Forest Europe Bakanlar Konferansı Sona Erdi

40 üye ülke Bakan ve temsilcileri ile Avrupa Birliği temsilcisinin katılımıyla gerçekleşen “8. Avrupa Ormanlarının Korunması Bakanlar Konferansı” sona erdi.

Forest Europe Bakanlar Konferansı Sona Erdi

Sürdürülebilir Yönetim

‘İklim Değişikliğine Uyum ve Sürdürülebilir Orman Yönetimi’ konularında imzacı ve gözlemci ülkelerin katılımıyla iki ayrı oturum olarak düzenlenen konferansta, Tarım ve Orman Bakanım Dr. Bekir Pakdemirli ‘İklim Değişikliğine Uyum’ temalı konuşmasında “Ormansızlaşma, ekosistemlerin bozulması ve orman yangınları, karşı karşıya olduğumuz başlıca zorluklardır. Hızlı ve etkili bir şekilde müdahale etmeliyiz. Bu perspektifte Türkiye, “Ormanların İklim Değişikliğine Uyum Stratejik Planı”nı sürdürülebilir bir şekilde yöneten ve dirençli ormanlar inşa edilmesinde karar vericilere yardımcı olan ülke konumundadır. Bu nedenle Türkiye, bilimsel bilgileri sürdürülebilir orman yönetiminde uyumlu hale getirerek politika ve uygulama düzeyinde cesur adımlar atmaktadır. EFFIS 2019 yıllık raporunun son 10 yıllık orman yangını verilerine bakıldığında; Türkiye, diğer Akdeniz ülkelerine kıyasla yangın başına daha az yanmış orman alanına sahiptir.

Milli Ağaçlandırma Günü

11 Kasım 2019 yılında Cumhurbaşkanımız tarafından “Milli Ağaçlandırma Günü” ilan edilmiş ve bir günde 13,8 milyon fidan dikildi. Ayrıca, yine bu kampanya ile bir saat içinde maksimum sayıda fidan dikilerek Guinness dünya rekoru kırıldı. Covid-19 salgınına rağmen bu ulusal girişim, 2020 yılında 25 ülkenin katılımıyla uluslararası bir kampanyaya dönüştürüldü. Sizleri de 11 Kasım'daki bu etkinliğe kendi ülkelerinizde katılmaya davet ediyorum.” dedi.


Paylaş: 

Diğer Haberler