YANIK SAHALAR YENİDEN HAYAT BULUYOR

​Adana Orman Bölge Müdürlüğü’ne bağlı Kadirli İşletme Müdürlüğü’nde 2012 yılı ağustos ayında yanan sahada, ağaçlandırma çalışmalarında son aşamaya gelindi.

YANIK SAHALAR YENİDEN HAYAT BULUYOR

​Adana Orman Bölge Müdürlüğüne bağlı Kadirli İşletme Müdürlüğünde  2012 yılı ağustos ayında  yanan sahada,  ağaçlandırma çalışmalarında son aşamaya gelindi.

Taşköprü Orman İşletme Şefliği nde bulunan saha, yangından sonra    hemen boşaltılmış ve makineli sürüm ile 200 bin metre teras yaptırılmıştı. Sonbaharda yağmurların yağması ile toprağın uygun nemliliğe ulaşması sonrasında dikimlere başlandı.Bu kapsamda yanık sahada bir fidan dikim töreni düzenlendi. Törene Sumbas Kaymakamı Selçuk Yosunkaya, Kadirli İşletme Müdürü Zafer Kızıl, Taşköprü İşletme Şefi Mehmet Ali Ekşioğlu, 50 kadar dikim işçisi ile çok sayıda köylü vatandaş katıldı. İşletme Müdürü Kızıl törende; Yanık sahalarda dikim çalışmalarının çok önemli olduğunu, bu nedenle bu sahanın yangından sonra derhal kesilerek arazi  hazırlığı yapıldığını ve dikimlerle sahanın  eski yeşil haline kavuşturulacağını belirtti.Dikimlerde yangına dirençli ve aynı zamanda köylülere gelir getirici fidan türleri kullanıldı. Sahaya dikilen 100 bin adet fidanın 5 bin adeti incir, 10 bin adeti fıstıkçamı, 10 bin adeti keçiboynuzu 10 bin adeti  dut, 15 bin adeti  servi ve geriye kalanlarda kızılçam fidanı olup,fidan dikim işinde   Akdam, Yeşilyayla ve Çiçeklidere köylüleri çalıştırılarak köylerin bütçelerine katkı sağlanırken, aynı zamanda yanık orman sahası dikimlerle yeniden hayat buldu.


Paylaş: 

Diğer Haberler