BİR SAATTE 3,2 MİLYON FİDAN DİKTİLER

BİR SAATTE 3,2 MİLYON FİDAN DİKTİLER

Filipinlerde bir saatte 3,2 milyon fidan dikilerek yeni bir dünya rekoru kırıldı. "Ulusal Ağaçlandırma" programının bir parçası olan faaliyete toplam 160 bin kişi katıldı. 

Güney Filipinlerde altı farklı alanda yapılan ağaç dikme organizasyonu yoğun ilgi gördü. Hükümet çalışanları, öğrenciler ve gönüllülerden oluşan 160 bin kişi aynı anda dikime başladı. Adeta bir orduyu andıran grup, bir saat içinde 3,2 milyon fidanı dikmeyi başardı. Böylelikle Filipinler, Hindistanın 15 Ağustos 2011 tarihinde 1,9 milyon fidan dikerek elde ettiği rekoru kırdı. Yetkililer Guinness Dünya Rekorlar Kitabına girmek için başvurduklarını, resmi sertifikanın ise daha sonra alınacağını açıkladı. 

Arazide; kakao, kahve ve kauçuk ağaçları gibi ticari ürünlerin de ekildiği belirtildi. Böylelikle bölge halkının ekonomisine katkıda bulunulması hedefleniyor. 

Son yıllarda Filipinlerde sanayi gelişirken ormanlar ise hızla yok oluyor. Resmi rakamlara göre 2003te 2,56 milyon hektar "kapalı orman örtüsü", 2010 yılında 1,93 milyon hektar alana düşmüş. 2016da görevi sona erecek Cumhurbaşkanı Benigno Aquino ise ormanlık alanları genişletmeye kararlı. Aquino, "Ulusal Ağaçlandırma" programı kapsamında 1,5 milyon hektar alana 1,5 milyar ağaç dikilmesini hedefliyor.     


Paylaş: 

Diğer Haberler