TÜRKİYENİN ÇİÇEKÇİLİK ALANINDA ÖNÜ PARLAK

TÜRKİYENİN ÇİÇEKÇİLİK ALANINDA ÖNÜ PARLAK

Amsterdam yakınlarındaki Vijfhuizende düzenlenen Uluslararası Süs Bitkileri Fuarında (IFTF) Türkiye, 100 katılımcı firma ile yer aldı.40 ülkeden yüzlerce firmanın katıldığı dünyanın en büyük uluslararası çiçek fuarı IFTF 2014e, bu yıl geçen yıllara göre ilgi büyüktü.


Amsterdam yakınlarındaki Vijfhuizende düzenlenen Uluslararası Süs Bitkileri Fuarında (IFTF) Türkiye, 100 katılımcı firma ile yer aldı. 

40 ülkeden yüzlerce firmanın katıldığı dünyanın en büyük uluslararası çiçek fuarı IFTF 2014e, bu yıl geçen yıllara göre ilgi büyüktü. Günde yaklaşık 10 bin kişinin ziyaret ettiği fuara, Türkiyeden Orta Anadolu Süs Bitkileri ve Mamulleri İhracatçılar Birliği (OAİB) ve birçok firma katıldı.

TÜRKİYENİN ÇİÇEKÇİLİK ALANINDA ÖNÜ PARLAK"

Dünya Bahçe Bitkileri ve Çiçekçilik Kurumu Başkanı Vic Krah, çiçekçilik sektöründe dünyada yükselen ekonomiye nazaran, Bu sektörde henüz potansiyelini kullanmamış bölgeler de var. Bazı ortaya çıkan pazarlar ve üretici ülkeler var. Türkiye de bunlardan bir tanesi. Türkiye, dünya üzerindeki pozisyonu itibari ile hem Asyanın hem de Avrupanın bir parçası olması bakımından, çok farklı özellikleri olan bir ülke. Türkiyenin durumunu çok parlak ve önemli gördüğümü söylemek isterim." ifadelerini kullandı. 

Kendisinin aynı zamanda Antalya Expo 2016 komisyonunda yer aldığını belirten Krah, Antalya Exposunun çalışmalarını çok yakından takip ediyorum. Dünyanın kurtuluşunun, materyal teknoloji ve binalar üzerine değil, esas doğa üzerine, bitkiler üzerine olacağını ve bizim görmemiz gereken gerçek durumun bu olduğunu belirtmek isterim. Dünyaya, çocuklarımızın geleceğinin, bitkiler ve doğa ile bağlantılı olduğunu göstermesi bakımından önemli. dedi

2016DA FUARA ANTALYA EXPO EV SAHİPLİĞİ YAPACAK

Konu ile ilgili IFTF 2014 fuarındaki bir Türk standında değerlendirmede bulunan Orta Anadolu Süs Bitkileri ve Mamulleri İhracatçılar Birliği (OAIB) Başkanı Osman Bağdatlıoğlu, uluslararası çiçek fuarına yaklaşık 11 yıldan beri katıldıklarını söyledi. Bağdatlıoğlu Bu yıl özellikle bu fuar bizim için daha büyük önem taşıyor. Çünkü 2016da Antalya Expo olarak fuara biz ev sahipliği yapacağız. Bu başarıda başta devletimizin, sivil toplum örgütlerimizin ve ihracatçılarımızın payı büyük oldu. Fuarda 40 ülke direk, 100 ülke de katılımcı olarak yer alıyor. Bunun yanı sıra gün boyu on binlerce kişi de fuarı gezme fırsatı buluyor. Dolayısıyla yaklaşık 140 ülkeye kendimizi doğrudan tanıtma fırsatı buluyoruz. dedi.    


Paylaş: 

Diğer Haberler