SÜS BİTKİLERİ HÜKÜMET PROGRAMINDA

Süs bitkileri ilk kez bir hükümet programında yer aldı. Başbakan Davutoğlu’nun açıkladığı 64. Hükümet Programında ‘5 dekarın altında süs bitkisi yetiştiriciliği yapanlara destekleme ödemesi yapılacağı’ duyuruldu.

 SÜS BİTKİLERİ HÜKÜMET PROGRAMINDA

 

1 Kasım 2015 seçimleri sonrası kurulan 64. Hükümet Programı Başbakan Ahmet Davutoğlu tarafından kamuoyuna açıklandı. Süs bitkileri ilk kez bir hükümet programında yer aldı. Başbakan Davutoğlunun okuduğu 64. Hükümet Programında, "5 dekar altında süs bitkisi yetiştiriciliği yapanlara destekleme ödemesi yapılacağı" ifade edildi. Hükümet programında ‘süs bitkilerinden söz edilmesi süs bitkileri sektörü temsilcileri tarafından olumlu karşılandı. Yıllardır devlet tarafından tanınmayı ve desteklenmeyi bekleyen süs bitkileri sektörü, bu gelişmeyi olumlu bir ilk adım olarak değerlendirdi. Sektör temsilcileri önümüzdeki dönemde geniş kapsamlı çalışmaların yapılmasını da bekliyor.

 

DESTEKLEME

Başbakan Ahmet Davutoğlunun açıkladığı 64. Hükümet Politikasında Tarım ve Gıda bölümünde yer alan hedefler içerisinde, "İşletme büyüklüğü 5 dekar altındaki meyve, sebze, süs bitkisi, ıtri-tıbbi-aromatik bitki yetiştiriciliği yapan çiftçilere destekleme ödemesi yapacağız" denildi. Hükümet programında ayrıca seraların modernizasyonlarının da yapılacağı yer aldı. Başbakan Davutoğlu, "Çiftçilerimize seralarının modernizasyonu için faizsiz kredi vereceğiz" dedi. Ayrıca seralarda sulama suyu elektrik fiyatı uygulanacak. Davutoğlu, "Maliyetleri düşürmek amacıyla seralara ticarethane elektrik fiyatı yerine sulama suyu elektrik fiyatı uygulayacağız" diye konuştu.

 

SERA MODERNİZASYONU

Hükümetin 2016 Eylem Planı kapsamında esnaf, çiftçi ve gençlere yönelik eylemlere ilişkin 4 kararname ve 1 yönetmelik, aralık ayı içerisinde Resmi Gazetede yayınlanarak yürürlüğe girdi. İlk değişikliklerle birlikte sera modernizasyonuna destek verildi. Bakanlar Kurulunun, Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatiflerince Tarımsal Üretime Dair Düşük Faizli Yatırım ve İşletme Kredisi Kullandırılmasına İlişkin Kararda Değişiklik Yapılmasına Hakkında Kararı da yürürlüğe girerek, sera modernizasyonu kapsamında 100 bin liraya kadar destek verileceği bildirildi.

 

 

 


Ornamental plants sector entered the program of the government of the Republic of Turkey.Prime Minister Mr. Ahmed Davutoğlu announced in 64th government program that; they will give a support payment to ornamental plants growers who have under cultivation of 5 decares.


Paylaş: 

Diğer Haberler