Ulusal Su Kurulu İlk Kez Toplandı

Su arzına ilişkin plan, politika ve stratejilerin oluşturulacağı, su kaynaklarının sürdürülebilir yönetimine ilişkin politikaların belirleneceği Ulusal Su Kurulu’nun ilk toplantısı, Bakan Yumaklı’nın da katılımı ile gerçekleştirildi.

Ulusal Su Kurulu İlk Kez Toplandı

 

Bakan Yumaklı, öncelikle yaptığı konuşmada, Irak'ın kuzeyindeki Pençe-Kilit Harekâtı bölgesindeki üs bölgesinde çıkan çatışmada şehit olan Mehmetçiklere Allah'tan rahmet diledi. "Milletimizin başı sağ olsun. Allah askerlerimizi operasyonlarında muvaffak etsin, ayaklarına taş değdirmesin" ifadelerini kullandı.

 

Dünyanın birçok yerinde suyun sınırsız bir kaynak olduğu yanılgısıyla hareket edildiğine işaret eden Yumaklı, hızlı tüketim ve kirliliğin yanı sıra sanayileşme, kentleşme, iklim değişikliği ve kuraklık gibi faktörlerle kullanılabilir temiz suyun günbegün azaldığını söyledi.

 

"Risk krize dönüşmeden yönetmemiz gerekiyor"

 

"2030 yılına geldiğimizde nüfusumuzun yüzde 10 artacağını, su kaynaklarımızın da yüzde 20 azalacağını öngörüyoruz. Su kullanımlarımız bu şekilde gider ve iklim değişikliği etkileri de artarak devam ederse, 6 yıl sonra toplam nüfusumuzun yüzde 49'u, sulanan tarım alanlarının ise yüzde 78'i su yetersizliği riski ile karşı karşıya kalacak. Bu durumla yüzleşmemek için risk krize dönüşmeden yönetmemiz gerekiyor" cümlelerini kullanan Tarım ve Orman Bakanı, son 21 yılda su kaynaklarının etkin ve verimli kullanımı için birçok yatırımı ve çok önemli düzenlemeleri hayata geçirdiklerini anımsattı.

 

"Kısa ve uzun vadeli politikalar oluşturulacak"

 

Yumaklı, su yönetiminde karar alma mekanizmalarının üst düzey kurullar tarafından yürütüldüğüne ve bu yüzden Ulusal Su Kurulunun oluşturulduğuna dikkati çekerek, şu değerlendirmede bulundu:

"Ulusal Su Kurulu ile su arzına ilişkin kısa ve uzun vadeli plan, politika ve stratejileri oluşturacak. Su kaynaklarının sürdürülebilir yönetimine ilişkin politikalar belirlenecek. Havza ölçekli yönetim planlarının uygulanması ile su yatırımlarında kamu kaynaklarının etkin ve verimli kullanılmasına yönelik kararlar alınacak. Su tahsisinde arz ve talep dengesi ile sektörel su tahsisleri konuları da değerlendirilecek. Ulusal su planı, havza ölçekli yönetim planları, su verimliliği planları ile içme ve kullanma suyu güvenliği planlarını onaylamak gibi yetkilere sahip bir kurul olarak oluşturulmuştur."

 

Bakan Yumaklı'nın konuşmasının ardından toplantı basına kapalı devam etti.

 


Paylaş: 

Diğer Haberler