ULUSAL SERACILIK ÇALIŞTAYI ANTALYADA DÜZENLENDİ

Türkiye, 650 bin dekar sera varlığıyla bu alanda dünya dördüncüsü. İspanyanın ardından ise Avrupada ikinci sırada.

ULUSAL SERACILIK ÇALIŞTAYI ANTALYADA DÜZENLENDİ

Türkiyedeki seraların yüzde 45i bir ile üç dönüm büyüklüğe sahip, sadece yüzde 2si 10 dönüm ve üzerinde. Sahip olunan varlığın yüzde 85i de düşük teknolojili plastik seralardan oluşuyor.

Türkiye, 650 bin dekar sera varlığıyla bu alanda dünya dördüncüsü. İspanyanın ardından ise Avrupada ikinci sırada. Ancak Türkiyedeki seraların yüzde 45i bir ile üç dönüm büyüklüğe sahip, sadece yüzde 2si 10 dönüm ve üzerinde. Sahip olunan varlığın yüzde 85i de düşük teknolojili plastik seralardan oluşuyor.

 

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Bitkisel Üretim Genel Müdürlüğü (BÜGEM) tarafından, Sera Konstrüksiyon Donanım ve Ekipman Üreticileri ve İhracatçıları Derneğinin (SERKONDER) katkılarıyla Antalyada düzenlenen ve 1. Ulusal Seracılık Çalıştayında seracılığın sorunları, çözüm önerileri ve hedefler masaya yatırıldı. Türkiyede ulusal düzeyde ilk kez düzenlenen ve iki gün süren çalıştayda konuşanların verdiği bilgilere göre, Türkiye sera varlığında dünyada dördüncü, Avrupada İspanyanın ardından ikinci sırada. Dünyada yaklaşık 310 bin hektarlık sera alanı bulunurken Türkiyede bu rakam 650 bin dekar. Türkiyede 51 ilde örtü altı üretim yapılıyor. 2104 yılı itibariyle seralarda 6,5 milyon ton ürün yetiştiriliyor ve karşılığında 10 milyar liralık bitkisel üretim geliri elde ediliyor.

 

BÜGEM Genel Müdür Yardımcısı Ümit Bayram Kutlu, Türkiyedeki 650 bin dekar sera varlığının yüzde 85inin plastik sera olduğunu kaydetti. İşletme büyüklüklerinin küçük olduğunu kaydeden Kutlu, "Seraların yüzde 45lik kısmı 1-3 dekar arasında, yüzde 2lik kısmını ise 10 dekar üzerindeki seralar oluşturmakta. Örtüaltında yüzde 95 oranında sebze, yüzde 5 oranında meyve üretilmekte. Amacımız bu üretimi arttırmak." dedi. Kutlu, bu alandaki ekonomik büyüklüğü sağlamak, karlılığı ve verimliliği arttırmak için teknolojik seralara ihtiyaç olduğunu söyledi.

 

EN BÜYÜK ÖRTÜALTI ÜRETİM ANTALYADA

 

Türkiyede en çok örtüaltı üretim yapılan il Antalya. Antalya 248 bin dekar sera varlığına sahip. Antalyanın Türkiye sera alanlarının yüzde 38ine sahip olduğunu belirten İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Ahmet Dallı, "Alan bakımından yüzde 38 ini, üretim bakımından ise yüzde 56lık kısmını karşılamaktayız. Üretim içinde ana kalem sebze, sebzenin içinde ise yüzde 66lık pay ile domates ilk sırada yer almakta." diye konuştu. İlde, 152 bin çiftçi ailesi bulunduğuna ve bunun yarısının geçimini örtüaltı üretimle sağladığına işaret eden Dallı, Antalyanın 3 milyon 131 ton sebze üretimi ile Türkiye üretiminin yüzde 50sini karşıladığını söyledi.

 

SERALAR SORUNLU, MODERNİZASYON ŞART

 

Ülke seracılığının 1995 sonrası gelişmeye ve alanların artmaya başladığını aktaran Dallı, şöyle konuştu: "1994-2014 yılları arasında toplam sera varlığında yüzde 79 artış yaşanmışken, Antalyada bu artış yüzde 148 düzeyinde gerçekleşmiş. Dolayısıyla avantajları da dikkate alındığında örtüaltı üretimin ilimizin önceliği olduğunu ifade etmek isterim. Antalyadaki mevcut seraların yüzde 85i geleneksel yapıda. Bu seralarda genelde küçük ölçektedir. Yüzde 90ı 1-3 dekar arasındaki düşük teknolojiye sahip seralardır. Seraların yapısal sorunları da beraberinde bazı problemleri getirmektedir. O nedenle üreticilerimize sıfır faizli kredi verilerek modernizasyonun yapılması gerekmekte."

 

HURDA İNDİRİMİ VE FAİZSİZ KREDİ SAĞLANMALI

 

SERKONDER Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Aytekin de profesyonel sera sistemlerinin küçük üreticiler tarafından yapılamadığını belirterek, "Var olan geleneksel seraların modernize edilmesi için hurda indirimi hususunun dikkate alınması gerek. Eski serası olan üreticiler, hurda indirimi ile modern sera yapılması noktasında teşvik edilmeli. Sıfır faizli uzun vadeli krediler verebilir. Bu mevcut çiftçimizi rahatlatacak bir durum." diye konuştu.


Paylaş: 

Diğer Haberler