ALKIŞLAR İSTANBUL BAHÇESİNE

İstanbul’un 5 bin yıllık köklü geçmişi EXPO’ya taşındı. İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından oluşturulan İstanbul Bahçesi yerli yabancı ziyaretçilerin büyük beğenisini topladı

ALKIŞLAR İSTANBUL BAHÇESİNE

EXPO 2016 Antalya’da Türkiye Tema Bahçeleri sergilendi. Bunlar içerisinde en büyük beğeniyi ‘İstanbul Bahçesi’ topladı. Yerli yabancı ziyaretçilerin yoğun ilgilisiyle karşılanan ‘İstanbul Bahçesi’ adeta EXPO’nun yıldızı oldu. İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından Türkiye Tema Bahçeleri kapsamında yapılan yaklaşın 3 bin metrekarelik ‘İstanbul Bahçesi’ İstanbul’un 5 bin yıllık köklü geçmişini anlattı. İstanbul’un en önemli simgesel yapıları bir arada ve orijinal yapı ve ölçüleri ile oranlanarak ziyaretçilerin beğenilerine sunuldu. İstanbul Bahçesi’nde İstanbul’un bitki türlerinden Antalya iklim şartlarına uygun olanlar tercih edildi. Çınar, Servi, Oya Ağacı, Gül, Mor Salkım, Begonvil, Şimşir ve mevsimlik çiçekler bunlardan bazıları.

 

 

SU PERDESİ

 

Ana girişte oluşturulan meydan içerisinde lale figürlü havuz, gül desenli zemin ve ahşap lale terası, çocuk ve çiçek temasına uygulanmış giriş duvarı ile yarı sınırlandırılmış. Türk motiflerinden esinlenerek oluşturulan zemin kaplamalı ana yol ziyaretçiyi İstanbul Boğazının simgelendiği havuza ulaştırmakta. Boğaz dokusu içinde minyatür Kız Kulesi ve minyatür yeşil dünya öğesi yer alıyor. Boğaz geçişleri arasında lale desenli adım taşları, ‘İstanbul Hatırası’ olarak fotoğraf çekilme alanları olarak düşünülen su öğesi içerisinde de lale terasları ve alanın üstten gezilmesini sağlayan simgesel Boğaz Köprüsü üzerinden iki bölgeden akan su perdesi ile alan hareketlendirilmiş.

 

 

SUYA YAZI YAZDIK

 

Su perdesi ziyaretçilerin en çok ilgi gösterdiği öğelerden birisi oldu. Su perdesi özellikle gece ortaya koyduğu manzara ile beğeni topladı. İstanbul Büyükşehir Belediyesi Park Bahçe ve Yeşil Alanlar Daire Başkanı M. İhsan Şimşek, ‘dağa taşa, duvara çiçek ektik suya da yazı yazdık’ sözleriyle yapılan çalışmaları özetledi. İstanbul Bahçesi ile ilgili detaylar veren Şimşek, İstanbul’un 5 bin yıllık tarihine EXPO’da yer verdiklerini söyleyerek “Galata Kulesi’nden Kız Kulesi’ne Osmanlı camisinden tarihi çınarına Cumhuriyet döneminin Boğaz Köprüsü’ne kadar İstanbul EXPO’daki yerini aldı. İstanbul’un 7 tepesini simgeleyecek şekilde bütün ağaçlardan yedişer adet kullandık” dedi.

 

 

İSTANBUL TEMASI

 

İstanbul Bahçesi’nde anıt ağaç, oya, servi, çınar ağacı, özel peyzaj gülleri bulunuyor. İstanbul’un yedi tepesi yedi servi ağacı, yedi oya ağacı, yedi manolya ağacı, yedi süs kirazı ile vurgulanmış. Anıt ağaçları simgeleyen bir çınar ağacı bulunmaktadır. Bahçede ayrıca Türk avlu döşemesi örnekleri sergileniyor.

İstanbul’da birçok alanda uygulanan Duvar Bahçe uygulaması da İstanbul Bahçesi’nde İstanbul temasıyla yer alıyor. İstanbul Boğazını simgeleyen su öğesi ve lale terasları bulunuyor. Ve temalı çiçek tagları anı fotoğrafı çekmek isteyenler tarafından büyük ilgi görüyor.

 

 

TOPBAŞ’TAN ZİYARET

 

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, EXPO’da İstanbul Bahçesi’ni ziyaret edenler arasındaydı. EXPO’ların dünya pazarına, piyasasına çıkma, odak noktası oluşturma anlamı taşıdığına dikkat çeken Başkan Topbaş, ülkeleri temsil eden bahçelerin, diyalog ve dostluk açısından güzel mesajlar verdiğini belirtti. Topbaş, “Siz kalkıp da 55 ülkeyi gezip orada bahçeciliği görmek yerine gelip burada o 55 ülkenin bahçesini görün. Bir noktada sanki bütün bilgiler EXPO’larda insanlığa sunuluyor. Hem sektör temsilcilerine hem halka sunuluyor” dedi.

 

 

 

 


Paylaş: 

Diğer Haberler