EXPO 2016 ANTALYA DEVLETİN ZİRVESİNİN KATILDIĞI TÖRENLE AÇILDI

Türkiye’de ilk kez düzenlenen ve Antalya’nın ev sahipliği yaptığı EXPO 2016 Antalya, devletin zirvesinin katıldığı görkemli bir törenle kapılarını açtı.

EXPO 2016 ANTALYA DEVLETİN ZİRVESİNİN KATILDIĞI TÖRENLE AÇILDI

Cumhurbaşkanı Erdoğan, EXPO 2016 Antalyanın Osakadan sonra en yüksek katılımlı 2nci EXPO olduğunu hatırlatarak, çiçek ve çocuk temasına vurgu yaptı ve "Bu temanın seçilmiş olması ülkemizin hem yeşilin ve çevrenin, hem de geleceğimizin teminatı olan yeni nesillerin korunmasına verdiği önemin bir ifadesidir" dedi.

Antalyanın Aksu ilçesinde 1.121 dönüm alan üzerine kurulu Türkiyenin ilk EXPOsu olma özelliği taşıyan EXPO 2016 Antalya, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, TBMM Başkanı İsmail Kahraman, Başbakan Ahmet Davutoğlu, Başbakan Yardımcısı Lütfi Elvan, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Ulaştırma ve Habercilik Bakanı Binali Yıldırım, Kültür ve Turizm Bakanı Mahir Ünal, İçişleri Bakanı Efkan Ala, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı ve EXPO 2016 Antalya Ajansı Yönetim Kurulu Başkanı Faruk Çelik, Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkçi, Antalya Valisi ve EXPO 2016 Yönetim Kurulu Başkan Vekili, milletvekilleri, TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, yabancı misyon temsilcileri, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ve davetliler katıldı. 
EXPO 2016 Antalya sergi alanı içerisinde yer alan Türkiyenin en büyük kongre merkezinde düzenlenen açılış töreni İstiklal Marşının okunması ve BIE Marşının dinlenmesiyle başladı. Daha sonra EXPO 2016 Antalyaya katılan 52 ülke ile Türkiye, BIE ve AIPH bayraklarının geçiş töreni yapıldı. 

EXPO 2016YI MİLLİ BİR PROJE OLARAK GÖRDÜK
Törende konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, EXPO 2016 Antalyanın Bahçe Bitkileri Üreticileri Birliği ve Uluslararası Sergiler Bürosu ile ortak olarak düzenlendiğini belirtti. Cumhurbaşkanı Erdoğan, her iki örgüte de bu süreçte verdikleri katkılar ve gösterdikleri işbirliği için teşekkür etti. EXPO 2016 Antalyanın hazırlıklarını büyük özenle yürütüldüğünü belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, şunları söyledi;
"Başından beri bu projeyi milli bir proje olarak gördük. Bugün açılışını yaptığımız EXPO 2016 Antalya, sadece Antalyanın değil tüm Türkiyenin ortak iradesinin, kamu ve özel sektörümüzün işbirliğinin bir ürünüdür."

SERGİ ALANINDAKİ HER UNSURUN AYRI BİR ANLAMI VAR
Sergi alanının sadece katılımcı ülkelerin bahçe kültürlerini tanıttığı büyük bir park olmadığını belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Sergi alanımızdaki her unsurun çok özel anlamları var. Örneğin EXPO Kulesi, Antalyanın simgelerinden tarihi Hadrianus kapısını simgeliyor. Tarım ve biyoçeşitlilik müzesi Türkiyenin bu alandaki ilk müzesi. 6 bin 500 kapasiteli bu kongre merkezi Türkiyede bir ilk ve bu büyüklükte bizim bu şekilde kapalı kongre merkezimiz yok. Ve iki amfi tiyatro. Antalyanın zaten canlı olan kültür ve eğlence dünyasına yeni bir zenginlik katacaktır. Çocuk adası, biyoçeşitlilik tema parkuru, Osmanlı bahçesi, EXPO gölü, EXPO tepesi, EXPO ormanı, kültür ve sanat sokağı gibi alanların her biri ziyaretçilerin farklı zevklerine hitap edecek imkanlar sunuyor" diye konuştu.

