1000 YILLIK DOKUNUŞ

İzmir Büyükşehir Belediyesi, köy meydanının çehresini doğal dokuya uygun olarak yeniliyor.

1000 YILLIK DOKUNUŞ

Buca Kaynaklarda, aralarında 1000 yaşında çınarın da bulunduğu 6 "anıt ağacı" restore eden İzmir Büyükşehir Belediyesi, şimdi de aynı ağaçların yer aldığı köy meydanının çehresini doğal dokuya uygun olarak yeniliyor.

Geçtiğimiz yıl Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi ile işbirliği yaparak Buca Kaynaklar Meydanında aralarında 1000 yaşındaki çınarın da bulunduğu 6 tescilli ağacı restore eden İzmir Büyükşehir Belediyesi, şimdi de projenin ikinci etabına başladı. Zemindeki asfalt nedeniyle çınarların yağmur suyunu ememediği meydanda, asırlık ağaçların daha uzun yıllar tarihe tanıklık etmesini sağlamak hem de meydana özgün bir kimlik kazandırmak amacıyla hazırlanan projeye start verildi.

Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi Peyzaj Mimarlığı ile birlikte hazırlanan projeye göre, öncelikle ağaç köklerinin yağmur suyunu emmesini sağlamak amacıyla kökler etrafındaki asfalt kaldırıldı. Hem ağaç çevreleri hem de meydanda yağmur suyunu geçiren küp taş kullanılması planlandı. Kaynaklara hayat verecek projeye göre, küp taşların etrafı kırmızı tuğla ile kaplanarak meydana renk getirilecek. Yine küp taştan 2x2 metre boyutlarında ve farklı kotlarda oturma alanları oluşturulacak. Projede engellilerin kullanımı için rampalar da ihmal edilmedi. Meydanın yanından geçen kanal kenarındaki korkular da doğal dokuya uygun olacak şekilde ahşap olarak tasarlandı. Doğal dokuyu bozmadan köy meydanına yepyeni bir çehre kazandırmak amacıyla başlatılan düzenleme çalışmalarının Ağustos ayında tamamlanması hedefleniyor.

Anıt ağaçlar nasıl korundu?

İzmir Büyükşehir Belediyesi, köy meydanında bulunan ve bir tanesi Anıtlar Kurulunca tescilli olmak üzere toplam 6 adet anıt çınar ağacının koruma altına alınması ve ömürlerinin uzatılması amacıyla geçtiğimiz yıl Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi Peyzaj Mimarlığı Bölümü ile protokol yaptı. Bu çerçevede asırlık ağaçlardaki ölmüş dokuları ortadan kaldırıp canlı dokuya ulaşmak için öncelikle kazıma işlemi yapıldı. Diş çürüklerinde yapıldığı gibi, çürük ve ölü dokular titizlikle temizlendi, bitkinin uzun yaşamasını sağlayan, çürüklere k arşı önlem alan, özel dolgular uygulandı. Ağaç yüzeyindeki açık kavuklar hava almayacak şekilde paslanmaz çivi, tel ve su bazlı özel alaşımla kaplanarak gövde dokusu koruma altına alındı. Statik olarak dengesizlik yaşayan, çürümüş ana dallarda temel budamalar yapıldı. Rüzgardan sıkıntı yaşayacak dallar için de çelik tellerle gergi şeklinde statik koruma yapıldı. Çalışmaların ardından asırlık ağaçların dallarına kuş yuvaları asıldı

Tescilli anıt çınar

Kaynaklar Merkez Mahallesi Meydanında bulunan 30 metre boy ve 4 metre çapındaki anıt çınar ağacının (Kunduracı Çınarı-Platanus orientalis) yaşının 1000e yakın olduğu biliniyor. Ağaç, Orman Bakanlığı Milli Parklar Genel Müdürlüğü İzmir Başmühendisliği tarafından Eylül 1994 yılında tescillenmişti. Kaynakların simgesi olan 1000 yaşındaki Kunduracı Çınarı, adını içindeki kovukta ayakkabı tamirciliği yapılmasından alıyor.


Paylaş: 

Diğer Haberler