TÜRKTOB 14. Olağan Genel Kurulu Yapıldı

Türkiye tohumcular Birliği’nin 14. Olağan Genel Kurul Toplantısı Ankara’da yapıldı.

TÜRKTOB 14. Olağan Genel Kurulu Yapıldı

Türkiye tohumcular Birliği'nin 14. Olağan Genel Kurul Toplantısı Ankara'da yapıldı. TÜRKTOB Merkezi'nde Dr. Vehbi Eser Konferans Salonu'nda yapılan genel kurula Tarım ve Orman Bakanlığı Bitkisel Üretim Genel Müdürü Dr. Mehmet Hasdemir, Tohumculuk Dairesi Başkanı Sezgin Karadeniz, Tohumluk Tescil ve Sertifikasyon Merkezi Müdürü Şakir Berktaş başta olmak üzere Tarım ve Orman Bakanlığından yöneticiler, TÜRKTOB'a bağlı Alt Birliklerin Başkan ve Yöneticileri, sivil toplum ve meslek örgütlerinin temsilcileri, TÜRKTOB Delegeleri ve davetliler katıldı.

 

Genel Kurulu önceki dönem Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Vehbi Eser'i saygı ve rahmetle anarak açan TÜRKTOB Yönetim Kurulu Başkanı Savaş Akcan özetle şöyle konuştu;

 

‘'4-5 Eylül 2021 tarihinde yapılan 13. Olağan Genel Kurulumuzun ardından seçilen yeni yönetim kurulumuzun ve diğer kurullarımızın faaliyetlerini onayınıza sunacağımız mali genel kurulumuzun Türk tarım ve tohumculuk sektörlerine hayırlı olmasını diliyorum. 2022 yılı Genel Kurullarını başarı ile tamamlayan Alt Birliklerimizi tebrik ediyorum. Hep birlikte daha başarılı çalışmalara imza atacağımıza da inanıyorum.

 

Son bir yıl küresel salgın önlemlerinin hafifletildiği bir dönem oldu. Biz de bu dönemde faaliyetlerimizi hızlandırmanın gayretindeydik. Çalışmalarımızın detaylarını raporumuzda açıklamaya gayret gösterdik. Sunumumuzda da bir özetlini bulacağınız bu faaliyetlerimize bakıldığında samimiyetle ifade edeyim ki; ön hazırlıklarıyla birlikte değerlendirildiğinde bir yıla sığmayacak bir süreç yaşadık.

 

Tohumun İzinde Projemizin 5. Dönemini 324 yerel çeşidimizin gen bankalarına kazandırılmasıyla sonuçlandırdık ve geçtiğimiz ay 6. çağrıya çıktık. Yerel Çeşit Bahçesi Eğitim Projemiz ile bir yıl içinde 30 okulumuzdan ve 600'ü aşkın öğrencimize Tarım ve Orman Bakanlığı desteği ile eğitim verdik. 3-5 Haziran 2022 tarihinde Tohumculuk Sektörü Genel İstişare Toplantısında önümüzdeki dönemde kat edeceğimiz yolun haritasını çizdik ve bu yolda ilerlemeye devam ediyoruz.

 

Millî Eğitim Bakanlığı Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğü ile 2019 yılında imzaladığımız protokol kapsamında eğitim çalışmalarımıza devam ettik ve 31 Ağustos tarihinde protokolümüzü yenileyerek 3 yıl daha uzattık. Uluslararası İş Forumlarına katıldık. Ekonomik İşbirliği Ülkeleri Tohumcular Birliği (ECOSA) faaliyetlerine destek olduk. Uluslararası Katılımlı 7. Tohumculuk Kongremizi başarı ile gerçekleştirdik. Antalya'da 5. Bitki Islahı Proje Pazarını yine geniş bir katılımla yaptık. Ulusal ve uluslararası fuarlarda sektörümüzü temsil ettik.    Yeni atatan üst düzey bürokratlarımızı ziyaret ederek sektörümüzün sorunlarını ve çözüm önerilerimizi anlattık. Alt Birliklerimizin çalıştay, kongre ve projelerine destek olduk. Medyada temsil oranlarımızı sadece tohumculuk konusunda değil, tarımı ilgilendiren her konuda görüş açıklayarak artırdık. Tüm yönetim kurulu üyelerimiz, sektörümüzü temsil etmek adına büyük, küçük demeden davet edildiğimiz her etkinlikte yer almaya çalıştık. Bu çabalarımızı yüksek onayınıza sunuyor, teşrifleriniz için teşekkür ediyorum"

 

Genel Kurul, gündeme uygun olarak Yönetim Kurulu Çalışma Raporu'nun, Mali Raporların ve Denetim Kurulu Raporu'nun sunulması ve onaylanması, Yönetim ve Denetim Kurulu'nun ayrı ayrı ibra edilmesi, bütçe önerisinin görüşülerek karara bağlanması, Hakem Kurulu Raporu'nun okunması ve dilek ve temenniler ile sona erdi.    


Paylaş: 

Diğer Haberler