OSAKADAN SONRA EN YÜKSEK KATILIM

Cumhurbaşkanı Erdoğan, EXPO 2016 Antalyanın 1990 yılında Osakada düzenlenen EXPOdan sonra kendi alanında 53 ülkeyle en yüksek katılımlı sergi olarak tarihe geçtiğini belirterek ziyaretçi sayısı bakımından da benzer bir rekorun kırılacağına inandığını ifade etti. 

Antalyanın EXPO 2016 ile başarıyla yaptığı uluslararası etkinliklere bir yenisini daha eklemiş olduğunu söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, şöyle konuştu;
"Bugün açılışını yaptığımız EXPO için çiçek ve çocuk temasını tercih ettik. Amacımız tarih, biyoçeşitlilik, sürdürülebilirlik ve yeşil şehirler perspektifi üzerinden güçlü bir diyalog platformu oluşturmak. Çocuklarla, çiçekler arasındaki saflık, güzellik ve masumiyet ilişkisi bu sergi için bizim de ilham kaynağımız oldu. Bu temanın seçilmiş olması ülkemizin hem yeşilin ve çevrenin, hem de geleceğimizin teminatı olan yeni nesillerin korunmasına verdiği önemin bir ifadesidir. Biz, tabiatı bizden öncekilerden miras olarak değil gelecek nesillerden emanet olarak aldığımızın bilincindeyiz. Sadece bugünleri değil yarınları, sadece kendimizi değil çocuklarımızı da düşünmeli, adımlarımızı buna göre atmalıyız. Emaneti sahibine teslim edinceye kadar onu en iyi şekilde korumak, kollamak, muhafaza etmek görevimizdir. Biz bu görüşleri sadece soyut düşünceler olarak ifade etmekle kalmadık, somut çalışmalara da dönüştürdük."

ANTALYA BİLDİRGESİ ORTAK BİR TAVRI İFADE EDECEK
EXPO 2016 Antalya süresince, Türkiyenin botanik zenginliğinin küresel çapta tanıtımının yanı sıra yapılacak akademik çalışmalar ve toplantılarla da ülkelerin bu çerçevede ortak bir platformda buluşmasını hedeflediklerini kaydeden Erdoğan, sergi süresince yapılacak çalışmalar sonunda bu alanda ortak bir tavrı ifade eden Antalya Bildirgesini uluslararası topluma armağan edeceklerini söyledi.

BAŞBAKAN DAVUTOĞLU KATILIMCI ÜLKELERE TEŞEKKÜR ETTİ

Başbakan Ahmet Davutoğlu da son yıllarda her alanda büyük ilerlemeler kaydeden Türkiyenin, uluslararası çapta düzenlenen organizasyonları da yüz akıyla gerçekleştirdiğini söyledi. NATO Zirvesi, G20 Zirvesi gibi uluslararası organizasyonların bir kısmının Antalyada gerçekleştirildiğini anımsatan Davutoğlu, bu uluslararası organizasyonlardan bir olan EXPO 2016 Antalyaya 53 ülkenin katıldığını belirterek, katılımcı ülkelerin temsilcilerine teşekkür etti.

"ÇOCUKLARIMIZI BİRER ÇİÇEK GİBİ YETİŞTİRECEĞİZ"
Türkiyenin EXPO 2016 Antalya hedefine ilişkin açıklamalarda bulunan Başbakan Davutoğlu, şunları söyledi;

"Çocuk teması ve geleceği yeşertmek sloganıyla tarım, bahçecilik alanları ile şehirlerdeki çevresel yapıyı iyileştirmeyi, bu çevrelerdeki yeşillendirmelere katkıda bulunmayı, sağlıklı bir çevre için gerekli bilinci oluşturup, bu deneyimleri paylaşmayı, bütün bunların toplamında da kalkınmaya katkıda bulunmayı amaçlıyoruz. Çocuk ve çiçek ne güzel bir tema, çünkü her çocuk bir çiçektir, her çiçek şefkat bekleyen bir çocuktur. Çocuklarımızı birer çiçek gibi gelecek nesillere yetiştireceğiz."

