BAKAN FAKIBABA İHRACATIN ARTIRILMASI GEREKTİĞİNİ SÖYLEDİ

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, Sakarya’da katıldığı toplantıda süs bitkileri ihracatının ülke ekonomisine önemli katkı sağladığını ve bunun artırılması gerektiğini söyledi.

BAKAN FAKIBABA İHRACATIN ARTIRILMASI GEREKTİĞİNİ SÖYLEDİ

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba Türkiye Ziraat Odaları Birliği’nin hazırlamış olduğu Sakarya İli Tarım Sektörü Raporu’nun sunum toplantısına katıldı. Sapanca’da düzenlenen toplantıda konuşan Bakan Fakıbaba, konuşmasında Sakarya’da gerçekleşen süs bitkileri üretimine de yer verdi. Sakarya’nın süs bitkileri alanında önemli bir potansiyele sahip olduğun söyleyen Fakıbaba, özellikle ülkemize döviz girdisi sağlaması açısından ihracatın değerli olduğunu kaydetti. Fakıbaba; “Ülkemize zor şartlarda dolar getirisi sağlıyorlar. Arkadaşlarımız kıymetli çalışmalara imza atıyorlar. Bunun daha fazlasını yapmak istiyoruz” dedi.

TARIM RAPORU

Öte yandan Sakarya İl Tarım Sektör Raporu – Mevcut Durum, Strateji, Hedef ve Eylem Planı’nda Dış Mekan Süs Bitkilerine de yer verildi. Raporda şöyle denildi:

Sakarya’nın ilklim yapısı ve doğal kaynakları dış mekan süs bitkileri yetiştiriciliği için uygun olması, son yıllarda bu sektörün hızla gelişimine neden olmuştur. Sakarya’da Sapanca, Arifiye, Serdivan, Pamukova ilçelerinde dış mekan süs bitkisi yetiştiriciliği yapılmaktadır. Bu ürünlere talep artışı çiftçilerin üretimini dış mekan süs bitkilerine kaydırmış, genç çiftçilerde bu dala yönelmiştir. Ancak karlı bir dal olması nedeniyle yine tarım kesimden (avukat, doktor, mühendis vb) insanlar dış mekan süs bitkileri yetiştiriciliği alınana girmiş ve genç çiftçilerin önünü tıkamışlardır.


Paylaş: 

Diğer Haberler