AVRUPA YAKASI BAHÇIVANLIK KURSU EĞİTİME BAŞLADI

AVRUPA YAKASI BAHÇIVANLIK KURSU EĞİTİME BAŞLADI

2016 Yılı Yeni Dönem Bahçıvanlık Kursu eğitimine, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Avrupa Yakası Park ve Bahçeler Müdürlüğü´nün Haliç Eğitim Merkezi´nde 9 Martta yapılan törenle başlandı. 
İstanbul Büyükşehir Belediyesi Avrupa Yakası Park Bahçeler Müdürlüğü ile Eyüp Halk Eğitim Merkezi işbirliğinde İstanbul Ağaç ve Peyzaj AŞ koordinatörlüğünde uzun yıllardır devam eden Bahçıvanlık Kursları, uzman kadrosuyla sektöre donanımlı bahçıvanlar kazandırmaya devam ediyor. Yoğun ilgi gören ve sosyal sorumluluk projesi kapsamında gerçekleştirilen Bahçıvanlık Kursu´nun 2016 Yeni Dönem Açılış törenine Park Bahçe ve Yeşil Alanlar Daire Başkanı Mehmet İhsan Şimşek, İstanbul Ağaç ve Peyzaj AŞ Genel Müdürü Murat Ermeydan ile beraber yönetim kadrosu ve çalışanları katıldı.
Bahçıvanlık Kursu açılış konuşmasını yapan İstanbul Ağaç ve Peyzaj AŞ Genel Müdürü Sayın Murat ERMEYDAN: ´Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Kadir TOPBAŞ bizlere İstanbullulara yeşilin önemini, yeşile sahip çıkmanın değerini gösterin dedi. Bizde bu amaçla İstanbullulara doğanın dilinden anlamayı, ‘her yeşil ağacın çam olmadığını öğretiyoruz. Bu kursa katılanları çok şanslı görüyorum. Yoğun ilgi gören kurslarımıza derslere devamlılıkta gereken hassasiyeti göstereceğinizden eminim. Çünkü bilgi süreklilik arz eder. ‘ dedi.
Park Bahçe ve Yeşil Alanlar Daire Başkanı Mehmet İhsan Şimşek konuşmasında ‘Yeni öğrencilere baktığımda hadi bir an önce bir şeyler dikmeye başlayalım bakışlarını görüyorum. Bu bakışı kaybetmeyin. Daire başkanlığı olarak 2015 yılı değerlendirme toplantısında stratejik hedeflerimizin dışına çıktığımız iki konu olduğunu gördük. Bir tanesi bahçıvanlık kursu, bir diğeri dikilen ağaç sayısı... Ücretsiz Bahçıvanlık Kurslarıyla 200 bahçıvan yetiştireceğiz demişiz, 300 mezun vermişiz. 80 bin ağaç dikeceğiz demişiz, 150 bin dikmişiz. Çok şükür ki hedefimizin dışına çıktığımız konular bunlar olmuş. dedi. 
Mezun kursiyerlere sertifikalarının verilmesinin ardından yeni bahçıvan adaylar ilk derslerini gerçekleştirdi.
Bahçıvanlık Kurslarında, bahçıvan adayları hem teorik hem pratik eğitim alacak olup; 
Proje Okuma, Toprak Hazırlığı, Ekim-Dikim Faaliyetleri, Sera Yapım Tekniği, Çevre Koşulları, Dış Mekan Bitkileri, Çim Alan Tesisi, Süs Bitkilerinde Budama, Süs Bitkileri Hastalıkları İle Mücadele, Kültürel Bakım, Meyvecilik, Toprak İşleme Alet ve Makinelerinin Ayarı ve Kullanılması dersleri verilecek.
Bahçıvanlık Kurslarında başarılı olan kursiyerler, MEB Halk Eğitim Merkezi Onaylı Sertifika ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi Onaylı Katılım Belgesini almaya hak kazanacak.    


Paylaş: 

Diğer Haberler