Başbakan Davutoğlu, EXPO alanının ilerleyen yıllarda da hizmet vermeyi sürdüreceğini, çevre, botanik ve organik tarım gibi disiplinlerde uluslararası bir merkez olma özelliğini koruyacağını söyledi.  

EXPO 2016 ORTAK BİR BİLİNÇ OLUŞTURACAK
EXPO 2016 Antalya Yönetim Kurulu Başkanı ve Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı ve Faruk Çelik ise 1960dan bu yana düzenlenen uluslararası bahçecilik sergilerinin 20ncisinin açılışının yapıldığını belirterek, 53 ülke ile son dönemdeki en geniş katılımcı sayısına sahip EXPOyu hayata geçirdiklerini ifade etti.

Bakan Çelik, törenin yapıldığı kongre merkezinin Türkiyenin en büyük, dünyanın da sayılı büyük kongre merkezlerinden biri olduğunu vurgulayarak,  "EXPO Kulesi, Tarım ve Biyoçeşitlilik Müzesi, Türkiye Biyoçeşitlilik Tema Parkuru, Çocuk Bilim ve Teknoloji Merkezi, EXPO Gölü, Çocuk Adası, Şakayık Terası, Restoranlar sokağı, Osmanlı Bahçesi, EXPO Serası, 120 türde 25 bin ağaç, 5 milyon çiçek, 700 bin bitki kullanılarak yapılan bitki heykeller, ülke bahçeleri ve illerin oluşturduğu kurumsal bahçeler, EXPO 2016 Antalyada ziyaretçilerini bekliyor" dedi. 

Bu alanın 6 aylık sergi süresi sonunda da üreticiler için sürekli eğitim merkezi, turizmciler için bir cazibe merkezi ve çocukları geleceğe, tabiata hazırlayacak bir okul olarak işlevini sürdüreceğini anlatan Çelik, tabiata dönük kayıtsızlığa karşı EXPO 2016 Antalya olarak ortak bir bilinç oluşturmayı hedeflediklerini vurguladı. 

ÇİÇEKLERİN BAHARIN, ÇOCUKLAR BARIŞIN MÜJDECİSİ
Ana tema olarak "Çiçek ve Çocuk"un seçildiğini ifade eden Bakan Çelik, şunları söyledi;
"İnanıyoruz ki çiçekler baharın, çocuklar barışın müjdeleridir. Çiçekler arının, çocuklar yarının umut kaynağıdır. Çiçekler açtıkça bahardan, çocuklar büyüdükçe yarından umudumuzu kesmeyeceğiz. Bu nedenle ülke bahçelerini, ülke çiçeklerini ve 23 Nisan dolayısıyla ülke çocuklarını Antalyada buluşturuyoruz. Biz bu anlamlı buluşmayı gerçekleştirirken yanı başımızdaki Akdeniz, sahillerine çocuk cesetleri vuran büyük bir mezarlığa dönmüş durumda. Bu utanç tablosu karşısında emanet aldığımız bu dünyayı çiçeklerle değil, bombalarla dolduranların tüm çocuklara bir değil, binlerce özür borcu olduğunu ifade etmek istiyorum."

BAKAN ÇAVUŞOĞLU EMEĞİ GEÇENLERE TEŞEKKÜR ETTİ
Bakan Çelik, EXPO 2016 Antalyayı Türkiyeye kazandırdığı için Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğana, desteklerini esirgemeyen TBMM Başkanı İsmail Kahramana, her hafta Bakanlar Kurulunda EXPO ile ilgili gelişmeleri takip ederek, destek veren Başbakan Ahmet Davutoğluna, EXPO 2016nın Antalyaya kazandırılmasında emeği olan Antalya Milletvekili ve Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğluna, Eski Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker ile projeyle ilgilenen diğer bakan, yetkili ve çalışanlara da teşekkür etti. 
Antalyalılar adına konuşan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, ise bir Antalyalı olarak EXPO 2016 Antalyaya ev sahipliği yapmaktan büyük gurur duyduğunu belirterek, EXPO 2016Antalyanın sadece Antalyanın değil, sergiyi sahiplenen, katkı veren, buradan verilecek mesajları özümseyen herkesin olduğunu söyledi. 
1990 yılında Osakada düzenlenen EXPOdan sonra en yüksek katılımcının olduğu serginin EXPO 2016 Antalya olduğunu söyleyen Çavuşoğlu, EXPOya katılım için ülkeleri teşvik ettiklerini ve gördükleri ilgiden de memnun kaldıklarını belirtti. Çavuşoğlu, "Umarım ziyaretçi bakımından da Antalyada bir rekoru gerçekleştireceğiz" dedi.

