EROZYONLA MÜCADELE

Orman genel Müdürlüğü tarafından başlatılan Murat Havzası Rehabilitasyon Projesi kapsamında Muşun köylerinde erezyonu önlemek için 150 bin fidan dikimine başlandı.

EROZYONLA MÜCADELE

Orman genel Müdürlüğü tarafından başlatılan Murat Havzası Rehabilitasyon Projesi kapsamında Muşun köylerinde erozyonu önlemek için 150 bin fidan dikimine başlandı.

Orman Ve Su İşleri Bakanlığı Muş Şube Müdürlüğü yetkileri, orman vasfını yitirmiş ormanlarda teraslama çalışması yaptı. Hasköy İlçesine bağlı Karakütük, Böğürdelen ve Otaç Köyüne yıllardan bu yana süren erozyonu önlemek amacıyla 150 bin fidan dikilecek. 250 hektar alanda sürdürülen çalışmada köylüler hazırlanan araziye 50 bine yakın fidan dikti. Çevre Orman Müdürlüğü, köylülerin AmasyaTokat ve Sivasa götürülerek o illerdeki erozyanla mücadele alanlarını gösterdiklerini belirterek, "Çam, akasya, ceviz ve kayısı fidanlarını köylüler dikti. Bizlere 100 bin fidan kaldı. Onları da kış gelmeden toprakla buluşturacağız" dedi.

Köylülerin katkılarıyla 50 bin çam, akasya, ceviz ve kayısı fidanı dikildiğini söyleyen Böğürdelen köyü muhtarı Mehmet Zelen ise, şöyle dedi:

"Kış gelmeden diğer fidanları da dikeceğiz. Köyümüzün güzelleşmesi için elimizdeb geleni yapacağız. AmasyaTokat ve Sivasta yapılan çalışmaları gördük ve hayran kaldık. Köyümüze de oradaki uygulamayı yapacağız."


Paylaş: 

Diğer Haberler