YUNANİSTAN KARARLI

Yunanistan Helenistik Bitki Materyalleri İhracatçıları Birliği (HEPMEA) Onursal Başkanı Nikos Thymakis, EXPO 2016 Antalya’nın çok etkileyici bir proje olduğunu ve mutlaka bu proje içerisinde yer almak istediklerini söyledi.

YUNANİSTAN KARARLI

Yunanistan Helenistik Bitki Materyalleri İhracatçıları Birliği (HEPMEA) Onursal Başkanı Nikos Thymakis ve Birliğin Türkiye Danışmanı Mehmet Dükkancı, Yunanistanın EXPO 2016 Antalyaya katılımını görüşmek üzere bin 121 dönümlük sergi alanında görüşmelerde bulundu.

EXPO 2016 Antalya Ajansı Genel Sekreteri Haşmet Suiçmezin başkanlık ettiği toplantıda, Yunanistan Heyetine ajansın yapısı, faaliyetleri ve alandaki çalışmalar anlatıldı. Thymakis de Yunanistanın alanda kurmak istediği Yunanistan Bahçe Projesinin sunumunu gerçekleştirdi.

"SONUCUN MUHTEŞEM OLACAĞINA İNANIYORUM"

EXPO 2016 Antalya hakkındaki görüşlerini paylaşan Nikos Thymakis, "2011 yılından beri projeyi yakından takip ediyorum. Bir Antalya ziyaretim sırasında bu mekânı görme fırsatım oldu. O günden bu güne çok ciddi bir mesafe alınmış. Çok güzel bir proje gördüm. Çok hızlı ilerlediğinizi gördüm. Sonucun da muhteşem olacağına inanıyorum" dedi.

Yunanistanda yaşanan ekonomik krize rağmen EXPO 2016 Antalyaya mutlaka katılmak istediklerini dile getiren Thymakis, bir kızıl dereli sözünü hatırlatarak; "Tepeye çıkmak için önce ilk adımı atman lazım. Biz bugün burada ilk adımı atıyoruz. Katılım konusunda çok ciddi bir hevesimiz var. Yunanistanda bugünlerde kriz olmasına rağmen, ülkenin gelişmesini isteyen iç güçler var. Biz bu iç güçlerden büyük bir destek ve güç alıyoruz. Çok güzel bir Yunanistan katılımı gerçekleştirmek için elimizden geleni yapacağız" diye konuştu.

ÇOCUKLARA EĞİTİM BAHÇESİ

Konuşmasını "Bir komşu olarak burada mutlaka olmamız gerekiyor" sözleriyle sürdüren Nikos Thymakis, EXPO 2016 Antalyada kalıcı bir Yunan bahçesi kurmayı arzuladıklarını söyledi. Helenistik Bitki Materyalleri İhracatçıları Birliğinin kuruluş amaçlarından birinin de yeşille ve çevreyle ilgili konularda çocukların gelişimine katkı sağlamak olduğunun altını çizen Thymakis sözlerini şöyle konuştu: "Burası medeniyetlerin buluşma noktası. Alana kurmayı planladığımız ve Arşimetin salyangozu fikrinden yola çıkarak hazırladığımız Helenistik Bahçenin çocukların medeniyeti öğrenmesine katkı sağlayacak bir eğitim bahçesi niteliğinde olacağına inanıyoruz".

EXPO 2016 Antalya Ajansı Genel Sekreteri Haşmet Suiçmez de komşu Yunanistanın EXPO 2016 Antalyaya katılımını son derece önemsediklerini belirterek, "Thymakis tarafından sunulan bahçenin bir an önce alanda hayata geçirilmesini istiyoruz. Yunanistanın EXPO 2016 Antalyaya katılımı hususunda üzerimize düşen bir görev varsa yapmaya hazırız" dedi.

 


Paylaş: 

Diğer Haberler