TÜRKTOB 11. OLAĞAN GENEL KURULU YAPILDI

Türkiye Tohumcular Birliği 11. Olağan Genel Kurulu 8-9 Aralık tarihlerinde Ankara’da gerçekleştirildi.

TÜRKTOB 11. OLAĞAN GENEL KURULU YAPILDI

Türkiye Tohumcular Birliği 11. Olağan Genel Kurulu 8-9 Aralık tarihlerinde Ankara’da gerçekleştirildi.

Türkiye Tohumcular Birliği (TÜRKTOB) 11. Olağan Genel Kurulu, TÜRKTOB Yönetim Kurulu, Tarım ve Orman Bakanlığı Temsilcileri, Alt Birliklerin Yönetim Kurulu Başkanları ve Yönetim Kurulu Üyeleri, TÜRKTOB delegeleri ve sivil toplum kuruluşları temsilcilerinin katılımıyla 8-9 Aralık tarihlerinde Ankara’da yapıldı. Genel Kurulun açılış konuşmasını yapan TÜRKTOB Yönetim Kurulu Başkanı Kamil Yılmaz, ilk olarak son bir yıl içinde TÜRKTOB’un gerçekleştirdiği faaliyetler konusunda katılımcıları bilgilendirdi. Yönetim Kurulu Başkanı sıfatıyla görev yaptığı iki yıl boyunca birlikte çalıştığı Yönetim Kurulu ve diğer kurulların üyelerine, Alt Birliklerin yöneticilerine ve personele teşekkür eden Yılmaz, tohumculuk sektörüne ilişkin ise özetle şöyle konuştu; “Türkiye tohumculuk sektörü son 30-35 yılda önemli gelişmeler göstermiştir. Tohumluk, fide, fidan ve süs bitkileri üretiminde ve ihracatında hem yurt içinde hem de yurt dışında belli bir noktaya geldik. Artık bizim sektör olarak ikinci bir hamle yapmamız gerekiyor. Bunun için ilk olarak mevzuatların yeni ihtiyaçlara göre sektörle birlikte güncellenmesi ve sektörümüzün vazgeçilmezi olan araştırma- geliştirme (AR-GE) çalışmalarının uzun vadeli finansal kaynaklarla desteklenmesi şart. Ayrıca ihracatımızın desteklenmesini de talep ediyoruz. Bunun dışında ülkemizin kendine yeterli olduğu türlerde korumacı tedbirlerin geliştirilmesi gerekiyor.’’

Sizlerin Sayesinde

Tarım ve Orman Bakanlığı adına söz alan Bitkisel Üretim Genel Müdür Yardımcısı Ahmet Dallı ise TÜRKTOB ve Alt Birliklerinin kuruluşundan bu yana sektörde birlikteliğin sağlanması konusunda çok başarılı olduğunu, genç ama güçlü birliklerle çalışmanın kendilerini mutlu ettiğini kaydetti. Tarım ve Orman Bakanlığı olarak TÜRKTOB ve Alt Birliklerle birlikte her zaman eş güdüm içinde çalıştıklarını ifade eden Dallı, “Bakanlık olarak sektörün sorunlarını çözmeye ve önünü açmaya gayret ediyoruz. Tarımsal hasıla açısından Avrupa’da birinci, dünyada yedici sıradayız. Üretim materyallerinin kaliteli olması bu konumumuzu korumamız ve geliştirmemiz için çok önemli. Bugün burada olan tohumculuk sektörünün tüm ilgililerinin yaptığı işler bu açıdan ayrıca kıymetli. Kısa sürede verimliliği arttırmak ve sağlıklı ürünler üretmek, bitkisel üretim materyallerinin kalitesine bağlıdır. Bugün üretim materyallerini ihraç eden bir ülke konumundayız ve kendimize yeterliliğimiz her geçen gün artıyor. Bu gelişmeler bugün sizlerin sayesinde olmuştur” dedi.

Kat Edilecek Gererken Yol Var

Dallı, “Mevzuatların güncellenmesi konusunda beklentilerin olduğunu biliyoruz. Gerekli düzenlemeleri yapıp meclise sunacağız. Sertifikalı tohum ve fidan desteklerimiz devam ediyor. Destekleri, bütçe imkânları dahilinde artırmayı ve fideye de destek vermeyi planlıyoruz. AR-GE yapma yetkisi verdiğimiz özel sektör kuruluşu sayımız 207’yi buldu. 32 firmamıza ise sertifikasyon yetki devri yaptık. Bu veriler sektörün geliştiğinin ayrı bir göstergesidir. Bu sayıları artıracağız. Sektörün hacmi 1,2 milyar doları aştı. 79 ülkeye ihracat yapıyoruz. İhracatın ithalatı karşılama oranı kısa süre içinde 0’lardan t’e çıktı. Ancak kat etmemiz gereken yolumuz var. AR-GE ve ihracat destekleriyle daha da hızlanacağız.’’

Divan

Konuşmaların ardından gündem görüşüldü ve karara bağlandı. Yönetim Kurulu Faaliyet Raporu, Mali Rapor, Denetim Kurulu Raporu, Hakem Kurulu Raporu, Bütçe Önerileri okunup görüşülerek, gerekli raporlar ibra edildi. Birlik organları adaylarının tespitinin ve ilan edilmesinin ardından Genel Kurul’un ilk günü sona erdi. 9 Aralık 2018 Pazar günü yapılan seçimlerin resmi olmayan sonuçlarına göre Türkiye Tohumcular Birliği (TÜRKTOB) organlarının üyeleri şu isimlerden oluştu. TÜRKTOB Yönetim Kurulu: Savaş Akcan, Dr. Vehbi Eser, Yıldıray Gençer, Aykut Hacıoğlu, Ümit Cüneyt Kurtuluş, Hurşit Nallı, Miktat Olgun.

TÜRKTOB Denetim Kurulu: Yıldıray Mayruk, Ali Üstün.

TÜRKTOB Disiplin Kurulu: Mustafa Çoban, Turgay Kan, Mürsel Taşdemir.

Yönetim organlarının kendi içindeki görev dağılımı, Seçim Kurulu tarafından resmi sonuçların açıklanmasının ardından yapılacak ilk toplantılarda belirlenecek.


Paylaş: 

Diğer Haberler