EXPO 2016 ANTALYANIN İLK GÜNÜ RENKLİ ETKİNLİKLERLE GEÇTİ

“Çiçek ve çocuk” temasıyla ziyaretçilerini ağırlamaya başlayan EXPO 2016 Antalya’nın ilk günü renkli etkinliklere ev sahipliği yaptı.

EXPO 2016 ANTALYANIN İLK GÜNÜ RENKLİ ETKİNLİKLERLE GEÇTİ

EXPO 2016 Antalya kapsamında Japon ve İtalya bahçelerinin açılışı gerçekleştirilirken, Türk Yıldızları timinin gösterisi ise nefes kesti. 
22 Nisanda devletin zirvesinin katılımıyla resmi açılışı gerçekleştirilen EXPO 2016 Antalya, bugün ilk ziyaretçilerini ağırladı. Sergi alanında düzenlenen ilk etkinlik EXPO 2016 Antalyanın resmi katılımcılarından olan Japonyanın dış ve iç mekandaki bahçe açılışları oldu. 

JAPONYA İKİ BAHÇE BİRDEN AÇTI
Bahçe açılışı Japonların kendine has seramonisiyle gerçekleştirildi. Açılışa Japonyadan bakanlık temsilcilerinin yanı sıra AIPH eski Genel Sekreteri Shinya Wada ile Japonyanın Ankara Büyükelçiliği ortaelçisi Takahiko Katsumata da katıldı. 
Japonyaya özgü çiçeklerin yer aldığı Japon İç Bahçesinin açılışında konuşan Japonyanın Ankara Büyükelçiliği ortaelçisi Takahiko Katsumata, iç mekan bahçesinde Japonyanın geleneksel mimarisini Japon çiçeklerle harmonize ettiklerini söyledi. Katsumata, Antalyalı ve tüm dünyadan gelen misafirlere bunların tanıtılmasını amaçladıklarını söyledi. 

TÜRK HALKINA TEŞEKKÜRLERİNİ SUNDU
Türkiyenin 1990 yılında "çiçek ve yeşil" temasıyla Osakada düzenlenen EXPOya katılım gösterdiğini hatırlatan Katsumata, aradan geçen 26 yılın ardından, Türkiyedeki bu EXPOya katılmaya karar verdiklerini belirterek şunları söyledi; 
"Bu katılım Türkiye ile Japonya arasındaki derin gönül bağının nişanesidir. Son derece önem veriyoruz EXPOya. Uluslararası bahçecilik kültürüne biz de bu şekilde katkı sunmak istiyoruz. Bu bizler için son derece önemli bir organizasyon. Tüm Türk halkına teşekkürlerimizi sunuyoruz."

İTALYAN ROMANTİZMİ EXPO 2016 ANTALYADA
İtalyaya özgü çiçek ve bitkilerin yer aldığı İtalyan Pavyonu ise İtalyanın  Ankara Büyükelçisi Luigi  Mattiolo, İtalyan Ankara Büyükelçiliği Ekonomi ve Ticari Müşaviri Francesco Varriale, İtalyanın Antalya Fahri Konsolosu Özden Berhayat, İtalyan Dış Ticaret ve Tanıtım Ajansı Müdürü, İtalya Ülke Komiseri ve EXPO 2016 Antalya Yürütme Kurulu Başkanı Dr. Aniello Musella ve İtalyan Pavyonu Mimarı Marco Servallinin katılımıyla açıldı. 
Açılışın ardından yaptığı konuşmada "Böyle önemli bir sergide bulunmamız onur verici" diyen İtalyanın  Ankara Büyükelçisi Luigi  Mattiolo, Antalyanın uluslararası etkinliklerde yer almasının kendileri için de önemli olduğunu ifade etti.

ZİYARETÇİLERE İTALYAN LEZZETLERİ SUNULDU
Büyükelçi Mattiolo, İtalyanın EXPO 2016ya katılımının İtalyan turistlere hem EXPO 2016 Antalyayı görmeleri hem de Antalyayı ziyaret etmeleri için bir çağrı anlamı taşıyacağını ifade etti. 
970 metrekarelik alana kurulan İtalya bahçesinde servi ağacından limona, begonyadan gül çeşitlerine kadar pek çok bitki ve çiçek bulunuyor. Bahçe içerisine oluşturulan, Rönesans dönemi bahçelerinden alıntı, romantik gizli bahçe de dikkati çekiyor.
Katılımcılara İtalyan lezzetleri ikram edilerek, bahçe gezdirildi.

BAKAN ÇELİK SUDANLI BAKAN İLE GÖRÜŞTÜ
EXPO 2016 Antalya Ajansı Yönetim Kurulu Başkanı Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, VIP Binasında Somali Ticaret ve Sanayi Bakanı Abdirashid Mohamed Ahmed ve Somali Ülke Komiseri Yusuf Ahmed Hassan ile görüştü. 

AIPH BAŞKANI OOSTEROM ALANI GEZDİ
Uluslararası Bahçe Bitkileri Üreticileri Birliği (AIPH) Başkanı Bernard Oosterom da alanın ziyaretçileri arasındaydı. Alanda Çok güzel bahçeler, sergiler ve etkinlikler olduğunu söyleyen Oosterom, "Çocuklar için, doğa ve dünya adına çok sevdim. EXPOnun zaten gelecek nesiller için çok güzel bir teması var. Çocukları doğayla birleştirmek bu çok önemli. Ailelerde gördüğüm kadarıyla burada çok eğleniyor. Bu çok önemli ve güzel EXPO adına. Gördüğüm ve karşılaştığım herkes çok mutlu" dedi. 

TÜRK YILDIZLARI NEFES KESTİ
EXPO 2016 Antalya sergi alanında gerçekleşen Türk Yıldızlarının gösterisi ise nefes kesti. Konya 3üncü Ana Jet Üssünden havalanan 7 adet süpersonik savaş uçağından oluşan Türk Yıldızlarının sergi alanı üzerindeki gösterisi ilgiyle izlendi. 
Türk Yıldızları, 1914 yılında kurulan Türk Hava Kuvvetlerinin bir parçası olarak Dünyada sekiz süpersonik savaş uçağıyla gösteri yapan tek akrotim ekibi özelliği taşıyor. 


Paylaş: 

Diğer Haberler