, cam, seramik, dekorasyon malzemeleri gibi tüm yan ürünler de mevcut. Hem toptan hem de perakende olarak hizmet veriyoruz. Burada Adana – Mersin bölgesine hitap ediyoruz. Zaten bu bölgede garden center tarzında biz tekiz. Ayrıca Konya, Karaman, Kahramanmaraş, Diyarbakır’a da pazarlamacılar vasıtasıyla ulaşıyoruz.

 

 

110 DÖNÜM ÜRETİM

 

Garden & Koala toplam 110 dönüm alanda üretim yapıyor. Üretimde ihtisaslaşmaya önem veriliyor. 110 dönüm alana yayılmış olan seralarda spesifik ürünlerde ihtisaslaşma ön planda tutuluyor. 50’ye yakın çeşidin üretimi yapılıyor. Başlıca çeşitler ise Orkide (Phalaenopsis), Begonya (Begonia), Afrika menekşesi (Saintpaulia ionantha), Karanfil (Dianthus caryophyllus), Yıldız çiçeği (Dahlia pinnata), Sardunya (Pelargonium), Bodrum papatyası (Osteospermum), Küpe çiçeği (Fuchsia), Cam güzeli (Impatiens), Jerbera (Gerbera), Petunya (Petunia). Ayrıca Adana – Mersin bölgesindeki üreticilere ve Türkiye’nin diğer illerindeki üreticilere sözleşmeli üretim yaptırılıyor.

Garden & Koala, Türkiye’de güçlü süpermarket zincirleriyle çalışıyor. Süpermarketlere yıllık 5 bin civarında bitki temini sağlanıyor. Marketlere 30 çeşit sevkiyat yapılıyor.

 

 

 


Paylaş: 

Diğer Haberler