VII. Tohumculuk Kongresi Yapıldı

Türkiye 7. Tohumculuk Kongresi, TÜRKTOB ve Iğdır Üniversitesi iş birliğinde çevrim içi olarak 15-17 Kasım tarihleri arasında gerçekleştirildi. Kongre süresince 14 farklı oturumda 150’den fazla sunum gerçekleştirildi.

VII. Tohumculuk Kongresi Yapıldı

Iğdır Üniversitesi ve Türkiye Tohumcular Birliği (TÜRKTOB) iş birliği’nde 15-17 Kasım 2021 tarihleri arasında Uluslararası Katılımlı Türkiye 7. Tohumculuk Kongresi çevrim içi olarak gerçekleştirildi. Kongre iki farklı salonda toplam 14 oturumda 150’yi aşkın akademisyen, araştırmacı ve kamu kurumu temsilcisinin sunum ve bildirileri ilgi ile gerçekleştirilirdi ve büyük beğeni topladı.

Açılış oturumunda konuşan Türkiye Tohumcular Birliği (TÜRKTOB) Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Savaş Akcan, kongrenin tohumculuk sektörünün güncel durumundan, pandeminin yeni gerekliliklerine, tescil ve sertifikasyon süreçlerinden, desteklemelere, araştırma – geliştirme çalışmalarından, dijital tarıma kadar çok geniş bir yelpaze hazırlandığını ifade ederek katkı veren herkese teşekkür etti. Akcan, tohumculuk sektörünün güncel durumu, Türkiye Tohumcular Birliğinin yapısı ve taleplerini de başlıklar halinde aktardı.

TÜRKTOB Genel Sekreteri Dr. Muhteşem Torun ise kongrenin ilk oturumunda ‘’Tohumculuk Sektöründe Mevcut Durum ve Yapılması Gerekenler’’ başlıklı sunum yaptı. Dr. Muhteşem Torun, tohumculuğun tarihçesinden başlayarak, güncel üretim ve dış ticaret verileri ile kamu ve özel sektör tarafından yapılması gerekenleri detaylarıyla anlattı. 

Düzenleme Kurulu Başkanlığını Dr. Eren Özden üstlendiği kongrede, pandemi ve tohumculuk sektörü, biyoteknoloji uygulamaları, diğer tohumculuk teknolojileri, tohum fizyolojisi, bitki ıslahı ve genetiği, ıslahçı hakları ve etik, üretim süreçlerinin iyileştirilmesi, sertifikasyon sistemleri ve pazarlama gibi tüm konularda uzman isimler sunum yaptı. 

Düzenleme Kurulu Başkanı Dr. Eren Özden; Iğdır Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. M. Hakkı Alma’ya, TÜRKTOB Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Vehbi Eser’e, Kongre Düzenleme Kurulu ve Bilim Kurulu üyelerine ve Bilgisayar Bilimleri Uygulama ve Araştırma (BAUM) Müdürü Öğr. Gör. Turgay Karataş’a, bilgi işlem ve basın görevlilerine teşekkür etti. Bir sonraki kongrenin 2024 yılında yapılmasına karar verildi.


Paylaş: 

Diğer Haberler