EXPO 2016 39. YÖNETİM KURULU TOPLANTISI YAPILDI

EXPO 2016 Antalya Ajansı’nın 39’uncu olağan yönetim kurulu toplantısı, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik başkanlığında yapıldı.

EXPO 2016 39. YÖNETİM KURULU TOPLANTISI YAPILDI

Bakan Çelik, EXPO 2016 Antalyanın turizm anlamında kente ciddi bir katkı sağlayacağı düşüncesinde olduğunu söyledi. EXPO 2016nın bilet fiyatlarını da açıklayan Bakan Çelik, yarından itibaren biletlerin internet ortamında satışa çıkacağını açıkladı.

EXPO 2016 Antalya Ajansı Olağan yönetim kurulu toplantısı Aksu İlçesindeki EXPO 2016 Antalya Sergi Alanı VIP ve Basın Merkezinde yapıldı. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı ve EXPO 2016 Antalya Ajansı Yönetim Kurulu Başkanı Faruk Çelik, yönetim kurulu üyeleri ve Genel Sekreter Kazım Bilgin tarafından karşılandı. Bir süre dinlenen Bakan Çelik, daha sonra inşaatı tamamlanan ve içerisinde tarımın başlayışından bugüne kadar geçirdiği evreleri anlatan görsellerin yer aldığı Tarım ve Biyoçeşitlilik Müzesinde incelemelerde bulundu ve yetkililerden bilgi aldı.

Bakan Çelik daha sonra Yeşil Köprü üzerinden alanı izledi ve açıklamalarda bulundu. EXPO 2016 Sergi alanının 23 Nisandaki açılışa hazırlandığını söyleyen Bakan Çelik, çalışmalar hakkında bilgi verdi ve şunları söyledi;

"Gördüğünüz gibi büyük ölçüde inşaat faaliyetlerimiz tamamlanmış durumda. 23 Nisandaki açılışa hazırlanıyor Antalya ve EXPO 2016mız. 112 hektar üzerine kurulu olan bu alanda gördüğünüz gibi birçok inşaat faaliyetleri tamamlanmış bulunuyor. 101 metre yüksekliğindeki kulenin kabası bitmiş durumda ve şu anda cephe giydirmeleri devam ediyor ayrıca 6500 kişilik Türkiyenin en büyük kongre merkezi tamamlanmış durumda. Yine 5 bin kişilik amfi tiyatro bitmiş durumda ve bitki heykelleri, tarım ve biyoçeşitlilik müzesi, biyoçeşitlilik parkuru, Anadolu Mutfağı dediğimiz 7 bölgeye hitap eden şu anda karşıda gördüğünüz restoranlar ve EXPO Göleti yine arkamızda yavaş yavaş fıskiyeler de devreye giriyor. Yavaş yavaş su tutmaya başladı gölet. EXPO göleti, çocuk bilim teknoloji müzesi, çocuk adası, ülke bahçeleri gibi son derece önemli mekânların bulunduğu bir alan haline dönüşmüş bulunuyor."

"EXPO 2016 TURİZME KATKI SAĞLAYACAK"

EXPO 2016nın Antalyaya çok önemli değer katacak bir mekân olduğuna da değinen Bakan Çelik, "6 ay açık kalacak ve binlerce, milyonlarca insanın yurt içinden, yurt dışından katılımını bekliyoruz. Turizmin merkezi, kalbi Antalyamıza bu zor dönemde, yaşanan konjektürü hepiniz biliyorsunuz. Turizm anlamında da çok ciddi katkı sağlayacağı düşüncesindeyim. Ayrıca tabi bu EXPOnun bir bahçecilik sergisi olması açısından konuya baktığınız zaman EXPO 2016 çevre bilincinin gelişmesi açısından da bir katkı sağlayacaktır" dedi.

"23 NİSANDA GÖRKEMLİ BİR AÇILIŞ GERÇEKLEŞTİRECEĞİZ"

İnşaat çalışmaları hakkında da bilgi veren Bakan Çelik, şubat ayı sonu itibariyle kule hariç bütün inşaat çalışmalarının biteceğini belirterek şunları söyledi;

"Yoğun bir şeklide bazen 2, bazen 3 vardiya çalışmalar devam ediyor. Şubat ayı sonu itibariyle bütün inşaat çalışmalarını kule hariç bitirmiş olacağız. Daha önce de ifade ettiğim gibi 1 Nisan itibariyle hiçbir inşaat faaliyetinin, yapım faaliyetinin olmadığı, 23 gün boyunca bazı denemelerin, bir aksaklık var mı yok mu diye bir test dönemini yaşayacağımız bir şekilde çalışmaları hızlı bir şekilde tamamlamış bulunuyoruz ve inşallah 23 Nisanda görkemli bir açılışı burada gerçekleştireceğiz. Bildiğiniz gibi bu dev proje Cumhurbaşkanımızın himayelerinde gerçekleşiyor ve Sayın Cumhurbaşkanımız himayelerine aldıktan sonra çok önemli gelişmeler de oldu ülkeler düzeyinde, sözleşme imzalayan ülkeler düzeyinde. Ben tüm emeği geçenler şu anda burada kazasız belasız inşaat faaliyetlerini sürdüren bütün çalışanlara ve emeği geçenlere çok çok teşekkür ediyorum. Ülkemiz için, Antalya için hayırlı olsun. Bu eser kalıcı bir eser ve Antalyamıza, ülkemize hizmette olacak. Çocuk ve çiçek temalı olduğu için çocuklarımız, gençlerimiz burada çok şey görecekler, öğrenecekler. O konsepti sunmaktan da memnuniyet duyuyoruz."

