YENİŞEHİRE "SAKURA PARKI"

Yenişehir Belediyesi sınırları içerisinde Sakura Parkı oluşturulacak.

YENİŞEHİRE

 

Japonya Sakura Vakfı Başkanı Mr. Wakisaka Takashi ve Yönetim Kurulu Üyesi Mr. Makaiyama Seiji ile birlikte Mersine gelerek, Yenişehir belediye Başkanı İbrahim Genç ve Mersin Türk Japon Dostluk Derneği Başkanı Süleyman Cengiz ile birlikte Sakura Parkı oluşturulması konusunda görüşmelerde bulunarak çalışmalara başladılar.

Sakura Vakfı Başkanı Mr. Wakisaka Takashi; Yenişehir deki yeşil alanları gezme fırsatı buldum, özellikle şifalı bitkiler parkınıza hayran kaldım. Japonyoda bu tür alanlar çok fazla rağbet görüyor diyen Mr. Wakisaka Sakuralar süs amacı ile yetiştirilen kiraz ağaçlarının çiçeklerine verilen isimdir. 1 hafta- 10 gün arasında ömrü olan sakuralar meyve vermez. Japonlar için çok büyük önem taşır , çünkü bu çiçekler en güzel göründükleri dönemde solmadan, yere düşerler. Sakuralar bütün güzelliklere rağmen hayatın bir anda kaybedilebileceğini hatırlatır. Ağaçların çiçek açması kış için veda, bahar için görkemli bir açılış demektir. Japon halkı bu süreçte çiçekleri izlemek için parklara koşarlar ve festivaller düzenlerler.

 

Başkan Gençde ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getirerek, Yenişehir Belediyesinin yeşile ne kadar önem verdiğini ve Yenişehir de yapılan parklarda yeşil alanlarda hep farklı bitkilere ve ağaçlara yer verdiklerinin altını çizdi. Belediye olarak yeşil alanları artırmak, uluslar arası standartlara ulaşmak için çalışıyoruz. Yenişehirlilere yakışır şekilde projelendireceğimiz bu alan da en kısa sürede hizmete girecek" dedi.

 

Japon heyet daha önceden getirmiş oldukları fidanların son durumunu incelediler ve yeni tohumların nasıl ekileceğini ve nasıl yetiştirileceği ile ilgili bilgiler verdiler.


Paylaş: 

Diğer Haberler