YALOVA GARDENIN YÜZDE 90LIK BÖLÜMÜ TAMAMLANDI

Yalova Garden AŞ Yönetim Kurulu Başkanı Metin Gümüş, ortakların yatırımlarını %90 oranında tamamladıklarının 2018 yılında ise yatırımın %100 oranında tamamlanmasını beklediklerini söyledi.

YALOVA GARDENIN  YÜZDE 90LIK BÖLÜMÜ TAMAMLANDI

Türkiyenin en büyük kümelenme modeli olarak bir çok sektöre örnek olan Garden A.Şde şu ana kadar 80 milyon TLlik yatırım yapıldı. şirket ortağı firmalar ise yatırımlarını sürdürüyorlar.  Garden A.Şnin yatırımlarıyla ilgili bilgi veren Yalova Garden AŞ Yönetim Kurulu Başkanı Metin Gümüş, "Şu ana kadar şirket ortaklarımız yatırımlarının %90 oranında t6amamladılar. Yatırımına başlamayan ortağımız ise kalmadı. Hedefimiz 2018 yılında yatırımların %100 oranında tamamlanması.  Şu ana kadarki toplam yatırımımız 80 milyon TLyi buldu yatırımın tamamının ise 100 milyon TLyi geçeceğini düşünüyoruz" dedi.

Global anlamda yaşanan krizlerin Garden A.Şyi de olumsuz etkilendiğini dile getiren Gümüş, "Küresel anlamda yaşanan kriz bizi de etkiliyor. Zira üretimimizin büyük bölümünü dış pazarlara gönderiyoruz. Örneğin en büyük pazarımız konumundaki Azerbaycanda alımların azalması bizi olumsuz etkiliyor" şeklinde konuştu.

Bin 541 hektarda üretim yapılıyor  
Garden A.Şnin kuruluşu ve proje bilgileri hakkında da bilgi veren Gümüş, "Süs bitkisi üretiminin ülkemizdeki önemli merkezlerinden biri olan Yalova’da faaliyet gösteren, süs bitkisi üreticisi 40 firma tarafından kurulan YALOVA GARDEN A.Ş.; Yalova Atatürk Tarım İşletmesini, süs bitkisi üretim merkezi haline getirmek amacıyla, 21 Ocak 2013 tarihinde 30 yıl süre ile kiralamış bulunmaktadır. Kiralanan arazi 1541 dekar büyüklüğündedir. Faaliyet konularında tecrübe sahibi olan ortaklarımız, YALOVA GARDEN A.Ş. çatısı altında üretim ve ekonomik güçlerini birleştirmiş, ülkemizdeki süs bitkisi üretimi alanında örnek alınacak bir sektörel kümelenme modelini hayata geçirmiştir." diyerek şöyle konuştu:

 

" Süs bitkisi üretimi yapan bu ebatta ve bu kapsamda bir işletme ülkemiz genelinde bulunmamaktadır, aynı zamanda kurduğumuz anonim şirket ise ülkemiz için bir ilktir. Projemiz kapsamında mevcut tarım işletmesi büyük bir organize süs bitkileri ve tıbbi- aromatik bitkiler üretim yeri haline dönüşecek ve Yalova’yı ülkemizde lider, dünyada tanınan bir konuma getirecektir. Bu yatırım ile ülkemizde bu ölçekte mevcut olmayan, dünyada da ilk on içine girebilecek bir süs bitkisi üretim kompleksi kurulacaktır. Oluşturacağımız üretim kompleksi; standart süs bitkisi üretiminin yanı sıra, ürün çeşitliliği ile oluşturulacak olan daimi teşhir ve satış alanları ile İç ve dış taleplerin karşılanması noktasında Yalova’yı önemli bir cazibe merkezi haline getirecektir. Oluşturulacak pazarlama sistemi ile hem Yalova hem de diğer illerden üreticilerin ürünlerinin kolayca pazarlanması sağlanacaktır. Firmamız, üretim materyallerinin daha uygun koşullarda temin edilmesini sağlayarak ortaklarının sektörde ve uluslararası ticarette rekabet gücünün artmasını sağlayacaktır."


Paylaş: 

Diğer Haberler