17. KONYA TARIM FUARI AÇILDI

Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, tarım ve tarıma dayalı sanayinin Konya’nın önceliklerinden olduğunu belirterek, Konya’nın gelecekte fuar ve kongre turizminden de önemli gelir elde edeceğini söyledi.

17. KONYA TARIM FUARI AÇILDI

Konya 17. Tarım, Tarımsal Mekanizasyon ve Tarla Teknolojileri Fuarı, Konya protokolünün yoğun katılımıyla açıldı.

ALTAY: FUAR TURİZMİ GELİR GETİRECEK

Konya Ticaret Odası TÜYAP Uluslararası Fuar Merkezi’nde düzenlenen fuarın açılışında konuşan Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, Konya TÜYAP Fuarı’nın çok önemli mesafeler kat ettiğini belirtti. TÜYAP’ın ziyaretçi sayısının 13 binden 300 binli rakamlara geldiğini dile getiren Başkan Altay, “Konya, tarımıyla, sanayisiyle, turizmiyle birçok yönüyle öne çıkmış bir şehir. Özellikle kongre ve fuar turizmi, şehrimiz için önemli bir atılım oluşturacak. Bunun için gerekli altyapıya sahibiz. Burası 66 bin metre kapalı alanıyla Türkiye’nin en güzel fuar alanlarından biri. İnşallah Konya, gelecekte de fuar ve kongre turizminden önemli bir gelir elde edecek. Tarım ve tarıma dayalı sanayi Konya’nın önceliklerindendir” diye konuştu.

TARIMSAL KALKINMAYA 196 MİLYON LİRA

Yeni Büyükşehir Yasası’yla birlikte Konya’nın 31 ilçesinde çiftçilerin bulundukları yerlerde gelirlerinin artırılması, kazançlarının yükseltilmesi için çaba sarf ettiklerini kaydeden Başkan Altay, “Geçtiğimiz 5 yılda Konya Büyükşehir Belediyesi olarak tarımsal üretimin artması için 196 milyon lira yatırım gerçekleştirdik. İnşallah önümüzdeki 5 yılda da çiftçilerimizin bulundukları yerlerde gelirlerini artırması için tarımsal sulama alanlarının artırılması, çiftçilerimizin eğitilmesi, özellikle hayvancılık konusunda eğitimler verilmesi konusunda önemli çalışmalar yürütüyoruz. Ayrıca Konya’nın toprak yapısına uygun yeni ürünlerin oluşması için gayret ediyoruz. Bunların tamamı Konya’nın çiftçisinin bulunduğu yerlerde gelirlerinin artırılması, sosyal hayatının iyileşmesi yönünde yatırımlar” ifadelerini kullandı.

ÖZKALDI: FUARLAR UFUK AÇIYOR

Programa katılan Tarım ve Orman Bakanlığı Bakan Yardımcısı Akif Özkaldı, Türkiye için stratejik konumda bulunan ve en önemli tarım merkezlerimizden olan Konya’nın âdeta ülkemizin tarım başkenti haline geldiğini ifade ederek, “Aynı zamanda tahıl ambarı olarak bilinen Konya, bugünlerde de tohum üretim merkezi olmuştur. 17’incisi düzenlenen bu fuarın Avrupa’da ilk sırada yer alması, bizleri çok mutlu etmiştir. Bu fuarlar teknolojiyi üretenlerle, o teknolojiyi üretime uygulamak isteyenlerin bir araya gelerek ticaret ve kültür köprüsü oluşturduğu yerlerdir. Konya Tarım Fuarı’nı çok önemsiyor ve düzenlenmesinde emeği geçenlere teşekkür ediyorum” dedi.

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Konya Milletvekili Leyla Şahin Usta, açılan fuarın hayırlı olmasını dileyerek, Konya’nın tarım, ticaret ve sanayinin kalbi olduğunu vurguladı. Usta, “Hazreti Mevlana’nın dediği gibi biz sevgiden başka bir tohum ekmiyoruz. Elbette ki ektiğimiz her tohuma sevgimizi katarak, topraklara değer vererek, topraktan elde edeceğimiz her mahsulü de insanımıza hizmet etmek için kullanan bir anlayışa sahibiz” şeklinde konuştu.

TOPRAK: TARIM EN BÜYÜK ÇIKIŞIMIZ

Konya Valisi Cüneyit Orhan Toprak da dünyada 2 buçuk milyar insanın geçimini tarımsal üretimle devam ettirdiğine işaret ederek, “Dünya nüfusunun hızla arttığını ve 2050 senesinde 10 milyara yaklaşacağını düşündüğümüzde tarımdan başka alternatifimiz yok. Bu fuarda sergilenecek teknoloji olarak çağımızın en son gelmiş olduğu noktayı temsil eden makineler sergilenecek. Bu bizler için büyük bir gurur vesilesi” dedi.

Yurt içi ve yurt dışından çok sayıda davetlinin katıldığı açılışın ardından fuar alanı gezildi. Fuar, 23 Mart’a kadar ziyarete açık olacak.


Paylaş: 

Diğer Haberler