3. Uluslararası Ormancılık ve Çevre Koruma Sempozyumu Başladı

Kastamonu Üniversitesi ev sahipliğinde Filipinler Mindanao Devlet Üniversitesi, IBP Üniversitesi ve SEAMEO BIOTROP tarafından düzenlenen 3. Uluslararası Ormancılık ve Çevre Koruma Sempozyumu (ICEFC) başladı.

3. Uluslararası Ormancılık ve Çevre Koruma Sempozyumu Başladı

Kastamonu Üniversitesi ev sahipliğinde Filipinler Mindanao Devlet Üniversitesi, IBP Üniversitesi ve SEAMEO BIOTROP tarafından düzenlenen 3. Uluslararası Ormancılık ve Çevre Koruma Sempozyumu (ICEFC) başladı.

Kastamonu Üniversitesi Bilgehan Bilgili Konferans Salonunda gerçekleşen sempozyuma Vali Avni Çakır, Filipinler Büyükelçisi Maria Elena P. Algabre, YÖK Başkan Vekili Prof. Dr. Rahmi Er, Filipinler Yükseköğretim Komisyon Üyesi Dr. Aldrin A. Darılag, AK Parti Milletvekili Metin Çelik, Rektörümüz Prof. Dr. Ahmet Hamdi Topal, Filipinler Mindanao Devlet Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Habib Macaayong, Belediye Başkanı Galip Vidinlioğlu, Orman Mühendisleri Odası Genel Başkanı Hasan Türkyılmaz, Orman Bölge Müdürü Fahri Sönmezoğlu, akademik personel ve davetliler katıldı.

Sempozyumun açılış konuşmasını gerçekleştiren Rektör Yardımcımız Prof. Dr. Ömer Küçük; “Bu sempozyumun özellikle uluslararası ölçekte ve pandemi şartları altında gerçekleştirilmesi takdire şayandır.” diyerek “Sempozyumun hazırlık aşamaları aylar öncesine varan çalışmaları içermiştir. Bu bağlamda organizasyon komitesi olarak defalarca çevrimiçi toplantılar gerçekleştirilmiştir. Bu zorlu süreç içerisinde bizleri her zaman destekleyen ve yanımızda olan ilmi faaliyetlere büyük önem veren Üniversitemiz Rektörü Sayın Prof. Dr. Ahmet Hamdi Topal’a huzurlarınızda çok teşekkür ederim. Aynı zamanda sempozyumun organizasyonunda görev alan ve destek sağlayan Mindanao Devlet Üniversitesi, IBP Üniversitesi yönetimine ile SEAMEO BIOTROP ve yönetici ve akademisyenlerine çok teşekkür ederiz” ifadelerini kullandı.

Orman Mühendisleri Odası Genel Başkanı Hasan Türkyılmaz, söz konusu sempozyumun Kastamonu’da düzenlenmesinin çok doğru bir karar olduğunu vurgulayarak; “Bu sempozyum çevre ve doğayı koruma sempozyumu olması nedeniyle küresel ısınmanın etkisiyle iklim değişikliğinin en önemli tedavi modelinin en iyi yolunun ormanları korumaktan geçtiğini altını çizmek için bu örneği verdim. Eğer siz ormanları koruyabiliyorsanız, mutlaka iklim değişikliğiyle ilgili başarılı olacaksınız demektir. Orman Genel Müdürlüğümüz, Odun Dışı Ürün ve Hizmetler Başkanlığı’nın adını Ekosistem Dairesi Başkanlığı’na çevirerek dünyada en öne çıkan iklim değişikliği ile mücadele etme adına resmi olarak çok ciddi bir adım atmıştır” dedi.

Filipinler Mindanao Devlet Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Habib Macaayong, pandemi sürecine değinerek; “Kastamonu Üniversitesi’ni, pandemi sürecinde getirilen kısıtlamalara rağmen böylesine önemli bir konferansa, takdire şayan bir şekilde ev sahipliği yaptığı için canı gönülden tebrik ederiz. Seyahat ve yüz yüze toplanma kısıtlamaları hâlâ yürürlükte olmasına karşın bu durum, konferansa gösterilen yoğun ilgi ve katılımdan da anlaşılabileceği üzere dünyanın dört bir yanından gelen farklı alanlarda uzmanlaşmış araştırmacıların ve bilim insanlarının değerli bilgilerini paylaşmasına engel olamadı. Konferansa katılım gösteren misafirlerin yarısından fazlasının dokuz farklı ülkeden gelmiş olması ise bu etkinliğinin ve etkinliği düzenleyen ortakların, gerçekten uluslararası olan ve ciddi itibar gören bir konferans düzenlediklerinin elle tutulur bir kanıtıdır” ifadelerini kullandı.

Açılış programının ardından Üniversitemiz ile Mindanao Devlet Üniversitesi, IPB Üniversitesi., SEAMEO BIOTROP, Doğu Filipinler Universitesi, Mindanao Devlet Üniversitesi Tawi Tawi Teknoloji ve Oşinografi Fakültesi, Mindanao Devlet Üniversitesi Naawan, Mindanao Devlet Üniversitesi Maguindanao arasında araştırma projelerinde ortaklık, öğrenci ve akademik personel değişimini içeren çoklu iş birliği anlaşması imzalandı.


Paylaş: 

Diğer Haberler