ANTALYADAN AVRUPAYA 50 MİLYON DAL ÇİÇEK

Noel için Antalyadan 36 ülkeye, başta karanfil olmak üzere 50 milyon dal kesme çiçek ile kapı ve masa süslemelerinde kullanılan 1 milyon 200 bin çelenk gönderiliyor.

ANTALYADAN AVRUPAYA 50 MİLYON DAL ÇİÇEK

Hristiyanların 24 Aralıkta başlayan Christmas Bayramı (Noel) için Antalyadan Avrupanın 36 ülkesine bu yıl başta karanfil olmak üzere 50 milyon dal kesme çiçek ile kapı ve masa süslemelerinde kullanılan 1 milyon 200 bin çelenk gönderiliyor.

Hristiyan dininde her yıl 24 Aralıkta başlayıp 26 Aralıka kadar devam eden ve İsanın doğum günü olarak kabul edilen Chrismast veya Noel olarak da bilinen bu kutsal dönem için bu yıl yine kutlamalarda Türk çiçekleri kullanılacak. Antalyada üretimi yapılan başta karanfil olmak üzere Gerbera, Ronanculus ve Demet Çiçek süslemelerinde kullanılan yeşilliklerden oluşan 50 milyon dal çiçeğin ihracatına başlanıldı. Türk çiçek sektörünce kesme çiçeğin yanısıra Avrupa ülkelerine Noel kutlamaları için AntalyaIsparta ve Burdurda köylüler tarafından dağlardan toplanan bitkilerden yapılan 1 milyon 200 bin çelenk de ihraç ediliyor. Geçen yıla göre hem kesme çiçek hem de çelenk ihracatında yüzde 20lik artış sağlayan ihracatçıların geliri ise 10 milyon dolar olacak. Toplam 36 Avrupa ülkesine yapılan ihracatta öne çıkan ülkeleri ise İngiltereHollandaAlmanya,Fransa oluşturuyor.


Paylaş: 

Diğer Haberler