BAYÇİKOOP BÜYÜYOR

BAYÇİKOOP BÜYÜYOR

 

Yeniden başkanlık görevine seçilen BAYÇİKOOP Başkanı Ersoy Sümerkan, yeni projelerden bahsederken, Bayındır Belediye Başkanı Ufuk Sesli de üreticilere tam destek verdi.

 

GENEL KURUL

S.S. Bayındır Çiçek Üreticileri Tarımsal Kalkınma Kooperatifinin (BAYÇİKOOP) 2013 yılı olağan genel kurulu yapıldı. Kooperatif bahçesinde gerçekleştirilen genel kurula; Bayındır Belediye Başkanı Ufuk Sesli, BAYÇİKOOP Başkanı Ersoy Sümerkan, yönetim kurulu üyeleri ve kooperatif üyeleri katıldı. Genel kurulda söz alarak açıklamada bulunan Başkan Sümerkan: "Sorunlarımız var ama aşmaya çalışıyoruz. Kısa zamanda problemleri çözeceğimize inanıyorum. Belediyelerden biraz alacağımız var. Alacağımız bakidir, sonuçta belediyelerden gelecek ama ödeme yapılana kadar bizi biraz üzebilir. En kısa zamanda sizlere ödeme yapmaya başlarız diye düşünüyorum. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, seçim öncesinde bizi ziyaret etti. Sohbet sırasında ‘başkan burası niye boş diye sordu. Ben de, ‘başkanım çimlendirme fidesi tesisleri yapmak istiyoruz; ama paramız yok. Sanırım, belediyelerle sosyal proje adı altında bir proje yapma şansımız var. Sizden bu konuda destek bekliyoruz dedim ve Başkan Kocaoğlu bize destek sözü verdi. Şu anda İzmir bölgesindeki kooperatiflerin bir çalışması var. Aciliyet ve ihtiyaç durumuna göre çalışmalar hızlandırılacak." dedi. Kooperatif üyelerinden daha fazla destek isteyen Başkan Sümerkan: "Arkadaşlar bizim elimizi güçlendirin. Kendi olayımıza sahip çıkalım. Bundan sonraki yıllarda hem mevsimlik hem çalı daha fazla alınacak. İzmir Büyükşehir Belediyesi bu hedefi koydu. Arkadaşlar formlu, malzemesi güzel, büyük bitkiler üretin." diye konuştu. Son olarak devletin verdiği destekten bahseden Sümerkan: "Kendine ait 5 bin metrekare yeri olan ayrıca üzerinde bahçe yazılı traktörlerden yüzde 45 destekli satışlar yapılmakta. İhtiyacı olanlar bundan yararlanabilir." dedi.

 

BAŞKANDAN DESTEK

Genel kurulda söz alan Belediye Başkanı Ufuk Sesli ise: "Arkadaşlar, kooperatifleşme her zaman bir güçtür. Birbirimize destek verildiği, küçük üreticiler birleşip kooperatif çatısı altında birleştiğinde bir kuvvet oluşur. Küçük sular hiçbir şey yapmaz. Ama birleşip ırmak olduğunuz zaman önünüzde hiçbir engel duramaz. Şunu da söylemek istiyorum; meclis toplantısında yaptığımız bir sohbet sırasında, Japonya ile bazı anlaşmaların yapılması ile ilgili bir konuşma oldu. Oraya çiçek nasıl götürülür teknik olarak bilmem; ama böyle bir sinyal var. Ben bunu Bayındır üzerine çekmeye çalışacağım. İnşallah sonucuna ulaşırız. Bayındırda arkadaşlarımızın istediği doğrultusunda yapabileceğimiz her türlü konuda destek olacağız. Çiçekçilik bacasız fabrika. Düzgün üretim, düzgün ilaçlama yapılıp düzgün tohum kullandığı zaman en güzel çiçekler Bayındır ortamında çok rahat yetişiyor. İklimimiz çok güzel. Şu anda Türkiye geneline çok yüksek bir oranda çiçek veriyoruz. İzmir Büyükşehir Belediyesi, birçok belediyeler de bizden çiçek alıyor.  Ödemelerin yapılması için bazı destekler vermeye çalışacağız. Yeni pazarlar, özellikle yurt dışı pazarlarına açılması için destekler sağlayamaya çalışacağız." dedi. Başkan Sesli, üreticilerin birbirine destek olması gerektiğinin de altını çizdi.

 

YENİ YÖNETİM

Gündem maddelerinin görüşüldüğü genel kurulda, yönetim ve denetim kurulu raporları okunup, ibra edilerek kabul edildi. Bilanço ve gelir tablosu ile 2014 yılı tahmini bütçesi de oy birliği ile kabul edildi. Gündemin 9uncu maddesi olan, ‘kooperatif adına fide çimlendirme tesisi yapılması konusunda kamu, kurum ve kuruluşlarla işbirliği yapılması, proje hazırlanması kredi ve hibe desteği alınması konusunda yönetim kuruluna yetki verilmesi de yine oy birliğiyle kabul edildi. Mevcut Başkan Ersoy Sümerkanın tek aday olarak girdiği seçimde yeni yönetim ise şu isimlerden oluştu; Yönetim Kurulu: Ersoy Sümerkan, Cemal İrim, Armağan Koçaroğlu, Hüseyin Yekta Yamaner, Mustafa Deneri. Denetleme Kurulu: Güray Seven, Veysel Hebil ve Osman Şahin Gülsu.

 

 


Bayındır Flower Producers Agricultural Development Cooperative (BAYÇİKOOP) ordinary general meeting was arranged. Current President Ersoy Sümerkan entered the election with a single list and new board announced. President Sümerkan, talked at the meeting about new projects, Mayor of the Bayındır also gave full support to producers.

 

 


Paylaş: 

Diğer Haberler