BAYINDIR, ÇİÇEK FESTİVALİYLE RENKLENDİ

BAYINDIR, ÇİÇEK FESTİVALİYLE RENKLENDİ

İzmir Büyükşehir Belediyesinin desteği ve Bayındır Belediyesinin organizasyonuyla gerçekleştirilen 17inci Bayındır Çiçek Festivali coşkulu bir katılımla yapıldı.

 

EN RENKLİ FESTİVAL

Bu yıl 17incisi düzenlenen Bayındır Çiçek Festivali, coşkulu bir törenle gerçekleştirildi. Festivale; ev sahipleri İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu ve Bayındır Belediye Başkanı Dr. Ufuk Seslinin yanı sıra İzmir milletvekilleri Alaattin Yüksel, Prof. Dr. Hülya Güven ve Mustafa Moroğlu, Bayındır Kaymakamı Mehmet Makas, CHP İl Başkanı Ali Engin, ilçe belediye başkanları, meclis üyeleri, belediye bürokratları ve Büyükşehir Belediyesinin sözleşmeli üretim yaptığı kooperatiflerin başkanları da, ilçe halkının festival coşkusuna katıldı.

YÜRÜYÜŞ İLE BAŞLADI
Festival, Menderes Bulvarından itibaren tören alanına kadar devam eden kortej yürüyüşü ile başladı. Festival stantlarını ziyaret ederek tören alanına ulaşan Başkan Kocaoğlu ve davetliler, vatandaşlar tarafından çiçekler ve bayraklarla karşılandı. Yörenin en önemli geçim kaynaklarından olan ve bölgede markalaşan çiçekçiliğin kutlandığı festival, 4 Mayıs Pazar günü sona erdi. Festival boyunca İzmir Büyükşehir Belediyesi de kendi standında vatandaşlarla buluştu.

 

‘İHRACA ÖNEM VERMELİYİZ

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, açılış konuşmasında kent genelinde sözleşmeli üretim modelini hayata geçirdiklerini söyleyerek bundan sonraki aşamada ihracata önem vermek gerektiğini ifade etti. Başkan Kocaoğlu: "Bütün tarım kooperatiflerini, onların üst birliklerini birleştirerek bu ürünleri yurtdışına ihraç etmemiz gerekiyor. Bu amaçla, ilçe belediyeleri, Büyükşehir Belediyesi, ticaret ve sanayi odaları ile ticaret borsası birlikte çalışmalı." dedi. Bayındırda çiçek kooperatifçiliğinin 10 yılda büyük sıçrama yaptığını söyleyen Başkan Kocaoğlu: "Bazı illerimiz bizden sonra, Bayındırdan çiçek almaya başladı. Umuyor ve diliyorum ki bu alımlar devam eder. Bayındır çiftçisine çiçek üreticisine destek devam eder." diye konuştu. 

YERELDE KALKINMA HEDEFİ
Bütün çalışmalarını ‘yerelde kalkınma hedefiyle yürüttüklerini söyleyen Başkan Aziz Kocaoğlu sözlerini şöyle sürdürdü: "Hemşehrilerimizin refahının ve huzurunun artmasını, lokmasının büyümesini sağlamaya çalışıyoruz. ‘Yerelde kalkınma demek budur. Türkiye Cumhuriyetinde ilk defa bu modelin adını koyup uygulamak gibi ulvi bir görev bize nasip olduğu için kendimizi mutlu hissediyoruz. Bir stratejik plan, yol haritası ile birlikte projeleri doğru belirleyerek aklı ve bilimi kullanarak bu kentin kalkınmasını, kentin tüm değerleriyle, tüm zenginlikleriyle birlikte, insan gücüyle - emeğiyle birlikte kalkınmasını sağlamak istiyoruz. Biz bu hedefe hiç arkamıza bakmadan, emin adımlarla, her türlü çabayı göstererek yürümek arzusundayız. 10 sene yürüdüğümüz gibi önümüzdeki 5 yılda da aynı doğrultuda yürüyeceğiz."

İSTİHDAM SAĞLANIYOR
Bayındır Belediye Başkanı Dr. Ufuk Sesli konuşmasında Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğluna teşekkür ederek: "İzmir Büyükşehir Belediyesinin Türkiyeye örnek olan alım garantili çiçek sözleşmesiyle üreticilerin kazancı arttı ve çiçekçilik ivme kazandı Sayın Başkanımız Aziz Kocaoğluna desteklerinden dolayı teşekkür ediyorum. Bayındırda 330 çeşit çiçek ve 35 milyonluk üretim yaparak, 2 bin kişiye istihdam sağlıyoruz." dedi.

‘BU BAHAR BAŞKA BİR BAHAR
Bayındır Kaymakamı Mehmet Makas ise konuşmasında: "2007den bu yana sözleşmeli çiçek alımını başlatarak birçok büyükşehir belediyesine örnek oldunuz. İstanbul ve Ankara gibi birçok il, ilçemizden alım yapıyor. Festivalimizin bu seneki sloganı ‘Bu bahar başka bir bahar. Umarız bu baharla beraber insanlarımızın birbirini sevdiği, bir büyüğümüzün de dediği üzere ‘namusluların namussuzlar kadar cesaretli olduğu bir bahar olur. Biz mülki idare amiri olarak ilçede hiçbir zaman taraf olmadık, taraf olma lüksümüz yok. Haklıyla haksızı ayırdık, sağıyla, soluyla, ilericisiyle, gericisiyle, görevimizin bize sunmuş olduğu şartları layığı ile yerine getirdik." dedi. Kaymakam Makasın sözleri Bayındır halkından yoğun alkış aldı.

KOCAOĞLUNA TEŞEKKÜR
Bayındır Çiçek Üreticileri Tarımsal Kalkınma Kooperatifi Başkanı Ersoy Sümerkan da, birkaç kişiyle başlayan çiçekçilik sektöründeki istihdamın arttığını söyleyerek: "Bu gelişmeye katkı koyan, son yıllarda hızlandıran, hem tekniği  hem adedi hem de çeşidiyle bizlere üretimde destek veren, Türkiyede ilk defa böyle bir sistem uygulayan Başkanımız Sayın Aziz Kocaoğluna çiçekçiler adına teşekkür ediyorum." dedi.

 

 

 

17th Bayındır Flower Festival performed by the organization of the Bayındır Municipality with enthusiastic participation. Mayor of Izmir Mr. Aziz Kocaoglu spoke at the festival: “We feel happy that such a lofty mission ascontract manufacturing model” bestowed on us for the first time in Turkey”. He said. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Paylaş: 

Diğer Haberler