ÖĞRENCİLERE ALTIN TAVSİYELER

Plant Konferansına konuşmacı olarak katılan Abdurrahman Çetinkaya, öğrencilere 7 tane önemli tavsiyede bulundu.

 ÖĞRENCİLERE ALTIN TAVSİYELER

Kocaeli Üniversitesi Arslanbey Meslek Yüksekokulunda düzenlenen Plant Konferansa Prof. Dr. Alaeddin Bobat, İstanbul Ağaç ve Peyzaj AŞ Satın Alma Şefi Abdurrahman Çetinkaya, İstanbul Ticaret Odası 11. Meslek Komitesi Başkanı İsmail Akyol ve Plant Dergisi İmtiyaz Sahibi Remzi Adıyaman konuşmacı olarak katıldı. Arslanbey Meslek Yüksekokulu konferans salonunda gerçekleşen konferansa Arslanbey Meslek Yüksekokulu eğitim kadrosu, öğrenciler ve davetliler katıldı. Öğrencilerin büyük bir ilgisiyle geçen konferansta konuşmacılar önemli bilgiler paylaştı. Konferansın sunumunu Öğr. Gör. Ayşegül Hacıalioğlu yaptı.

 

15 ÜNİVERSİTE

Plant Peyzaj ve Süs Bitkiciliği Dergisi İmtiyaz Sahibi Remzi Adıyaman, konferansa gösterdikleri ilgiden dolayı öğrencilere ve akademik kadroya teşekkür etti. Plant Konferansların öğrencilere katkı sağlaması için düzenlendiğinin altını çizen Adıyaman, 2015-2016 akademik eğitim yılının ilk döneminde 7 üniversitede gerçekleşen konferansların ikinci dönemde de devam edeceğini ve toplamda 15 üniversiteyi kapsadığını söyledi. Adıyaman, "Peyzaj ve süs bitkiciliği sektöründe önümüzdeki yıllarda hizmet verecek olan siz değerli öğrencilerimizi sektörle buluşturmayı kendimize bir borç bildik ve bundan dolayı bu konferansları organize etmeye başladık. Konferanslarımızın siz değerli öğrencilere faydalı olmasını umuyorum" dedi.

 

İŞTE İSTİKRAR ÖNEMLİ

İstanbul Ticaret Odası 11. Meslek Komitesi Başkanı İsmail Akyol, "Sektörde yetişmiş ve disiplinli eleman bulmayla ilgili ciddi manada sıkıntılar var. Bu manada sadece hocalarımızın burada vermiş oldukları temel dersler yetmez. Bunun yanında kendinizi iyi yetiştirmelisiniz, yeniliklere açık olmalısınız. Firmalar yeni bir arkadaşa görev ve sorumluluk verdikten bir yıl sonra o arkadaşı aynı yerde bulmayla ilgili güçlük yaşanıyor. İstikrarı yakalamak zor oluyor. Bu kariyer planlamanız için pek iyi bir durum değil. Ben CVde istikrara bakarım. Bir elemanın CVsinde bir dünya işe girmiş çıkmış, sürekli iş değiştirmiş gibi bir durum görürsem, derim ki bu adam istikrarlı değil. Ve o noktada benim için bir soru işareti başlar. Biz yöneticiler çok fazla rotasyon yapmış elemanı pek tercih etmeyiz."

 

7 ALTIN TAVSİYE

İstanbul Ağaç ve Peyzaj AŞ Satın Alma Şefi Abdurrahman Çetinkaya ise konuşmasında öğrencilere önemli tavsiyelerde bulundu. Bunlara 7 altın tavsiye adını veren Çetinkaya, tavsiyelerini şöyle sıraladı; 1) Bölümünüzü severek ve bilerek tercih ediniz, 2) Bitkileri ve çevreyi iyi tanıyın, 3) Yapacağınız tasarımların yeteneklerinizi geliştirmesine izin verin, 4) Yurtdışında eğitim ve özellikle staj imkanlarını çok iyi değerlendirin, 5) Gönüllü staj yapmaktan kaçınmayın, 6) Dünyayı takip edin, meslekteki gelişmelerle yakından ilgilenin, 7) Peyzaj Mimarları Odasına mutlaka üye olun.

 

SORU CEVAP BÖLÜMÜ

Prof. Dr. Alaeddin Bobat ise konuşmasında Türkiyede ıslahat çalışmaları hakkında detaylı bilgiler verdi. Türkiye florasının yapısı hakkında da konuşan Bobat, Türkiyedeki gelişmeleri ve ülkenin potansiyelini ifade etti.

Konferans soru cevap bölümünden sonra sona erdi. Katılımcılara okul idaresi tarafından katılım belgesi takdim edildi.

 


Purchase chief of Istanbul Agac ve Peyzaj As Mr. Abdurrahman ÇETİNKAYA participated to Plant conference which held in Kocaeli University Arslanbey Vocational School, he gave advice to students consisting of 7 items.


Paylaş: 

Diğer Haberler