ZİRAATBİYOTEK Laboratuvarı Tekirdağ Çiftçisine Yeni Ufuklar Açacak

Açılışa Tekirdağ Valisi Mehmet Ceylan, Tekirdağ Milletvekilleri Mustafa Yel, Ayşe Doğan, Namık Kemal Üniversitesi Rektörü Osman Şimşek, Trakya Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Mahmut Şahin ve davetliler katıldı. Açılışta bir konuşma yapan Trakya Kalkı

ZİRAATBİYOTEK Laboratuvarı Tekirdağ Çiftçisine Yeni Ufuklar Açacak

ZİRAATBİYOTEK merkezinin kurulması sonucu, Tekirdağ bölgesinde yeni biyoteknolojik yöntemlerle bitki üretimi yapılacak, Tekirdağ bölgesinde görülen tek bitkiye dayalı üretimin çeşitlendirilmesine katkı sağlanacak, üreticilerde bilinç ve farkındalık oluşturulmuş olacak. Ayrıca bu merkezde yapılan çalışmalar ve kullanılan teknikler kadın el becerisine uygun olduğu için bölgede yaşayan kadınlara yeni iş imkanı oluşturacak ve bu alandaki faaliyetlerin artması kadınların ekonomik gelişmelerden pay almasını sağlayacak. Bu projenin hazırlanmasında emeği olan herkesi kutluyorum, ZİRAATBİYOTEK Merkezi’nin kentimize ve bölgemize hayırlı olmasını diliyorum.”

Tekirdağ ili Süleymanpaşa ilçesi Naip Köyü’nde kurulacak olan ZİRAATBİYOTEK Merkezi projesinin toplam maliyeti 784.392 TL olurken bunun 588.294 TL’si Trakya Kalkınma Ajansı tarafından karşılanacak. Proje kapsamında Naip eski köy okulu elden geçirilerek laboratuvar çalışmalarına uygun hale getirilecek. Proje kapsamında ZİRAATBİYOTEK Merkezi’nde eğitim-ARGE katı, derslik, ARGE laboratuvarı, bitki üretim laboratuvarı, bitki büyütme odaları, soğuk oda ve fide aktarım odası, sterilizasyon laboratuvarı, besi ortamı hazırlık laboratuvarı, bitki doku kültürü laboratuvarı ve seralar kurulacak. Bu merkez sayesinde, Tekirdağ bölgesinde görülen tek bitkiye dayalı üretimin çeşitlendirilmesine katkı sağlanması bekleniyor.


Paylaş: 

Diğer Haberler