YENİ LABORATUVARLAR HİZMETTE

İstanbul Ağaç ve Peyzaj A.Ş. bünyesinde kurulan Toprak-Su Analiz Laboratuvarı, Bitki Koruma-Besleme Laboratuvarı ve Deneme Serası hizmete açıldı.

YENİ LABORATUVARLAR HİZMETTE

 

 

İstanbul Ağaç ve Peyzaj A.Ş. bünyesinde kurulan Toprak-Su Analiz Laboratuvarı, Bitki Koruma-Besleme Laboratuvarı ve Deneme Serası hizmete açıldı

 

Yeni laboratuarlar kuruldu

İstanbul Ağaç ve Peyzaj A.Ş. tarafından İstanbul Kalkınma Ajansı’nın ‘İşletmelere Yönelik Bilgi Odaklı Ekonomik Kalkınma Mali Destek Programı’ kapsamında yürüttüğü ‘Süs Bitkileri Üretimi Kapasite Geliştirme ve Deneme Amaçlı Araştırma Merkezi Kurulması’ projesi hayata geçirildi. Gerçekleştirilen proje ile merkez bünyesinde 1 adet Toprak ve Su Analiz Laboratuarı, 1 adet Bitki Koruma-Besleme Laboratuarı ve yine 1 adet Deneme Serası yer alıyor. Laboratuarlarda sulama suyu, toprak ve yaprak analizleri (barındırdıkları elementler, organik maddeler ve ağır metaller vb. özellikleri) gerçekleştirilecek tahliller sonucu bitkilere gerekli müdahaleler yapılabilecek.

 

Numuneler gönderiliyor

Proje doğrultusunda oluşturulan toprak ve su analiz laboratuvarlarında peyzaj uygulamalarında kullanılan örneklerdeki PH, EC, organik madde miktarları v.b değerlerin ölçülerek mevcut toprak yapısının tahlil edilmesi, tahliller sonucu ihtiyaç duyulan mikro-makro elementler dikkate alınarak yetiştirme ortamı (toprak) geliştirilmesi, bitki besleme ve zirai mücadele denemeleri sonucunda tarımsal ilaç ve gübrelerin bitkilere olan etkisinin belirlenmesi ve sonuca göre müdahale edilmesi, üretime yeni katılan türlerin İstanbul bölgesine adaptasyonu ile ilgili denemeler yapılması, deney sonucuna göre bitkilerin uygulamalarda kullanılması çalışmaları gerçekleştirilecek.

 

Çalışmalar devam ediyor

Deneme serasında araştırma bulgularının doğrudan uygulaması yapılarak bölgeye adaptasyon sağlayan bitkilerin üretimi ile ilgili bilgiler elde edilecek ve bu fırsatlardan bitki üreticilerinin yararlanması sağlanacak. Üretimde kalitenin artırılması ve ülke standartlarının yükseltilmesi amacıyla kurulan AR-GE merkezine peyzaj uygulamalarında kullanılan süs bitkileri çeşitleri ile bitkisel harçlardan numuneler gönderilebiliyor. Ayrıca doku kültürü yöntemi ile yeni bitki çeşitleri geliştirme ve mevcut çeşitlerde iyileştirme çalışmaları ve kaybolmakta olan türlerin korunması, çoğaltılması üretimi zor olan türlerin üretme çalışmaları devam etmekte.

 


Paylaş: 

Diğer Haberler