TÜRKTOB 12. Olağan Genel Kurulu Yapıldı

Türkiye Tohumcular Birliği (TÜRKTOB) 12. Olağan Genel Kurulu 21 Aralık Cumartesi günü Ankara’da bulunan Birlik Merkezi’nde yapıldı.

TÜRKTOB 12. Olağan Genel Kurulu Yapıldı

Türkiye Tohumcular Birliği (TÜRKTOB) 12. Olağan Genel Kurulu 21 Aralık Cumartesi günü Ankara’da bulunan Birlik Merkezi’nde yapıldı.

Genel Kurula Tarım ve Orman Bakanlığı Tarımsal Araştırmalar ve Politikalar Genel Müdürü Özkan KAYACAN, Bitkisel Üretim Genel Müdür Yardımcısı Suat YILMAZ, Orman Genel Müdürlüğü Fidanlık ve Tohum İşleri Dairesi Başkanı Fahrettin AY, TÜRKTOB ve Alt Birliklerinin Yönetim Kurulu Başkan ve üyeleri, TÜRKTOB Delegeleri ve diğer davetliler katıldı.

Türkiye Tohumcular Birliği (TÜRKTOB) ve Ekonomik İş Birliği Teşkilatı Ülkeleri (ECOSA) Yönetim Kurulu Başkanı Savaş AKCAN, Genel Kurul’un açılış konuşmasında ‘’Birliğimiz ve alt birliklerimiz kuruldukları günden bu yana özel sektörün gücüne güç katmıştır. Birliklerimiz sizlerin ve üyelerimizin verdiği destek ile kısa süre içerisinde sektörümüzü en etkin şekilde temsil eden, üyelerinin sorunlarını çözmek için gayret gösteren ve alt yapılarını büyük ölçüde tamamlamış kurumlara dönüşmüştür.

Üst Birliğimiz ve Alt Birliklerimiz kamu kurumlarıyla sektörümüz arasında bir köprü olmuştur. Alt Birliklerimiz kendi alanlarındaki tüm sorunları çözmek için gayret gösteriyor. Tohumculuk Kanununun kendilerine verdiği görevleri fazlasıyla yapıyor, üyelerinin hizmetinde var gücü ile çalışıyor. Bizlerde diğer görevlerimizin yanında tarımsal üretim içinde çok önemli bir sektör olduğumuzu kamuoyuna anlatmak ve yanlış bilgileri düzeltmek için gayret göstermeye odaklanıyoruz. Alt Birliklerimizin gösterdikleri başarılar bizim elimizi güçlendiriyor. Tüm Birliklerimize teşekkür ediyorum. Bizim temel felsefemiz Alt Birliklerimiz ile birlikte bir bütün oluşturmaktır. 53 bin 500 üyeli dev bir gücüz. Her Alt Birliğimizin bu gücü arkasında hissetmesini rica ediyorum. Birlikten kuvvet doğduğunu 11 yıldır ispatlıyoruz. Her alt sektörümüzün sorunlarının çözümü için Tarım ve Orman Bakanlığımız ve diğer kurumlarla iş birliği içinde mücadele ediyoruz. Yeni dönemde TÜRKTOB olarak deyim yerindeyse bir eğitim seferberliği başlatarak üyelerimize ve personelimize 10 farklı konuda profesyonel eğitim verdik. Sektörümüzün ihtiyacı olan nitelikli iş gücünün yetiştirilmesi amacıyla Milli Eğitim Bakanlığı ile protokol imzalayarak eğitim programlarına başladık. BİSAB’ın, TYAB’ın ve SÜSBİR’in gerçekleştirdiği eğitim programları bizim bu konudaki hassasiyetimizin göstergesidir. Tarım ve Orman Şurası’nın ilgili komisyonlarına katkı verdik. Arkadaşlarımızın yoğun çalışmaları sonu şura kararlarına tohum ve tohumculukla ilgili maddeler girdi. Şura kararlarının en kısa sürede uygulanmasını bekliyoruz. Yeni dönemde Ekonomik İş Birliği Ülkeleri Tohumcular Birliği (ECOSA) yönetimini de Alt Birliklerimizle birlikte devraldık ve hızla çalışmalarımıza başladık. Bu kapsamda ECOSA 7. Bölgesel Ticaret Kongresi’ni ve Türkiye – Özbekistan İş Forumu’nu düzenledik. Yeni Pazar arayışlarında ciddi bir aşama kat ettik. Alt Birliklerimizin düzenlediği çalıştaylara, sektörel ticaret heyeti programlarına, istişare -  eğitim toplantılarına ve genel kurul toplantılarına katılım sağlayarak sektörümüzün tüm temsilcileri ve üyelerimizle bir araya gelmeye gayret gösterdik. Bu toplantılar birlik ve beraberliğimizi güçlendirdi ve sorunlarımızın daha hızlı çözülmesi için çok önemli organizasyonlar olarak kayda geçti. Medyada temsil oranlarımızı artırmak için yeni çalışmalar yapmaya ve özel projeler gerçekleştirmeye devam ettik. 60’ı aşkın televizyon programı, 1000’ı aşan gazete haberi, 10 bini aşan internet haberiyle sektörel gelişmeleri kamuoyu ile paylaştık ve üzerimizdeki yanlış algıları düzeltmeye çalıştık. Tabi ki işin özü sizlerin yaptığı çalışmalardır. Ancak bu çalışmaların kamuoyuna yansıması da çok önemlidir. Bunun yolu da bildiğiniz gibi kitle iletişim araçlarını, medyayı kullanmaktır. Tüm delegelerimize teşekkür ediyorum.’’ ifadelerini kullandı.

Tarım ve Orman Bakanlığı Tarımsal Araştırmalar ve Politikalar Genel Müdürü Özkan KAYACAN ise yaptığı konuşmada özetle; ‘’Çeşidiniz kaliteli olursa tohumunuz ve başarınız iyi olur. Bizim kendi çeşitlerimizi geliştirmekten başka çaremiz yok. Sektörü ıslahçılardan oluşan, yeni çeşitler geliştirebilen, piyasada rekabet edebilen bir yapıya kavuşturmak için çalışıyoruz. Dünyadaki rakiplerimizle yarışabilecek yeni çeşitler geliştirmek bizim boynumuzun borcudur. Dünyada 100-150 yıllık firmalar var ve ekonomik açıdan çok güçlüler. Biz bu yapıyla yarışabilmek için kamu ve özel sektörü bir araya getirecek yeni argümanlar geliştirmeliyiz. Hep birlikte yeni vizyonlar oluşturmalıyız. Biz yerli ve milli tohum için seferber olduk. Önümüzdeki süreçte tohuma hakim olan dünyaya hakim olacak. ECOSA girişiminden dolayı TÜRKTOB’a ve sektöre teşekkür ediyorum. Başta ECOSA üyesi ülkeler olmak üzere gönül coğrafyamızdaki tüm ülkelerle AR-GE’de iş birliği yapıyoruz, yapacağız. Önce AR-GE ile bu ülkelere gireceğiz, sonra da tohumla.’’ şeklinde konuştu.

TÜRKTOB 12. Olağan Genel Kurulu, gündeme uygun olarak, Yönetim Kurulu Faaliyet Raporu, mali raporlar ve Denetim Kurulu Raporu’nun okunması ve görüşülmesi, Yönetim ve Denetim Kurulu’nun ayrı ayrı ibra edilmesi, yeni bütçe önerisinin görüşülerek karara bağlanması, Hakem Kurulu Raporu’nun sunumu ve tüzük değişikliklerinin karara bağlanmasıyla son buldu.


Paylaş: 

Diğer Haberler