15. Donem Olağan Merkez Delegasyon Genel Kurulu ve Seçimleri Yapıldı

Peyzaj Mimarları Odası’nın 2022-2024 Çalışma Dönemini belirleyecek olan TMMOB Peyzaj Mimarları Odası 15. Olağan Genel Kurul ve Seçim süreci Genel Merkez Delegasyon Seçimleri ile 15-16 Ocak tarihlerinde Ankara‘da yapıldı.

15. Donem Olağan Merkez Delegasyon Genel Kurulu ve Seçimleri Yapıldı

Peyzaj Mimarları Odası’nın 2022-2024 Çalışma Dönemini belirleyecek olan TMMOB Peyzaj Mimarları Odası 15. Olağan Genel Kurul ve Seçim süreci Genel Merkez Delegasyon Seçimleri ile 15-16 Ocak tarihlerinde Ankara‘da yapıldı.

15 Ocak 2022 tarihinde TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası Rüştü Özal Toplantı Salonu`nda yapılan Genel Merkez Delegasyon Genel Kurulu Divan Seçimi ile başladı. Divan Başkanı Ayşegül Oruçkaptan, Başkan Yardımcısı Pınar Naime Kırçın, Raportör Öznur Aytekin olarak oy birliği ile kabul edildi.

Divan seçiminin sonrasında 14. Dönem Yönetim Kurulu Başkanı Yasin Otuzoğlu açılış konuşmasında; “Odamızın 14. dönemi, daha önceki dönemlerden farklı olarak yaklaşık 1,5 yıl sürmüştür. Tüm dünya ile birlikte ülkemizde de ağır şartlarda seyreden pandemi koşulları sebebiyle bir önceki Genel Kurulumuz 12-13 Eylül 2020 tarihlerinde gerçekleşmişti. Bununla birlikte 2020`de kovid-19`un hayatımıza girmesinden bu yana geçen 2 yıllık süreç, yaşanabilir kentler, solunabilir hava ve kullanılabilir su kaynaklarının ve tabii ki mesleğimizin önemini bir kez daha gözler önüne sermiştir.” dedi.

Otuzoğlu sözlerine; “Birçok kısmını tam kapanma ve uzaktan çalışma ile geçirdiğimiz Odamızın 14. döneminin sonuna yaklaşmış bulunmaktayız. Gerçekleştireceğimiz bu delegasyon seçimi ile Odamız Genel Merkezi`ne bağlı her 20 üyeyi temsilen 1 delege seçeceğiz ve Mart Ayı sonunda gerçekleştireceğimiz 15. Olağan Genel Kurulumuzda Şubelerimizden de gelecek olan delegelerimizle birlikte 15. Dönem Yönetim Kurulu seçim sürecimizi tamamlamış olacağız. Hem tam kapanmalar hem de peyzaj mimarlarının hak arayışları ile geçen 1,5 yıllık süreçte yönetim kurullarımız, temsilciliklerimiz, komisyonlarımız, hukuk müşavirlerimiz, oda çalışanlarımız ve siz değerli üyelerimiz ile birlikte olabildiğince çok yol kat ettiğimize inanıyorum.” şeklinde devam etti.

Kamuda çalışan peyzaj mimarlarının hak kaybına dikkat çeken Otuzoğlu; “Bu zorlu sürecin en önemli noktalarından birisi de 9 Ocak 2021 tarihinde yayınlanan genelge ile hak kaybına uğrayan kamudaki sözleşmeli meslektaşlarımızın mağduriyetlerinin giderilmesi adına Yönetim Kurulumuzun özverili çalışmaları olmuştur. Bu özverili çalışmalarımız kısa sürede sonuç vermiş, 3 Mart 2021 tarihinde yayınlanan yeni bir genelge ile meslektaşlarımızın mağduriyetleri giderilmiştir. Sizin nezdinizde genelge sorununun giderilmesi için Yönetim Kurulumuz ile işbirliği yapan tüm kişi ve kurumlara tekrar teşekkürlerimi iletmek istiyorum. Aynı şekilde son aylarda yaşamaya başladığımız Kamuda 657 sayılı Devlet Memurları Kanununa tabi olarak çalışan meslektaşlarımızın kadro sorununun giderilmesi amacı ile de Yönetim Kurulumuz aynı özveri ile çalışmalarını sürdürmektedir.” dedi.

İklim sorunlarına dikkat çeken Otuzoğlu, “Ülkemiz tarafından 2015 yılında imzalanarak 6 Ekim 2021`de yürürlüğe giren Paris İklim Anlaşması ile birlikte karbon salınımına yönelik doğa tabanlı çözümlerin daha çok gündeme geldiği günümüzde; Mavi-yeşil altyapı, sağlıklı kentleşme, kuraklığa karşı doğal ve/veya kurakçıl peyzaj uygulamaları, Peyzaj Performans Analizinin uygulanması, afet ve iklim dirençli kentlerin tesis edilmesi, Avrupa Peyzaj Sözleşmesi ve Paris İklim Anlaşması`nın gerekliliklerinin yerine getirilmesi ve peyzaj mimarlarının istihdamının artırılması için izlenmesi gereken yollar ile ilgili bakan, milletvekili meslektaşlarımız ve ilgili tüm Kurum ve Kuruluş Yetkilileri ile çözüm alanlarına yönelik düzenli görüşmeler yürütmekteyiz ve mesleğimizin hak etmiş olduğu yasal altyapı ve düzenlemelerin tamamlanacağı güne kadar da bu etkili görüşmeleri gerçekleştirmeye devam edeceğiz.” dedi.

“Delegasyon Genel Kurulumuz ile başlayan 15. Olağan Genel Kurul sürecimizde aday olan tüm meslektaşlarımıza başarılar dilerken demokratik ve adil bir Genel Kurul süreci ile kazananın Odamız ve mesleğimiz olmasını temenni ediyorum. Yönetim Kurulum adına 14. Dönemde bizlere bu görevi layık gören tüm üyelerimize, bu dönemi başarılı bir şekilde bugüne taşımamızda bizimle birlikte yol alan yönetim kurullarımıza, temsilciliklerimize, komisyonlarımıza, bilim ve danışma kurullarımıza, hukuk müşavirlerimize, diğer paydaş meslek kuruluşlarına, tüm paydaşlarımıza ve oda çalışanlarımıza teşekkürlerimi sunuyorum.”

Açılış konuşmasının ardından, Oda Genel Sekreteri Özay Yerlikaya, Genel Merkez 14. Dönem Yönetim Kurulu çalışmaları hakkında sunum yaptı. Dilek ve temenniler kısmının ardından 16 Ocak Pazar günü yapılacak olan seçimlere aday olan delegasyon listeleri divana iletilmiştir. İletilen asil ve yedek delege adaylarının isimleri Divan Başkan Yardımcısı tarafından okunarak kabul edildi.

16 Ocak Pazar günü Oda Genel Merkez‘inde delegasyon seçimleri gerçekleştirildi. Gerçekleştirilen oylama sonucunda, "Çağdaş Peyzaj Mimarları" delegasyon listesi Mart ayında Ankara‘da gerçekleştirilecek olan TMMOB Peyzaj Mimarları Odası 15. Dönem Olağan Genel Kurulu‘nda temsil hakkını elde etti.


Paylaş: 

Diğer Haberler