11. İSTANBUL LALE FESTİVALİ BAŞLADI (1-30 Nisan 2016)

11. İSTANBUL LALE FESTİVALİ BAŞLADI (1-30 Nisan 2016)

İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından bu yıl 11incisi düzenlenen İstanbul Lale Festivali 1 Nisan 2016 Cuma günü (bugün) başladı. 30 Nisana kadar devam edecek festival kapsamında Emirgan Korusu, Kadıköy Göztepe 60. Yıl Parkı ve Sultanahmet Meydanı çeşitli etkinliklere sahne olacak. 563 bin lalenin kullanılacağı Lale Halısı, Sultanahmet Meydanında bu yıl ikinci kez İstanbullularla buluşacak.

İstanbul ve İstanbullular lalesiyle yeniden buluşuyor

Kültürümüzün önemli bir sembolü olan lale, ait olduğu topraklarda bir kez daha açıyor. İlki 2005 yılında ‘İstanbul lalesiyle buluşuyor! sloganıyla başlayan İstanbul Lale Festivali kapsamında bu yıl da; sergi, sempozyum, canlı performanslar gibi sayısız etkinlik gerçekleştirilecek.

Üç ana etkinlik alanında yerli müzik grupları, Ebru Sanatçılarının, Kaligrafi Sanatçılarının ve Cam Üfleme Sanatçılarının performansları da İstanbullu sanatseverlerle buluşacak. Fotoğraf ve resim sergileri, sempozyum, sportif etkinlikler de festival kapsamında yeralacak.

KKM ve İSMEK festivalde

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kadın Koordinasyon Merkezi (KKM) de festivale Lale Temalı Ürünler Sergisi ile katılacak. Sergide ana teması lale olan, kristal ve ipek kumaşlarla ortaya konulan ürünler, İstanbul ve lale aşıklarının beğenisine sunulacak.
İSMEK, Taksim Cumhuriyet Sanat Galerisinde Lale Bahçeli Sokaklar isimli bir çini sergisi açacak. Emirgan Korusu ve Göztepe 60. Yıl Parkında İSMEK imzalı lale temalı ürünlerin satışının yapılabileceği satış noktaları da bulunacak.

Emirgan Korusunda Lale Heykelleri İstanbullularla buluşacak.
Emirgan Korusu, Kadıköy Göztepe 60. Yıl Parkı ve Sultanahmet Meydanında bulunan Canlı Lale Satış Noktaları da yer alacak.

Dünyanın En Büyük Lale Halısı Sultanahmette...

Lale, geçen yıl olduğu gibi bu yıl da ilmek ilmek halıya dokunuyor. İstanbulun sembol çiçeği laleden su kültüründe lale yetiştiriciliği yöntemi ile dünyada ilk kez laleden halı motifi yine İstanbulda yapılıyor. Böylece lale, Türkiyenin simgesi haline geliyor. Toplam 1.728 m2  alanlı, 563 bin lalenin kullanılacağı Lale Halısı, Sultanahmet Meydanında bu yıl ikinci kez İstanbulluları bekliyor.
İsmail Acarın "lale" temalı resim sergisi, Emirgan Korusunda sanatseverlerle buluşacak.

İlki 2013 yılında düzenlenen İstanbul Lale Kupası, ITF Uluslararası Kadın Tenis Turnuvası da başarılı sporcuların mücadelelerine ev sahipliği yapacak. 2. Lale Plaj Futbol Turnuvası da yine festival kapsamında yapılacak. İstanbulun en güzel lale fotoğrafları seçilecek...

İstanbulun parklarında, bahçelerinde, korularında ve köşklerinde açan İstanbulun en güzel laleleri En Güzel Lale Fotoğraf Yarışması ile seçilecek. Bu yarışmaya katılım için detaylar:  www.ibb.istanbul ve www.ifsak.org.tr adreslerinde..

İstanbulun Lale Bahçeleri...

İstanbul Büyükşehir Belediyesi bu yıl da, kenti laleler ile adeta bir gelin gibi süsledi. 11. İstanbul Lale Festivali kapsamında, bu yıl da sokaklar, parklar, bahçeler ve meydanlar lale ile renklendi. Lale Bahçelerine yapılan dikimler :

  • Gülhane Parkına 53 farklı türde 930 bin adet lale
  • Emirgan Korusuna 190 farklı türde 2 milyon 800 bin adet lale (Koruda tüm lale türlerini görmek mümkün)
  • Yıldız Korusuna 32 farklı türde 730 bin adet lale
  • Soğanlı Bitkiler Parkına 167 farklı türde 530 bin adet lale

(Lale, sümbül, nergis ve muskari gibi soğanlı  bitkileri lale dönemi bittikten sonra da Soğanlı Bitkiler Parkında görmek mümkündür.)

  • Beykoz Korusuna 25 farklı türde 279 bin 650 adet lale
  • Göztepe 60. Yıl Parkına 110 farklı türde 1 milyon 350 bin 545 adet lale
  • Büyük Çamlıca Korusuna 29 farklı türde 451 bin 290 adet lale
  • Küçük Çamlıca Korusuna 29 farklı türde 512 bin 600 adet lale
  • Fethipaşa Korusuna 21 farklı türde 195 bin 400 adet lale
  • Hıdiv Çubuklu Korusuna 41 farklı türde 553 bin 850 adet lale

• Gözdağı Korusuna 17 farklı türde 474 bin 700 adet lale dikildi.

 

11. İSTANBUL LALE FESTİVALİ TAKVİMİ İÇİN TIKLAYINIZ


Paylaş: 

Diğer Haberler