YEMYEŞİL BİR YAŞAM ALANI DAHA

YEMYEŞİL BİR YAŞAM ALANI DAHA

Hatay Büyükşehir Belediyesi (HBB), ilimizin doğal, kültürel ve sosyal değerlerinin korunması ve tanıtılması ile yeni yeşil alanların kazandırılarak yaşam alanları zengin bir kent oluşturulması adına büyük atılımlar gerçekleştiriyor. 

Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaşın öncülüğünde çağdaş şehircilik anlayışıyla hazırlanan doğayla iç içe bir eğlence alanını Hatay halkıyla buluşturmaya hazırlanan HBB, Doğa Parkı Projesinin tanıtımını geniş katılımlı bir toplantıyla gerçekleştirdi. 

PROJE, 120 BİN METREKARELİK ALANDA İNŞA EDİLECEK

Hataydaki yeşil alanların ve kentsel yeşil altyapı öğelerinin önemli bir yapıtaşı niteliğinde olacak ve Antakya ilçesi Kisecik Mahallesinde 120 bin metrekarelik alana inşa edilecek olan ‘Doğa Parkı Projesini 20 Haziran Pazartesi günü HBB Meclis Salonunda düzenlediği toplantıyla tanıtıldığı toplantıya, Başkan Savaşın yanı sıra HBB daire başkanları, çok sayıda basın mensubu ve vatandaş katılım gösterdi. 

BAŞKAN SAVAŞ: DOĞA PARKINI 7 GÜNDE 20 BİN KİŞİ ZİYARET EDEBİLECEK

Proje tanıtımında konuşan Başkan Savaş, "Yaklaşık 1 yıldır emek verdiğimiz proje ile yetişkinlerin keyifli zaman geçirebileceği ve çocuklarımızın da güvenle oyun oynayacağı yemyeşil bir alanı Hataya kazandıracak olmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Halkımızın yaşam kalitesini arttırmak amacıyla projelendirdiğimiz Doğa Parkını 7 günde 20 bin kişi ziyaret edebilecek. Yakın zamanda şehrimize özgü bitkilerin de koruma altına alınacağı bu park, ilimiz için kıymetli bir mekan olacak" açıklamasında bulundu.

DÖNMEZ: PROJELENDİRİLEN DOĞA PARKININ TÜRKİYEDE BAŞKA BİR ÖRNEĞİ YOK

HBB Park Bahçe ve Yeşil Alanlar Dairesi Başkanı Mustafa Dönmez de projeyle ilgili olarak yaptığı bilgilendirmede, 120 bin metrekare alan üzerine yapılacak olan bu park alanının doğal yapıyı koruma ve bu yapıya katkı sunma adına Türkiyede bir ilk olacağının altını çizdi. Dönmez, konuşmasının devamında "Park alanımızı mevcut ekosistemi korumaya ve sürekliliğini sağlamaya özen göstererek hazırladık. Projemizde yürüyüş yolları ve gezinti mekanları, toplanma merkezleri ve etkinlik alanları yer alıyor. Bu büyüklükte bir parkın Türkiyede bir örneği yok. Doğa Parkının 80 bin metrekaresi yalnızca yeşil alanlara ayrıldı. Park alanımızın temelini 2016 yazının sonunda atmayı planlıyoruz. Projemizin hazırlanması aşamasında bizlere destek olan başta Büyükşehir Belediye Başkanımız Doç. Dr. Lütfü Savaş olmak üzere tüm daire başkanlarımıza ve personelimize teşekkür ediyorum" ifadelerini kullandı.

HEM HATAY HALKINA HEM DE YERLİ VE YABANCI TURİSTLERE DOĞAYLA İÇ İÇE YEMYEŞİL BİR DÜNYANIN KAPILARI AÇILACAK

Hatayın tarihi, estetik ve görsel değerleri göz önünde bulundurularak titizlikle hazırlanan proje ile şehrin ekolojisinin zenginleştirilmesi ve sürekli kılınması amaçlanıyor. Gezinti ve yürüyüş yolları, seyir terasları, çok amaçlı etkinlik platformu, satış birimleri, çocuk oyun alanları, biyolojik gölet, köprüler ve otoparkların yer alacağı park alanı hem Hatay halkına hem de yerli ve yabancı turistlere doğayla iç içe yemyeşil bir dünyanın kapılarını açacak. Doğa Parkta, her yaşa uygun ve dezavantajlı grupların pozitif ayrımcılık ilkesi çerçevesinde gereksinimlerine yönelik aktivitelerin olduğu hareket alanları da bulunacak. Park alanına yaya ve araç ulaşımı ayrıştırılarak, doğal çevre ve yapılaşmış dokuya zarar vermeden hizmete sunulacak servis imkanları sağlanacak. 

BAŞKAN SAVAŞ, KIRSAL KALKINMAYA VERDİĞİ ÖNEMLE ÇİFTÇİ HEMŞEHRİLERİNİ MUTLU EDİYOR

Doğa Parkı tanıtım toplantısında Hatayın Çiçekleri Çiftçinin Ekmeği Projesine de değinen Başkan Savaş, "Ekmeğini topraktan kazanan çiftçi vatandaşlarımıza bir nebze olsun katkı sunabilmek amacıyla park, bahçe ve yeşil alanlarımızda kullandığımız süs bitkileri ve fidelerimizin tohumunun dağıtımını gerçekleştirerek hem üretimde sürekliliği sağlıyor hem de halkımızın ekonomisine destek oluyoruz" şeklinde konuştu.    


Paylaş: 

Diğer Haberler