YEŞİLİN HER TONU

YEŞİLİN HER TONU

 

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi yaşanabilir bir kent olma yolunda dev adımlar atarken ağaçlandırma çalışmalarını ihmal etmiyor. Bu kapsamda Çevre ve Orman Bakanlığından yeşil berat alan ilk belediye olan Kocaeli Büyükşehir, 10 senede 6 milyon 650 bin ağacı toprak ile buluşturdu. Bu ağaçların Türkiyedeki 22 orman tipi ağaç türünden 15ini kapsaması da ağaçlandırma hizmetinin boyutunu gözler önüne seriyor.

 

YEŞİLİN HER TONU

Büyükşehir Belediyesi, uzun yıllar sanayinin başkenti olarak bilinen Kocaeliyi, yeşil ile mavinin tonlarının çoğunlukta olduğu bir kent haline getirdi. 2004 yılından itibaren hayata geçirilen hizmetlerden ağaçlandırma çalışmaları, bu geri dönüşümün en önemli kısımlarından birini oluşturdu. Dünya kenti olma yolunda atılan hamlelere paralel yapılan bu çalışmalar kapsamında kentin dört bir yanına ağaçlar dikildi.

 

6 MİLYON 650 BİN FİDAN

Kentin doğal güzelliklerine bambaşka bir anlam katan ağaçlandırma çalışmalarında bu güne kadar yaklaşık 6 milyon 650 bin fidan dikildi. Fidanlar, mesire alanları, sahiller, rehabilitasyon alanları, yol kenarları, cadde ve sokaklar gibi ağaçlandırılması gereken alanlarda toprak ile buluştu.

 

22 ORMAN AĞACININ 15İ

Ağaçlandırma çalışmaları ile Türkiyedeki belediyelere en örnek olan Büyükşehir Belediyesinin diktiği fidanların çeşitliliği de göze çarpıyor. Ülkemizde bulunan 22 çeşit orman ağacından 15 çeşidi Kocaelideki topraklara dikildi. Orman ağacının haricinde birçok çeşit bitki, meyve ağacı da Kocaeliyi renklendirdi.

 

BAŞKA İLE GİTMEYE GEREK YOK

Kocaelideki ağaçlandırma çalışmalarında kullanılan 15 orman ağacından Dışbudak, Çınar, Ihlamur, Akçaağaç, Meşe, Sığla, Kızılağaç, Karaağaç, Huş Ağacı geniş yapraklı ağaç grubunu kapsıyor. Ladin, Çam, Ardıç, Göknar, Servi ve Sedir Ağacı ise ibreli ağaç grubunu oluşturuyor. Böylece Kocaelideki vatandaşlar yapılan çalışmalar ile Türkiyenin değişik bölgelerinde, illerinde görebileceği orman ağaçlarını Kocaelide görme fırsatı buluyor.

 

 


Paylaş: 

Diğer Haberler