DÜNYANIN EN BÜYÜK LALE HALISI

DÜNYANIN EN BÜYÜK LALE HALISI

İBB olarak Türk Halısını, tüm dünyaya İstanbulun merkezinden bir başka Türk kültürü olan lale çiçeği ile sunuyoruz. Laleden halı dokuyarak İstanbulun kalbinin aynası, gönlünün sesi olduk. Kullanılan her bir lale, İstanbulluların duygularının ifadesidir. İstanbulun en önemli tarihi mekanlarından biri olan Sultanahmet Ayasofya Meydanında uygulanacak olan lale halı, İstanbulun tarihi ile bütünleşerek çekim noktası oluşturacaktır.

Dünyada başta Brüksel olmak üzere birçok metropolde çiçek desenlerinden halı uygulamaları yapılmaktadır. Çiçek halı uygulamasının dünyada yapılmış tüm örnekleri kesme çiçek ile yapılmakta ve lale kullanılmamaktadır. Lale Halı Projesi ile dünyada ilk defa canlı laleler kullanılarak lale halı yapılacak ve kesme çiçek kullanılmadan kasaya dikim yöntemi uygulanacaktır. Lale Halı Projesinde 4 farklı renkte (mor, sarı, kırmızı, turuncu) toplam 545.000 adet lale kullanılacak olup 1262m2 yer kaplayacaktır.

Dünyanın en büyük Lale Halısının yapımına bugün başlanmış olup, 18 Nisan cumartesi sabahı saat 11:00´de açılışı yapılacaktır.


Paylaş: 

Diğer Haberler