ÜNİVERSİTE KAMPÜSÜNE GÜZELLİK KATAN GÖLET

Arboretum Park Göleti, İnönü Üniversitesinin saklı cenneti olarak anılıyor. Üniversite çalışanlarının ve öğrencilerin dinlenmek için uğrak yerlerinin başında geliyor Arboretum Park.

ÜNİVERSİTE KAMPÜSÜNE GÜZELLİK KATAN GÖLET

Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültesi Peyzaj Mimarlığı Bölümü tarafından projelendirilen ve uygulanan Arboretum Park Göleti hakkında İNÜHABER’den Aslıhan Sezek ve Ülkü Özer’e özel açıklamalarda bulunan Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Bülent Yılmaz “Arboretum Park Göleti 2013 yılında bir proje ile ortaya çıktı. Bu proje TED Malatya Koleji ile Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültesinin arasındaki bölgeden güneybatı yönündeki alanda bir Arboretum Park oluşturma fikri ile ortaya çıktı.” diyerek projenin kuruluş hikayesini anlattı. Dekan Yılmaz şöyle devam etti: “Üniversitemiz içindeki arboretum park alanının kaplayacağı alan yaklaşık 47 hektar olarak planlanmıştır. Arboretumlar uzun yıllar içinde şekillenir ve sürekli bir gelişim içindedir. Biz bu proje kapsamında ilk olarak Arboretum Park projesinde yer alan yapay gölet ve çevresini düzenledik. 2015 yılında tamamlanan bu bölgedeki göletin taban alanı 3,5 dönüm ve yamaçları ile kapladığı alan 5 dönümdür. Çevresindeki yeşil alanlar, oturma alanları ve yürüyüş yolları ile bu alan yaklaşık 12 dönüme ulaşmıştır. Gölette su derinliği 130 cm olup yaklaşık 7000 metreküp su hacmine sahiptir. Gölet üç kademeden oluşmakta, devirdaim yardımıyla suyun çıkış yaptığı kanala ulaşarak havalanması sağlanmaktadır. Göletin yapım aşamasından bahsetmek gerekirse ilk aşamada alan kazı ve dolgu çalışmaları ile tesviye edildi. Daha sonra sıkıştırılmış zemin üzerine 10 cm kil serilerek tekrar sıkıştırma işlemi sağlanmıştır. Bunun üzerine koruyucu keçe ve asıl su geçirimsizliğini sağlayan 2 mm kalınlığında jeomembran malzeme serilmiştir. Sentetik özelliğe sahip mebran tabakasının zarar görmemesi için üzerine tekrar koruyucu keçe serilmiştir. Koruyucu keçe üzerine yerleştirilen hasır çelikler üzerine ise 10 cm kalınlığında beton dökülmüştür. Son olarak 3 mm kalınlığında zemin koruyucu uygulanarak taban geçirimsizliği tamamlanmıştır. Doğal bir görünüm sağlayabilmek için irili ufaklı dere taşları yamaçlara yapıştırılmıştır. Yani burada su kaybı hemen hemen hiç olmamakta sadece yazın çok sıcak günlerde su kaybına neden olan buharlaşma ise yok denecek kadar azdır.”

PEYZAJ MİMARLIĞI BÖLÜMÜ

Dekan Yılmaz şunları söyledi: “Peyzaj Mimarlığı Bölümü kurulduğu 2007 yılından itibaren gerek merkez gerekse dış kampüslerimiz için birçok proje üretmiş ve üretmeye de devam etmektedir. Bu projelerin birçoğu uygulanmıştır. Özellikle yeni gelişen alanlarda bölümümüzün projeleri ile hareket ediliyor. Bu anlamda Yapı İşleri Teknik Daire Başkanlığımız ile iyi bir koordinasyon içinde çalışmaktayız. Son dönemde gerçekleştirdiğimiz önemli çalışmalardan biri olan master plana da değinmek istiyorum. Üniversitemiz 43 yıllık bir geçmişe sahiptir. Gelişim gösterdiği alanlarda fiziksel büyümesini neredeyse tamamlamıştır. Bundan sonraki gelişimin daha sağlıklı sürdürülebilmesi için bir master plana ihtiyacı bulunmaktaydı. Tabi ki Rektörümüz sayın Prof. Dr. Ahmet Kızılay’ın desteği bu çalışmanın tamamlanmasında önemli rol oynadı. İnönü Üniversitesi Senatosu da bu planı onaylayarak bundan sonraki 40-50 yılının nasıl olması gerektiğine karar verdi. Bana göre kampüsümüz zaten yapısal ve bitkisel düzenlemeler bakımından Türkiye’nin en önemli kampüsleri arasında yer almaktadır. Hazırlanan master plan ile kampüsümüzün bundan sonraki gelişimi daha planlı bir şekilde ilerleyecektir.”


Paylaş: 

Diğer Haberler