EXPO 2016DE SERGİLENECEK ŞEHİRLERİN EN İYİ UYGULAMALARI SEÇİLDİ

23 Nisan’da kapılarını açmaya hazırlanan EXPO 2016’da sergilenecek “Şehirlerin En İyi Uygulamaları” etkinliğinde sergilenmeye değer görülen projeler belli oldu.

EXPO 2016DE SERGİLENECEK ŞEHİRLERİN EN İYİ UYGULAMALARI SEÇİLDİ

521 projenin sunulduğu etkinlik için 38 proje sergilenmeye değer görüldü. Projelerin ortak noktası kentsel yaşam kalitesini artırmayı amaçlıyor olmaları.

Ülkelerin bahçe kültürlerini tanıtmanın yanı sıra, EXPO Kulesi, EXPO Göleti, Çocuk Adası, Tarım Müzesi, Çocuk Bilim ve Teknoloji Merkezi gibi bir çok unsuru barındıracak olan Aksu İlçesindeki EXPO 2016 Sergi Alanında şehirlerin en iyi uygulamaları da ziyaretçilerle paylaşılacak.

 

Teması "Çiçek ve çocuk" olan EXPO 2016da Tarih, Biyoçeşitlilik, Sürdürebilirlik ve Yeşil Şehirler alt temalarına uygun olan "Şehirlerin En İyi Uygulamaları" (Urban Best Practice Area - UBPA) etkinliği için yapılan duyurunun ardından Bakanlıklardan, Belediyelerden, Valilik, Kaymakamlık, Üniversite ve derneklerden toplam 521 proje başvurusu yapıldı. EXPO 2016 Antalya Ajansı Genel Sekreter Yardımcısı Mücahit Şengül başkanlığında toplanan 5 kişilik değerlendirme ve seçim komitesi 38 projeyi sergilenmeye değer buldu.

 

EXPO 2016da görselleri ve maketleriyle sergilenecek projeler arasında ekolojik binalar, dikey bahçeler, eko parklar, tema parklar, kentsel tasarım projeleri ile çocuklara yönelik çeşitli projeler yer alıyor.

 

"Şehirlerin En İyi Uygulamaları" etkinliğine katılacak projelerin daha güzel ve yaşanabilir şehirler yaratılmasına katkı sağlaması, EXPO 2016 Antalyanın "Gelecek Nesiller İçin Yeşil Bir Dünya" mottosuna vurgu yapması ve geleceğe bir miras olarak bırakılması hedeflendi.

 

 

 


Paylaş: 

Diğer Haberler