ÜLKE BAHÇELERİ KALICI OLACAK
Katılımcı ülkelerin milli bahçelerinin de kalıcı olacağını ifade eden Çavuşoğlu, "Hiç ücret almadan o bahçelerin bakımını da biz üstleneceğiz. EXPO sayesinde Antalyamıza çok önemli yatırımlar kazandırdık. Bu yatırımlar Antalyaya ve Antalyaya gelecek misafirlerimize sadece sergi süresince değil, ömür boyu hizmet edecek" dedi.

ÇAVUŞOĞLU, "RUS KARDEŞLERİMİZ BİZİ YALNIZ BIRAKMADI"
Sergiye ülkelerin, 3 özel katılımcı ve 7 uluslararası örgütün katıldığını anlatan Bakan Çavuşoğlu, şöyle konuştu: 

"Kuzey komşumuz Rusyayı da burada görmek isterdik. Ama uçak düşürme hadisesinden sonra Rusya katılmadı. Fakat Antalyada yaşayan Rus kardeşlerimiz var, onlar Ülkemiz katılamıyor, ama biz kardeşiz, dostuz, Antalya bizim de şehrimiz, biz burada Rusya kültürünü tanıyoruz. dediler ve biz de Antalya Rus Kültür ve Sanat Derneğine bir stant verdik. 

DÜNYA ANTALYAYA GELDİ
Uluslararası Bahçe Bitkileri Üreticileri Birliği (AIPH) Başkanı Bernard Oosterom ise EXPO 2016 Antalyanın diğer önemli uluslararası etkinliklere ev sahipliği yapma konusunda Türkiyenin önünü açacağını belirtti. Oosterom, EXPOnun, Antalya ve Türk ulusu üzerinde önemli bir etki bırakacağını vurgulayarak, "En önemlisi bu etki dünyanın değişik bölgelerine ulaşacak. Dünya Antalyaya geldi ve şimdi dünya üzerinde izini bırakmak Antalyaya bağlı."

EXPO 2016 OLAĞANÜSTÜ FIRSATLAR SUNACAK
Uluslararası Sergiler Bürosu (BIE) Genel Sekreteri Vincente Loscertales ise Türkiyenin ilk EXPOsu olma özelliği taşıyan EXPO 2016 Antalyanın "sürdürülebilir çevreye" odaklanmak için harika bir fırsat olduğunu bildirdi. Loscertales " Güzel ve misafirperver bir şehir olan Antalyada düzenlenen EXPO, Türkiyeden ve dünyanın değişik yerlerinden gelecek ziyaretçilere bitkiler, çiçekler ve doğayla temas konusunda olağanüstü fırsatlar sunacak" dedi.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN TÜRK BAHÇESİNİ AÇTI
Açılış konuşmalarının ardında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve beraberindeki heyet ve bakanlar, ülke bahçelerini gezdi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı ve EXPO 2016 Antalya Ajansı Yönetim Kurulu üyesi Faruk Çelik ile birlikte "Gelenekten geleceğe" temasıyla oluşturulan Türkiye bahçesinin açılışını gerçekleştirdi. Erdoğan "Türk bahçesi tüm EXPO 2016 Antalyayı ziyaret edecekler için hayırlı olsun diyorum ve yapımında emeği geçenleri kutluyorum" dedi. Cumhurbaşkanı Erdoğan Çin bahçesini de ziyaret etti. 
Cumhurbaşkanı Erdoğan ve beraberindekiler daha sonra Şakayık Terasından açılış gösterisini izledi. Gösteride 6 bin havai fişek patlatıldı. 


Paylaş: 

Diğer Haberler