SÖZLEŞME İMZALAYAN ÜLKE SAYISI 28 OLDU

Ülke katılımları konusunda da bilgi veren Bakan Çelik, katılımcı ülke sayısının 28 olduğunu söyledi. Bakan Çelik, "Biliyorsunuz bir buçuk ay önce buraya geldiğimizde ilk yönetim kurulu toplantımızı yaptığımızda 12 ülke vardı. Az önce ifade ettim Sayın Cumhurbaşkanımızın himayesi her alanda olduğu gibi çok büyük destekleri oldu. 28e ulaşmış oldu. Son 15 gün içerisinde 7 ülke sözleşme imzaladı. Önümüzde yine sözleşme imzalayacak ülkeler var şu anda büyük ihtimalle 35i yakalayacağız gibi görünüyor. İnşallah mahcup olmayız ama 44 ülke katılacağını ifade etmişlerdi arkadaşlarımız teknik düzeyde çalışmalarını sürdürüyor ve daha çok sayıda ülkenin katılması noktasında çabalarımız devam ediyor" ifadelerini kullandı.  

EXPO 2016 BİLET FİYATLARI BELLİ OLDU

EXPO 2016 Sergi Alanında gerçekleşen Yönetim Kurulu Toplantısı sonrası Bakan Çelik, beraberindekilerle birlikte Aksu İlçesinde bulunan Celil Gökçen isimli üreticinin serasını ziyaret etti. Bakan Çelik daha sonra Antalya Yüksek İstişare Kurulu Toplantısına katıldı. EXPO 2016 konulu toplantısı sonrası Bakan Faruk Çelik EXPO 2016 bilet fiyatlarını açıkladı ve şunları söyledi;

"15 Marta kadar erişkinler için 10 TL, 65 yaş üstü, öğrenciler ve çocuklar için 5 TL, 15 Mart-23 Nisana kadar geçecek sürede de erişkinler için 20 TL, 65 yaş üstü, öğrenciler ve çocuklar için 10 TL şeklinde uygulanacak. 23 Nisandan sonra ise 20 Euro erişkinler için, 10 Euro 65 yaş üstü, öğrenciler ve çocuklar için bir bilet ücreti uygulamasına geçeceğiz. Yalnız çocukların yanında gaziler, şehit ve gazi yakınları ve engelliler ücretsiz ziyaret edecekler bunu da açıklamış olayım. Toplu bilet alımlarında da indirim yapma imkânı olacak. Onun için EXPO inşallah beklediğimiz 8 milyon ve üzerinde vatandaşın ve yurt dışından gelecek turistlerin katılımını gerçekleştirecek bir cazibede.  Dolayısıyla bu mekânı, bu botanik bahçeyi ziyaret edecek vatandaşların bilet alma konusunda yarından itibaren böyle bir avantajları var. Erkenden biletlerini temin etmesini biz doğru buluyoruz.  

EXPO 2016NIN BİLETLERİ İNTERNET ORTAMINDA SATIŞTA

EXPO 2016ya giriş için 12 farklı türde bilet hazırlandı. 12 türde hazırlanan bilet türleri arasında yetişkin, öğrenci, çocuk, yaşlı (65 yaş üstü), aile bileti, sezonluk-yetişkin, sezonluk-indirimli öğrenci, sezonluk-çocuk, grup ilköğretim ve ortaöğretim, grup öğrenci velisi, tanıtım destekli grup seçenekleri bulunuyor.

Erken rezervasyon avantajından yararlanmak isteyenler için biletler internet ortamında satışa sunuldu. 15 Marta kadar internetten alınan biletlerde yetişkinler 10 TL, 7-13 yaş arası çocuklar ile 14-25 yaş öğrenci ve 65 yaş üstü kişiler 5 TL ödeyecek.

 

15 Mart-23 Nisan tarihleri arasında internetten alınan biletlerde, 14-64 yaş arası yetişkinler 20 TL, 7-13 yaş arası çocuklar, 14-25 yaş öğrenci ve 65 yaş üstü olanlar 10 TL ödeyecek. 0-6 yaş arası çocuklar ile gazi, gazi yakını, şehit yakını ve engelliler ise alana ücretsiz olarak girebilecek. 


Paylaş: 

Diğer Haberler