YILDA 70 BİN SÜS BİTKİSİ

Kayseri Şeker Çiçek Serasında yılda 70 bin süs bitkisi üretiliyor.

YILDA 70 BİN SÜS BİTKİSİ

 

Kayseri Şeker Fabrikası sahası içerisinde peyzaj alanları, parklar, refrüjler ve çevre düzenlemelerinde kullanılan mevsimlik çiçekler, süs bitkileri ve salon bitkilerinin tamamının Kayseri Şeker Çiçek  Seralarında üretildiği belirtildi.

Kayseri Şeker Park Bahçe hizmetleri bünyesinde 500 m² lik üç serada; tohum, çelik, aşı, daldırma, rizom, stolon ve soğan ile çoğaltma yöntemleriyle her yıl, 50 bin adet mevsimlik çiçek, 20 bin adet süs bitkisi ve 500 adet gül üretimi yapılmaktadır.

 

Seralarda kasalara ekilen alisyum, petunya, kadife, rozet, lobelya, kazanya vb. 20 türü aşkın çiçek tohumları özel yöntemlerle, cam altında kahverengi kağıt kapatılarak çıkışlar gözlenmekte, yeterli boya ulaşan çiçek fideleri bir süre sonra viyolelere şaşırtılmaktadır. Bu mevsimlik çiçekler, bir ay  içerisinde Kayseri Şeker Fabrikası, Boğazlıyan Şeker Fabrikası, Pandoğa, Pankent, Panpa, Panpet ve Pancar Bölge Müdürlükleri peyzaj alanlarında değerlendirilmektedir.

Süs bitkilerinde ise, lavantin, lavanta, acem borusu, hanımeli, mazı, ateş dikeni gibi türlerin  üretimi yıllık ihtiyaçları karşılayabilecek oranda Kayseri Şeker Seralarında gerçekleştirilmektedir. Kayseri Şeker Çiçek Serasında ayrıca, istiridye mantarı ve girabolu fidanı deneme üretimi yapılmaktadır.

 

İç, dış mekan ve salon bitkilerini kendi serasında üretebilen Kayseri Şekerin "Çiçeğimiz Seramızdan Projesi" sayesinde yıllık ortalama elli bin TL. ye yakın bir gider kaleminin Bin TL. ye indirgenmesinden dolayı da  çiçek serası önemini artırmakta olduğu belirtildi.

 

 

 


Paylaş: 

Diğer Haberler