ARBORETUMDA BÜYÜLENDİLER

ARBORETUMDA BÜYÜLENDİLER

Kartal Belediyesi Halk Dansları Topluluğu öğrencileri, eğitimcileri ile birlikte Karaca Arboretumunu ziyaret etti. 1980 yılında TEMA Vakfı kurucusu Hayrettin Karaca tarafından Yalovada kurulan Arboretumu ziyaret eden öğrenciler gördükleri doğal güzellikler karşısında büyülendiler. Rehberler eşliğinde arboretumu gezen öğrenciler, Türkiye Erozyonla Mücadele, Ağaçlandırma ve Doğal Varlıkları Koruma Vakfı (TEMA) kurucusu Hayrettin Karacayı da Arboretum içinde bulunan evinde ziyaret ederek, bilgi aldılar. Kartal Belediye Başkanı Op. Dr. Altınok Özün selamını ve ilçede yaptığı çevreye yönelik çalışmalarını da Hayrettin Karacaya ileten öğrenciler, çevre duyarlılığı konusunda gösterdikleri hassasiyet ile göz doldular.

 

Kartallı öğrencilerin ziyaretinden duyduğu memnuniyeti ve mutluluğu dile getiren Toprak Dede Hayrettin Karaca, çevre ve suyun önemine vurgu yaparak, bilgi verdi. TEMAnın çocuklar için olan yayınlarını okumalarını isteyen Karaca, geleceğin emanetçileri olan öğrencilere TEMAya üye olmaları söyledi.

Temanın 81 il 276 ilçe ve 114 ülkede temsilcisi olduğunu belirten Karaca, TEMAnın Birleşmiş Milletler Çölleşmeyle Mücadele Sekreteryası önderliğinde ilk kez verilen "Land for Life/Yaşam İçin Toprak Ödülü" aldığının altını çizdi.

 

Karaca, öğrencilere topraklarımıza sahip çıkmamız ve bunun için tüm tedbirleri almamız gerektiğini öğütleyerek çevreyi korumalarını söyledi. Daha sonra öğrencilere evindeki kütüphanesini de gezdiren Hayrettin Karaca, okuyan insanla okumayan insan arasındaki farkları sıraladığı sohbette, ‘insan olabilmek için kitap okumak gerektiğini anlatarak, öğrencilere mutlaka kitap okuma alışkanlığı edinmeleri gerektiğini belirtti.

 

Ziyaretin sonunda öğrenciler Karaca Arboretumunu gezme imkanı verdiği için Hayrettin Karacaya teşekkür ederek, Kartal Belediye Başkanı Op. Dr. Altınok Öz adına Kartal heykelciği ve Kartalın tarihini anlatan kitabı hediye ettiler.

 

KARACA ARBORETUMU

Yalova Termal karayolu üzerinde, il merkezine 5 km mesafade bulunan Samanlı Köyü içerisinde bulunan, 135 bin m2lik bir alana kurulu Karaca Arboretumunun içinde kaya bitkileri, bitki bahçeleri, iris bahçeleri, gül bahçeleri, minyatür bitkiler, Türkiye doğumlu bonsai bitki koleksiyonları vb örnekler yer alıyor. Arboretum içinde başta Türkiye olmak üzere AsyaAvrupaAfrikaAmerikaAvusturalya kıtaları ve Yeni Zelandadan bitki örnekleri yanında, Türkiyenin endemik bitki örnekleri de bulunuyor. Arboretum içerisinde tahminen 5 bin odunsu, bir o kadar da otsu rizomlu ve soğanlı bitki mevcut.


Paylaş: 

Diğer Haberler