ÇEKÜL (Çevre ve Kültür Değerlerini Koruma ve Tanıtma) Vakfı Kent Çalışmaları Koordinatör-Mimar Alp A

IGCC Uluslararası Yeşil Başkentler Kongresi Konya’da toplanıyor. 8-12 Mayıs tarihlerinde gerçekleşecek kongreye, Türkiye ve dünyadan önemli isimler konuşmacı olarak katılacak.

ÇEKÜL (Çevre ve Kültür Değerlerini Koruma ve Tanıtma) Vakfı Kent Çalışmaları Koordinatör-Mimar Alp A

Konya önemli bir organizasyona ev sahipliği yapıyor. IGCC Uluslararası Yeşil Başkentler Kongresi, 8-12 Mayıs 2018 tarihleri arasında Konya'da gerçekleşecek. Türkiye ve dünyadan önemli isimlerin konuşmacı olarak katılacağı kongrede 10 konu başlığı ele alınacak. Prof. Dr. Nurhan Atasoy, Dr. Duygu Ertan, John O'Brien, Karen Tambayong, Assoc. Prof. Dr. Koichi Unami, Prof. Dr. Mehmet Emin Birpınar, Prof. Dr. Orhan Kural, Richard Louv, Prof. Dr. Emma Clark, Prof. Dr. Mustafa Özer, Prof. Dr. Saim Sakaoğlu, Prof. Dr. Çiğdem Ünal ve Prof. Dr. Musa Genç konuşmacılar arasında. Kongrenin ana konu başlıkları ise şöyle sıralanıyor;

1.      İklim Değişikliği,

2.      Sürdürülebilir Yerel Ulaşım,

3.      Kentsel Yeşil Alan,

4.      Sürdürülebilir Arazi Kullanımı,

5.      Doğa ve Biyolojik Çeşitlilik,

6.      Çevre,

7.      Eko Yenilik ve Sürdürülebilir İstihdam,

8.      Enerji Verimliliği,

9.      Entegre Çevre Yönetimi,

10.  Huzur ve Şehir,

 

 

GELECEĞİN KENT VİZYONU

 

Konya Büyükşehir Belediyesi'nin organizasyonunda gerçekleşecek olan Uluslararası Yeşil Başkentler Kongresi'nin geleceğini kent vizyonunu ortaya koyacağını kaydeden Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, "8-12 Mayıs tarihleri arasında ev sahipliğimizde gerçekleştirilecek kongrede, Konya'nın yeşil dokusu ve şehrin yaşam kalitesini oluşturan değerleri gündemde tutmakla birlikte Türkiye'deki ve dünyadaki yeşil-çevreci gelişmeler karşılıklı olarak tartışılacaktır. Böylece 10 yıllar sonra evrensel değerlerle yaşanabilir şehirlerin çerçevesi çizilerek geleceğin kent vizyonu ortaya konacaktır" dedi.

Akyürek, "Dünyanın temiz geleceği ve insanlığın sağlıklı yaşamı için derin anlamlar ifade eden estetik, teknik ve sosyal konular bu kongrenin ana temaları olacaktır. Bilim ve tecrübe insanlarını bu temalar etrafında buluşturarak fikir alışverişinde bulunmak, ardından katılımcıların ortak kararı ile oluşturulacak bir platformla sonraki kongrelerle yoğunlaştırarak ileriye taşımak amaçlanmaktadır. Bu kongre ile değerlendirilecek şehirlerimiz geçmişte başkentlik yapmış veya halen başkentlik yapmakta olan yeşil şehirlerdir" diyerek sözlerini sürdürdü.

 


Paylaş: 

Diğer Haberler