BODRUMDA 3 BİN FİDAN DAĞITILDI

BODRUMDA 3 BİN FİDAN DAĞITILDI

TEMA Vakfı Bodrum Gönüllülerinin organizasyonuyla İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ve Orman İşletme Şefliğinin destek verdiği Erozyonla Mücadele Haftası etkinlikleri kapsamında Bodrum Belediye Meydanında etkinlik düzenlendi.

 

İlçede bulunan okullardan yaklaşık 250 öğrencinin katıldığı etkinlikte konuşan BodrumKaymakamı Mehmet Gödekmerdan, etkinlikler kapsamında dağıtılan fidanları toprakla buluşturacaklarını, bu bilincin ve duyarlılığın giderek artmasını dilediklerini söyledi.

 

TEMA Vakfı Bodrum Gönüllüsü Haluk Ortaç ise "Doğal varlıklarımızı korumak ve teslim aldığımız doğal varlıklarımızı bizden sonrakilere teslim etmek gibi bir görevimiz var" dedi.

 

Türkiyedeki toprak kaybını rakamlarla açıklayan Ortaç, şöyle konuştu:
"Türkiyede bilindiği gibi yüksek bir erozyon var. Bilim insanları her yıl 1 milim kalınlığında toprağımızı kazanamamak üzere kaybettiğimizi ifade ediyorlar. Her yıl kaybedilen 1 milim toprak 10 sene sonra 1 santim oluyor. 1 santim kalınlığında verimli tarım topraklarımızı kaybetmek gerçekten önümüzde bir sorun olarak duruyor."
Öğrencilere fidan dağıtan Bodrum Belediye Başkanı Mehmet Kocadon da Bodrumun yeşilinin korunması gerektiğine dikkati çekti. Kocadon, "Bodrumda yeşili korumamız lazım. Bodrumun yamaçlarını ağaçlandırmamız lazım. Bunun için özellikle hem ormanımıza hem milli eğitime çok teşekkür ediyorum" dedi.

 

Belediye Meydanında toplanan kalabalığa ve yoldan geçen araçlara, bin 350 fıstık çamı, 500 zakkum, 400 mavi selvi, 250 defne ve 500 erguvan olmak üzere toplam 3 bin fidan dağıtıldı.


Paylaş: 

Diğer Haberler