FİDANLIK İLE YILDA 1,5 MİLYON LİRA TASARRUF...

Konyaaltı Belediye Başkanı Muhittin Böcek, kendilerine ait fidanlıkta yılda 600 bine yakın bitki üretimi yaptıklarını; bu sayede 1,5 milyon lira da tasarruf sağladıklarını bildirdi.

FİDANLIK İLE YILDA 1,5 MİLYON LİRA TASARRUF...

Konyaaltı Belediye Başkanı Muhittin Böcek, kendilerine ait fidanlıkta yılda 600 bine yakın bitki üretimi yaptıklarını; bu sayede 1,5 milyon lira da tasarruf sağladıklarını bildirdi. 


Toplam 1,5 milyon metrekareye yakın yeşil alana sahip olan Konyaaltında kişi başına yaklaşık 11 metrekare yeşil alan düşüyor. Bu rakamı artırmayı hedefleyen Konyaaltı Belediyesi kendi fidanlığında kendi bitkilerini üretiyor. Mevcut parklarda,  yeni yapılan park alanlarında ve sosyal alanlarda kullanılmak amacıyla oluşturulan fidanlık üretim ünitesiyle, bitki ve fidan ihtiyacını kendisi karşılıyor.

Çakırlar Bölgesinde 160 bin metrekare alan üzerinde oluşturulan fidanlık üretim ünitesinde ağaç, ağaççık, çalı ve mevsimlik bitkiler üretiliyor. Ünite içersinde büyüklükleri 1250, 1000 ve 250 metrekare olmak üzere üç adet klasik sera bulunuyor. Ünitedeki seraların yanı sıra açık alan fidan parterleri, demir atölyesi ve marangozhane ile idari ve personel binaları da mevcut.

 

Yılda 600 bine yakın bitki üretimi...
Ünite bünyesinde yetiştirilen fidan ve bitkiler sayesinde Konyaaltı Belediyesi, kendi ürettiği mevsimlik çiçek, ağaç ve ağaççık ihtiyacını kendi serasından karşılıyor. Bu sayede yılda 1,5 milyon lira tasarruf  sağlıyor. Fidanlıkta yıl içerisinde ortalama 300 bin adet mevsimlik çiçeğin üretimi yapılıyor. Zinnia elegans, Gazania hybrida, Petunya hybrida, Brassica oleracea (süs lahanası), Tagetes erecta (kadife çiçeği), Viola tricolor (hercai menekşe) başlıcalarını oluşturuyor.


Konyaaltı Belediyesi fidanlık üretim ünitesinde yılda ortalama 300 bin adet çalı grubu üretilirken, bin adette ağaç fidanı üretimi yapılıyor. Hibiscus rosa sinensis (Japon gülü), Ligustrum vulgare (Kurtbağrı), Ruellia brittoniana, İrisine herbstii , Duranta erecta, Abelia grandiflora ve Lantana camara (Mine) üretimi yapılan bitkilerden bazıları...

 

Daha yeşil Konyaaltı, 1,5 milyon lira tasarruf 
Daha temiz, daha yeşil ve daha çağdaş bir Konyaaltı için çalışmaların artarak devam edeceğini dile getiren Konyaaltı Belediye Başkanı Muhittin Böcek, "Kentimize daha fazla yeşil alan kazandırmak adına çalışmaktayız. Hayata geçirdiğimiz fidanlık üretim ünitesi ile ağaç, ağaççık, çalı ve mevsimlik grubu olmak üzere çok çeşitli bitki türünü yetiştirebiliyoruz. Tüm bunların bütününe bakıldığında ise Konyaaltı Belediyesi olarak yılda 1,5 milyon lira tasarruf ederken doğayı da koruyoruz." ifadelerini kullandı.


Paylaş: 

Diğer Haberler