Yeni Normal'in Trendi: Bahçe Market

Koronavırüs pandemisinin etkisini gösterdiği gelişmelerden birisi de insanların gün geçtikçe alışkanlıklarını yeniden düzenlemesi. ‘yeni normal’ olarak da adlandırılan bu süreçte yoğun ilgi gören yerlerden biri de Bahçe Market.

'Yeni Normal'in Trendi: Bahçe Market

Koronavırüs pandemisinin etkisini gösterdiği gelişmelerden birisi de insanların gün geçtikçe alışkanlıklarını yeniden düzenlemesi. ‘yeni normal’ olarak da adlandırılan bu süreçte yoğun ilgi gören yerlerden biri de toprağa dair her şeyin bulunduğu Bahçe Market.

İnsanlar evde kaldıkları dönemde, bitkilerle daha çok ilgilenme fırsatı buluyor. İstanbulluların dışarı çıktıklarında sınırlı olarak uğradıkları yerlerin başında Bahçe Market geliyor.

 Bitkilerle Terapi

Yapılan araştırmalar bitkilerle ilgilenmenin insanlara psikolojik açıdan olumlu etkiler gösterdiğini ortaya koyuyor. İstanbul Ağaç ve Peyzaj AŞ Genel Müdürü Ali Sukas, şehir hayatının tek düzeliğinin bir sonucu olarak, toprak ve bitkinin özlenen unsurlar haline geldiğini söyledi. Bitkilerle ilgilenmenin iyi terapi yöntemlerinden biri olduğunu söyleyen Sukas, şöyle devam etti: “Aslında değişen yeni durum, doğaya ve yeşile özlemin daha çok arttığını, insan ruhuna doğanın ne kadar iyi geldiğini tekrar hatırlattı. Bitki bakımı hem keyif veren hem de daha dingin bir etkinliktir. Motivasyon eksikliği yaşanan durumlarda da bitkiler çok olumlu etkiler oluşturabiliyor. Yapılan araştırmalara göre, çiçekler, normalde sanılandan çok daha fazla neşeli duyguları ortaya çıkarıyor; hayattan alınan zevkle ilgili duyguları yüceltiyor. Çiçekli ortamda bulunduğu andan itibaren, kişinin davranışları çok daha pozitif olmaya başlıyor. Salonunda, odasında gözlerinin önünde büyüyen bir bitkinin, açan bir çiçeğin kişiye nasıl yaşama sevinci aşıladığını, onlarla ilgilenirken zamanın nasıl da çabuk akıp geçtiğini görür herkes.”

 Yetiştiriciliğin Önemi

Salgın döneminde, sebze ve meyvenin insan hayatındaki önemi bir kez daha pekişti. Bu dönemde Bahçe Market’te en çok talep gören ürün sebze fideleri oldu. Market’e ilginin artışından memnun olduğunu söyleyen Sukas, "yeni normal"den çok ilgi çeken unsurlardan birinin meyve ve sebze yetiştiriciliği olduğunu söyledi. Sukas, konu hakkında şu açıklamaları yaptı:

“Balkonunuzda kendi elinizle diktiğiniz bir fideden çıtır çıtır biber yemek, minik domatesler yetiştirmek insanların en çok ilgilendiği konu. Küçük bir bahçeye sahip olanlar ise o alanları ekmenin keyfini yaşıyor. Bu sene belki de birçok İstanbullu evlerinin balkonunda, bahçesinde yetiştirdiği doğal sebzeleri yeme imkânı bulacak.”

 Bakım Tavsiyeleri

Sukas, bitkilerin tedarik edildikten sonra bakım sürecinin öneminden de bahsetti. Bitkilerin birbirlerinden farklı düzeyde ışık, su ve besin ihtiyacı duyduğunu söyleyen Sukas, bakım konusunda şu tavsiyelerde bulundu: “Evde kalan İstanbullular, bitkilerinin bakımı için daha çok zaman ayırabiliyor. Evlerin balkonları, bu ilgiden nasibini alan yerlerden biri. Balkonlarda rengârenk sardunyaların toprağını havalandırmak veya değiştirmek; her gün kuruyan bir dalını koparıp yenilenmesine imkân vererek çiçek yetiştirmek, psikolojik durumlarımızda olumlu etkide bulunacaktır. Işık, tıpkı su ve toprak gibi bitki beslemede önemli bir rol oynuyor. Sulama aralıkları, ortam sıcaklığı ve kuruluğuna uygun ayarlı yapılmalı. Gerekli durumlarda, bitki besini ile takviyede bulunulması da çok önemli.  Müşterilerimiz uzmanların tavsiyelerine uyarlarsa, bitkilerin doğru bakımla daha çok geliştiklerini, büyüdüklerini görecekler.”


Paylaş: 

Diğer Haberler