PERAKENDE SEKTÖRÜ GELİŞECEK

Tayfun Güner, perakende satışların her geçen sene artış gösterdiğine dikkat çekerek Türkiye’de 5 yıl içerisinde Bahçe Marketlerin çiçekçilik sektöründe önemli bir rol oynayacağı söyledi

 PERAKENDE SEKTÖRÜ GELİŞECEK

 

Güner Süs Bitkileri ve Tarım Ürünlerinden Tayfun Güner, firma olarak kendi açılarından perakende satış yapmayı tercih etmediklerini, ancak perakende sektörünün önün çok açık olduğunu söyledi. Perakende müşteri ile toptancı müşterinin karakterlerinin birbirinden farklı olduğunun altını çizen Güner, perakende müşterisine hitap edebilecek yerlerin çoğalması gerektiğini belirtti. Güner, "Perakendeci bir müşteri ile toptancı bir müşterinin mantığı aynı olmadığı için biz firma olarak perakende satış yapmamayı tercih ediyoruz. Ancak perakende satış rakamları her geçen yıl artıyor. Avrupada gördüğümüz sistem çok yakında Türkiyede her yerde hakim olacak. Böylelikle Bahçe Marketler perakendeci yükünü bizden alacaktır" dedi.

 

ESKİDEN KAR MARJI YÜKSEKTİ

Kendi firmaları için oluşturdukları perakende anlayışını da anlatan Güner, "Bizim perakende anlayışımız şu" diyerek "Bizim birkaç tane site ve fabrika alanımız var. Her sene gelirler, buradan dikebilecekleri kadar malzeme alır giderler. Onun dışında yoldan geçen abla balkonuna sardunya alsın, ağabey hanımına orkide alsın gitsin. Biz burada böyle bir şey istemiyoruz. Bizim için büyük vakit kaybı oluyor" diye konuştu.

‘Perakendecilik sektörünün geleceğini nasıl gördüğü sorusunu yanıtlayan Tayfun Güner, "Daha önceleri çiçek, çok yüksek kar marjlarıyla satılırdı. Zamanında iki tane Çuha çiçeği sattığımız zaman, bununla bir koli yumurta alınabiliyordu. Bugüne uyarlarsanız çiçeği tanesi 7,5 liraya geliyor. Oysa şu anda Çuha 50 kuruş civarında. Eskiden kar marjı yüksekti. Dükkancı da bunun üzerine koyuyordu.

Sonra müşteri hasbel kader böyle yerleri gördü ve baktı ki, dükkandan 50 liraya aldığı menekşe burada 10 lira. Bu kez insanlarda fabrikasyon üretime doğru bir yönelme oldu. Ancak bu talebi karşılayacak sistem burada yok" dedi.

 

BAHÇE MARKETLER YAYGINLAŞACAK

Perakende satışlarının her geçen yıl artış gösterdiğini belirten Güner, sektörün sürekli gelişen bir sektör olmasından ve üretim rakamlarının artışından bunun gözlemlenebildiğini söyledi. Tüketimin sadece belediyeler ve kurumlar tarafından değil aynı zamanda nihai tüketicinin de taleplerinin arttığını ifade eden Güner, "Bence gelecekte şöyle bir şey söz konusu olacak; nasıl ki ufak büfeler bakkallara bakkallar marketlere döndüyse bizim sektörümüz için de aynı durum söz konusu. Gelecekte Bahçe Marketler, Avrupada gördüğümüz sistemler, yaygınlaşacak. Müşteri için daha seri, daha az maliyetli bir satış şekli ortaya çıkacak. Önümüzdeki 5 yıl içerisinde, belki daha yakın bir zamanda böyle bir durum söz konusu olacaktır" dedi.

 

SEKTÖRÜN ALIŞKANLIKLARI

Türkiyede sektörün gelişmeye devam ettiğini bundan dolayı henüz alışkanlıklarının oturmadığını ifade eden Güner, "Bu sektör henüz alışkanlıkları olmayan bir sektör. Yani çiçek almak, çiçek dikmek gibi bizim böyle bir kültürümüz yok. Mesela Hollandada ‘en güzel bahçe yarışması yapılır ve bu yarışmayı kazanana ödülünü Hollanda Kraliçesi verir. Adamlarda böyle bir kültür oturmuş ve bununla ilgili tüketimleri var. Bizde bu kültür henüz tam oturmadı, zamanla oturacaktır" dedi.

 

ÜST YAPIYA İHTİYAÇ VAR

Sektöre yön verecek bir üst yapının ihtiyaç olduğunu söyleyen Güner, tek tip satış anlayışının sıkıntı oluşturabileceğini ileri sürdü. Güner, "Bir firmanın üretiminde bir denge olması gerekir. Tek tip satışınız olduğu zaman her zaman sıkıntı yaşarsınız. Tek bir bağımlı müşteriye hitap ettiğiniz zaman bağımlı bir firma haline gelirsiniz. biz sadece perakende sadece ihale yada tek bir ihale, sadece tek bir doğrudan temin şeklini doğru bulmuyoruz. Bunların hepsinin bir harman şeklinde yapılması gerektiğini düşünüyoruz. Bunu düzenleyecek bir üst yapı olmalıdır. Bir mezat bunu düzenleyecek bir mekanizmamıdır. Sektöre yön verebilir, böyle bir yapı sektörü kurtarabilir" diyerek görüşlerini paylaştı.

 

Representative of Güner Ornamental Plants and Agri Co.  Mr Tayfun Güner mentioned that ‘retail sales figures are rising every year in the sector. The system which we have seen in Europe will be dominant everywhere in Turkey very soon. 

 

 


Paylaş: 

Diğer Haberler