76.827 KOCAELİ ÜNIVERSİTESİ ÖĞRENCİSİNE 76.827 FİDAN

Orman Ve Su İşleri Bakanlığımızca başlatılan "Üniversiteler Ağaçlandırılıyor, 5 Milyon Üniversite Öğrencisine 5 Milyon Fidan Projesi" kapsamındaki ağaçlandırma çalışmaları Kocaeli Üniversitemizde de gerçekleştiriliyor.

76.827 KOCAELİ ÜNIVERSİTESİ ÖĞRENCİSİNE 76.827 FİDAN

"Orman Ve Su İşleri Bakanlığımızca başlatılan ‘Üniversiteler Ağaçlandırılıyor, 5 Milyon Üniversite Öğrencisine 5 Milyon Fidan Projesi kapsamındaki ağaçlandırma çalışmaları Kocaeli Üniversitemizde de gerçekleştiriliyor.

Bu kapsamda yapılan etkinliğe Vali Yardımcısı Hacı Mehmet Kara, Orman Bölge Müdürü, Rektör ve kamu kurum ve kuruluşlarının temsilcileri ve öğrenciler katıldı.Sakarya Orman Bölge Müdürümüz Okan Kurşun Kocaeli Üniversitesinde yaptığı konuşmada; "Orman Ve Su İşleri Bakanlığımızca, Türkiyedeki tüm üniversitelerde okumakta olan 5 milyon öğrencimizin her biri adına, ülkemizin değişik yerlerindeki üniversitelerin kampüslerinde, bahçelerinde, ormanlık alanlarında 5 milyon fidan dikimi gerçekleştirilmektedir. Bizler bugün, Kocaeli Üniversitesi kampüsünün ağaçlandırma törenini gerçekleştirmek için bir araya gelmiş bulunmaktayız. Bizler bugün burada Kocaeli Üniversitesinde 76.827 öğrencimiz için 76.827 adet fidan dikeceğiz. Üniversitemizdeki 100 dekarlık alanı dikeceğimiz fidanlarla ağaçlandırmış olacağız. Üniversitemiz ve Sakarya Orman Bölge Müdürlüğümüz arasında imzalanan protokolden hareketle özellikle uygun alanların uygun tür ağaçlarla ağaçlandırılması ve çevre bilincinin daha üst düzeye çıkarılması hedeflenmektedir. Yeşil alanları ve ormanı korumak herkesin insanlık görevi. Ağacıyla, ormanıyla, suyuyla, taşıyla toprağıyla bu ülke hepimizin. Bir ülkenin ormanlarının koruması, sınırlarını ve insanını koruması ile eşdeğerdir. Bir ülkenin var olması için toprağının olması gerekir, bu toprağı da ormanlar korur. Ona sahip çıkmak da herkesin en büyük görevlerinden birisi olmalıdır. Gelecek nesillere bırakabileceğimiz en değerli ve en paha biçilmez miras, yaşanabilecek bir ortam hazırlamak ve korumaktır. Biz de Kocaeli Üniversitesinin bir parçası olarak bu ortamı hazırlamak için çabalıyoruz. Ayrıca; Üniversite sahasında bugün 9,8 hektar alana 3.500 adet fidan dikilecektir. Bu güne kadar  47 hektar alana dikilen fidan sayısı ise 41.000 adettir. Bunun dışında öğrenci ve vatandaşlarımıza, yeşil bir çevre oluşturma çalışmalarına katkıları için 317.591 adet fidan dağıtılmıştır.Bu vesileyle, bu etkinliğin gerçekleşmesinde emeği geçenlere ve bu toplantıya katılan herkese tekrar teşekkür eder, hepinize saygılar sunarım" dedi.
Bölge Müdürünün konuşmasından sonra Rektör Prof. Dr. Sezer Ş.Komsuoğlu, Orman Bölge Müdürüne ve katkılarından dolayı Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Park ve Bahçeler Daire Başkanı Cenan Turana plaket takdim etti.    


Paylaş: 

Diğer Haberler